Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszają pasjonatów dronów z Jarosławia

Kamil Jaworski
Arkadiusz Olejarz (uczeń ZSTiO), Tomasz Ciurko (absolwent ZSTiO), Artur Tutka (nauczyciel ZSTiO) i Norbert Krysa (firma „Dron Jarosław”).
Arkadiusz Olejarz (uczeń ZSTiO), Tomasz Ciurko (absolwent ZSTiO), Artur Tutka (nauczyciel ZSTiO) i Norbert Krysa (firma „Dron Jarosław”). Kamil Jaworski
„Jarosławskie Drony” to grupa na Facebooku, którą założył Artur Tutka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych z ZSTiO w Jarosławiu.

Częścią Pikniku Naukowego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu był festiwal dronów. W pokazach uczestniczyły tam „Dron Jarosław” - Norbert Krysa, dron z Sieniawy - Tomasz Ciurko, drony Arkadiusza Olejarza - ZSTiO w Jarosławiu oraz dron szkolny ZSTiO Jarosław.

- Chcieliśmy zebrać poprzez Facebooka wszystkich, którzy mają drony w Jarosławiu i w jego okolicach. Chicałbym żebyśmy wymieniali się tutaj poglądami, uwagami i dawali sobie wskazówki. Jeżeli ktoś dopiero uczy się w tym temacie, to ten kto wie już więcej zawsze w jakiś sposób pomoże, przekazując swoją wiedzę – wyjaśnia Artur Tutka.

W podobnym celu został również zorganizowany festiwal dronów na boisku szkoły, gdzie udało się zgromadzić pasjonatów w jednym miejscu. A już w najbliższym czasie jeszcze przed wakacjami, uczniowie szkoły będą konstruować własnego drona. - Mamy masę zdolnych uczniów, którzy sami wyszyli z propozycją, że chcą to zrobić przy pomocy nauczycieli informatyki czy elektroniki. Co tylko możliwe to pomożemy – mówi nauczyciel.

W przedsięwzięcie będą zaangażowani uczniowie z klas technik informatyk i technik elektronik. - To dwie bardzo szerokie dziedziny, które mogą mieć tutaj duże zastosowanie. Na pewno nie jesteśmy jeszcze w stanie stworzyć silnika drona, ale wszelkiego rodzaju układy scalone jesteśmy w stanie wykonać. Zamówiliśmy w jednym z projektów drukarkę 3D. Dzięki niej można tworzyć własne ramy – opowiada Artur Tutka.

Drony mogą mieć różne zastosowanie

Pasjonaci dronów liczą na to, że ich inicjatywą zainteresuje się jak najwięcej osób, którzy będą wymieniać się z nimi wiedzą i różnymi spostrzeżeniami. A jeśli chodzi o edukację, to twierdzą, że w przyszłości na pewno będą powstawać jeśli nie technika droniarskie to przynajmniej jakieś innowacje w tym kierunku. Opowiadaja o ogromnym zastosowaniu dronów. Polem do popisu będzie według nich rolnictwo, geodezja, ratownictwo medyczne, nie mówiąc już o armii i obronności. Drony mogą ułatwiać także wiele specjalistycznych badań jak np. badania termowizyjne szczelności kominów. - Mamy w szkole technika mechanika, gdzie możemy w programach CAD tworzyć elementy maszyn, które będą następnie trafiać do techników elektroników. Myślę, że jest tu wielka nisza do zagospodarowania. Na razie są to jednak nasze początki – mówi Artur Tutka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto