Piszecie o różnych technologiach budowlanych. Ja natomiast chciałbym przeczytać poradnik jak wyremontować łazienkę. Czy moglibyście o tym napisać w Nowinach - pyta czytelnik z Krosna.
Planuje on gruntowny remont łazienki. Chciałby go solidnie przeprowadzić. Jest emerytem i dlatego prosi o kilka cennych rad, by nie ponosić zbędnych kosztów, a jednocześnie nie chce popełnić błędów, które mogą się mścić w przyszłości.
Co ze starymi płytkami?
Nasz czytelnik zastanawia się czy wymieniać okładziny ceramiczne, skoro na posadzce i dwóch ścianach stare płytki trzymają się mocno, a na pozostałych niektóre "opukiwane delikatnie" - wydają głuchy odgłos. Czy nie byłoby najlepiej na istniejące płytki przykleić po prostu nowe i jakiego kleju w tym przypadku użyć?
Na wstępie nasza rada. Do gruntownego remontu łazienki najlepiej zaangażować fachowca, który już prowadził podobne remonty. Będzie miał on i doświadczenie i odpowiednią wiedzę.
Obecnie są technologie umożliwiające przyklejanie płytek na stare istniejące okładziny ceramiczne. Jednak tylko na takie, które są mocno zespolone z podłożem. Jeśli płytki wydają głuchy odgłos przy "opukiwaniu" to lepiej nie ryzykować i te stare płytki po prostu skuć.
Sprawdź stan instalacji
Z tym wiążą się kolejne zagadnienia. Otóż, jeśli łazienka była użytkowana przez 20-30 ( a może więcej) lat to po skuciu starych płytek wskazane byłoby wymienić także instalacje znajdujące się w ścianach. Rury ocynkowane też korodują. Wymienić warto także kable elektryczne, gdyż te z lat 70. najczęściej aluminiowe nie przedstawiają już większej wartości.
Zatem aby uniknąć w przyszłości "prucia" ścian w przypadku awarii instalacji w łazience warto posłuchać rady fachowca, który szybko oceni stan przewodów i pomoże podjąć właściwą decyzję. Może to wprawdzie podnieść koszt remontu, ale takie rozwiązanie będzie tańsze niż ewentualne usuwanie awarii w przyszłości.
Wyrównujemy ściany
Po skuciu starych okładzin ceramicznych i ewentualnej wymianie instalacji należy wyrównać powierzchnię ścian i posadzki. Do wyprofilowania podłoży pod płytki służą gotowe zaprawy wyrównujące. Tu uwaga najlepiej stosować materiały (zaprawa wyrównująca, zaprawa tynkarska, środek gruntujący, kleje do płytek, czy fugi) jednej firmy np. Atlas lub Sopro.
Czas, jaki musi upłynąć od wyrównania ściany do położenia płytek, zależy głównie od temperatury wewnątrz pomieszczenia i wilgotności oraz grubości zastosowanej warstwy. Można o tym przeczytać także na opakowaniu. Np. w przypadku użycia zaprawy wyrównującej Atlas płytki można układać już następnego dnia po przygotowaniu podłoża.
Co z nową ścianką
Zdarza się, że podczas remontu łazienki przesuwamy drzwi, albo oddzielamy łazienkę od wc. Wówczas mamy do czynienia z fragmentem świeżego muru i w tym przypadku nie można układać płytek na nim już na drugi dzień.
Jeśli jednak nowa ścianka lub jej fragment został wykonany z gazobetonu, (jest lekki i łatwo go przycinać) to obłożenie nowego muru płytkami może nastąpić po ok. 7 dniach. Jeszcze wygodniej jest stosować przegrody z płyt gipsowo-kartonowych wodoodpornych (zielonych).
Czy trzeba uszczelniać podłoże?
Okładzina ceramiczna jest odporna na wilgoć, ale nie jest wodoszczelna. Woda może przesiąkać przez szczeliny i doprowadzić do zawilgocenia podłoża wypłukiwania spoiwa i powstawania wykwitów.
Na wilgoć narażone są ścianki i podłoga w pobliżu kabiny prysznicowej, umywalki i wanny.
- Do uszczelnienia porowatych podłoży służy zaprawa wodoszczelna np. Atlas Woder S. Zaprawę w postaci sypkiej rozrabia się z wodą a następnie w minimum dwóch warstwach nanosi na podłoże. Świeże tynki i posadzki mogą być uszczelniane po min. 14 dniach. Po wykonaniu uszczelnienia można przystąpić do prac glazurniczych - wyjaśnia Krzysztof Kosobudzki z Grupy ATLAS.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?