Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyślesz dziecko na kolonię - sprawdź organizatora

Beata Terczyńska
Rafał Nowak
Zaostrzono przepisy. Wychowawcy kolonii oraz obozów muszą teraz udowodnić, że nie byli karani.

Przed rokiem pisaliśmy o bulwersującej sprawie. Pochodzący z Rzeszowa 32-letni pedofil był wychowawcą kolonijnym w Ustce. Jednej z podopiecznych zaczął wysyłać smsy z seksualnymi propozycjami. Dawał 9-letniej dziewczynce do zrozumienia, że podobają mu się jej intymne części ciała. Dziecko powiedziało o wszystkim innym wychowawcom, a ci wezwali policję. Okazało się, że Marcin M. był skazany na 4 lata pozbawienia wolności za pedofilię, a tuż po wyjściu z więzienia zdobył uprawnienia wychowawcy kolonijnego,. Starając się o pracę z dziećmi nikomu nie musiał udowadniać, że nie był karany. Teresa Lis, dyrektor słupskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku tłumaczyła nam wtedy, że wychowawcy kolonijni nie mają obowiązku dostarczenia oświadczenia o niekaralności, a kuratorium ma prawo żądać je jedynie od nauczycieli i dyrektorów. Karalności nie musiał też sprawdzać organizator wypoczynku.

M.in. po larum w mediach w tej sprawie dziurawe prawo się zmieniło i weszły w życie zaostrzone przepisy.

- Od 26 maja tego roku jest wymóg potwierdzania niekaralności. Kandydaci na wychowawców i kierowników muszą więc przedstawić organizatorowi wypoczynku oświadczenia o niekaralności - mówi Mariola Kiełboń, starszy wizytator, rzecznik podkarpackiego kuratorium oświaty.

Kuratorium i minister edukacji przypominają, że każda zorganizowana forma wypoczynku dla dzieci i młodzieży, jak np. kolonia i obóz muszą być zgłoszone do kuratorium oświaty. Rodzice mogą sprawdzić taką bazę, dzwoniąc np. na nr 17 867 11 20. Do tej pory podkarpackie kuratorium zarejestrowało 316 form wypoczynku dla 14 473 dzieci.

Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały, że dziecku dzieje się krzywda, powinni natychmiast zgłosić to do kuratorium (telefon interwencyjny - 880 573 777 lub mail [email protected]), albo do sanepidu, w zależności od problemu. MEN przygotował "Poradnik bezpiecznego wypoczynku". Informacje są dostępne na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Pożyteczne informacje można znaleźć także na stronie www.ko.rzeszow.pol

Kuratorium zapowiada kontrole w miejscach wypoczynku dzieci. Takowe mogą prowadzić także: straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24