Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaopiekują się historycznymi mogiłami

Ewa Gorczyca
Jednym z nagrobków, wymagających pilnej konserwacji, jest miejsce spoczynku ks. Karola Poprawskiego, proboszcza Iwonicza w latach 1848-1878.
Jednym z nagrobków, wymagających pilnej konserwacji, jest miejsce spoczynku ks. Karola Poprawskiego, proboszcza Iwonicza w latach 1848-1878. Tomasz Jefimow
Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia" powstało z inicjatywy mieszkańców Iwonicza-Zdroju oraz Iwonicza.

Odnowa i konserwacja zabytkowych grobów (nie tylko tych na cmentarzu, ale i zapomnianych mogił w okolicy) przydrożnych kapliczek" oraz propagowanie informacji o historycznych mogiłach i dokonaniach ludzi w nich pochowanych - to cele nowego stowarzyszenia.
- Na iwonickim cmentarzu znajdują się mogiły osób zasłużonych, patriotów, weteranów walk o niepodległość, artystów, księży, lekarzy, nauczycieli i społeczników - podkreśla Marek Bliżycki, wiceprezes stowarzyszenia.
Ich groby są często opuszczone, zapomniane, uszkodzone. Kamienne płyty wymagają gruntownej renowacji.

Żołnierze i artyści

- Przykładem takich grobów mogą być miejsca spoczynku Franciszka Ksawerego Wąsowicza i Jana Wiśniewskiego, uczestników powstania styczniowego - opowiada Bliżycki. - Niszczejący nagrobek z piaskowca jest na miejscu spoczynku ks. Karola Poprawskiego, który był proboszczem Iwonicza w latach 1848-1878. Są mogiły ludzi zasłużonych dla kultury, jest grób Stanisława Dębicza, aktora filmowego i teatralnego, jest też zaniedbany, ziemny grób Stanisława Studenckiego, malarza batalisty, ucznia Kossaka, ułana szwadronu II Brygady Legionów, uczestnika szarży pod Rokitną. Na cmentarzu znajdują się też nagrobki osób mało znanych, ale mające dużą wartość artystyczną. Są to prace rzeźbiarzy: Władysława Kandefera z Iwonicza i Rajchla z Klimkówki.

Stowarzyszenie pragnie zwrócić uwagę na miejsca pochówku zasłużonych osób i ocalić przed zniszczeniem. Prace renowacyjne będą wymagały znacznych nakładów finansowych. - Fundusze na wykonanie tych prac będziemy pozyskiwać będzie z datków i darowizn - deklaruje wiceprezes. Prosimy o wsparcie osoby, którym bliska jest idea zachowania tożsamości historycznej poprzez dbałość o miejsca pochówku osób zasłużonych dla Polski i dla naszego środowiska.

Nie tylko na cmentarzu

Stowarzyszenie ma za sobą pierwszą akcję. Uprzątnięto otoczenie i grób żołnierza radzieckiego, który zginął w czasie II wojny światowej, znajdujący się w lesie na górze "Winiarskiej". Wyczyszczono płytę nagrobną i wycięto krzaki, które ją zasłaniały, wykoszono prowadzącą do niej ścieżkę. - Miejsce to jest często odwiedzane przez osoby wędrujące po ścieżkach leśnych. Dowodem jest fakt, iż na płycie jest sporo zniczy - podkreślają członkowie stowarzyszenia. Zapowiadają, że będą prowadzić podobne akcje, pielęgnując miejsca wymagające opieki.

W prace stowarzyszenia mogą włączyć się chętni. Zainteresowanych zarząd zaprasza na zebrania, które odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.30 w Remizie OSP w Iwoniczu-Zdroju.
Więcej informacji w internecie: www.iwonicz-zdroj.pl/ngo/iwonickie_stowarzyszenie_ooz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24