Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zarobki na Podkarpaciu. Najlepiej zarabia się w Rzeszowie, a najmniej w powiecie strzyżowskim

Łukasz Solski
Łukasz Solski
PhotoMIX-Company/pixabay.com
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o zarobkach Polaków. Wynika z nich, że najlepiej zarabiają w Jastrzębiu-Zdroju, Warszawie i Jaworznie. A jak jest na Podkarpaciu?

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych za 2018 r. obejmujących 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Okazało się, że to w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim zarabia się średnio najwięcej. Tam przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 8 121 zł. To 168 proc. średniej krajowej, która według GUS wynosi 4 835 złotych. Ponadto z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w ubiegłym roku niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa.

Eksperci ten fenomen tłumaczą zazwyczaj w podobny sposób: pracownicy kopalń, zwłaszcza ci na wyższych stanowiskach, mogą zawyżać średnią.

Dopiero na drugim miejscu w zestawieniu GUS są mieszkańcy stolicy. W Warszawie statystyczne wynagrodzenie wynosi 6 433 zł i jest to jednocześnie 133 proc. średniej krajowej.

Z kolei trzecią pozycję miast gdzie zarobki Polaków są średnio największe to Jaworzno (także województwo śląskie). Tam średnie wynagrodzenie plasuje się na poziomie 5 848 zł, czyli 121 proc. średniej krajowej.

GUS podał dane na temat przeciętnych zarobków w 66 miastach na prawach powiatu, wśród których znalazły się m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Okazuje się, że Warszawa w dalszym ciągu nie może zdobyć pierwszego miejsca na podium. Za to na Śląsku miał miejsce gigantyczny wzrost płac.W 14 polskich miastach na prawach powiatu zarobki przekroczyły 5000 zł, ale największy rekord pobiło Jastrzębie-Zdrój ze średnią płacą powyżej 8000 zł brutto. W ciągu roku zarobki skoczyły tutaj o ponad 1500 zł. W pierwszej dwudziestce znalazło się także wiele innych perełek. Policzyliśmy, o ile w ciągu roku wzrosły pensje w 20 miastach na prawach powiatu z najwyższymi wynagrodzeniami (dane za 2018 rok).Zobacz, dokąd warto wyjechać za pracą.

O ile wzrosły zarobki Polaków? Zobacz, jak zmieniły się pens...

Najniższe średnie wynagrodzenie w grupie miast na prawach powiatu odnotowano w Grudziądzu. Przeciętna pensja w tym mieście to 3 743 zł, co stanowi 77 proc. średniej krajowej.

Zarobki na Podkarpaciu. Najlepiej jest w Rzeszowie

Na Podkarpaciu najlepiej zarabia się w Rzeszowie, choć kwota 4 801 zł minimalnie nie przekracza średniej krajowej (4 835 zł). W Przemyślu ta przeciętna zarobków wynosiła w 2018 r. 3 829 zł, zaś w Krośnie 3 877 zł, a w Tarnobrzegu 3 809 zł brutto.

W skali regionu przeciętne wynagrodzenie było równe 4 090 zł.

Jak wypadły podkarpackie powiaty

Wśród powiatów w całym kraju najlepsza sytuacja pod względem zarobków była w powiecie lubińskim (woj. dolnośląskie), gdzie przeciętne uposażenia wyniosły 7 915 zł, co daje 164 proc. średniej krajowej. To niemal 2,5-razy więcej niż w powiecie kępińskim w woj. wielkopolskim, gdzie odnotowano najniższe przeciętne wynagrodzenia w kraju. Przeciętne zarobki w tym powiecie w wysokości 3 183 zł przełożyły się na 66 proc. średniej krajowej.

W gronie podkarpackich powiatów najlepiej wypada powiat mielecki, gdzie średnie zarobki wynoszą 4 288 zł, tuż za nim powiat stalowowolski z kwotą 4 269 zł. Podium zamyka powiat leski - 4 172 zł.

FLESZ: Polacy zadłużeni na miliardy złotych

Najmniej zarabiali średnio w ubiegłym roku mieszkańcy powiatu strzyżowskiego 3 461 zł, czyli 77,3 proc. średniej krajowej. Nieco więcej w powiecie niżańskim (3 476 zł) i powiecie krośnieńskim (3 500 zł).

Skąd dane o zarobkach

Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Podane kwoty nie obejmują podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Ulga na start czy działalność nierejestrowana to tylko niektóre zachęty do założenia własnego biznesu, ale smutna prawda jest taka, że każdy przedsiębiorca potrzebuje środków na rozkręcenie działalności. Aby firma przynosiła zyski, potrzebna jest chociażby promocja. Zobacz, skąd zdobyć finansowanie dla startupu.

Skąd zdobyć pieniądze na własny biznes? Praca na swój rachun...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24