Zarząd województwa podkarpackiego odwołuje dyrektorów i...

  Zarząd województwa podkarpackiego odwołuje dyrektorów i prezesów. Trwa czystka

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Mirosław Karapyta (PSL) marszałek województwa podkarpackiego

  Mirosław Karapyta (PSL) marszałek województwa podkarpackiego ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Mirosław Karapyta, który marszałkiem został po objęciu przez koalicję PO, PSL, SLD władzy w województwie, zapowiadał, że nie zacznie pracy od zwolnień.
  Mirosław Karapyta (PSL) marszałek województwa podkarpackiego

  Mirosław Karapyta (PSL) marszałek województwa podkarpackiego ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  - Oczywiście pewne zmiany muszą nastąpić, ale spokojnie. Na wszystko przyjdzie czas - deklarował. Kilka tygodni później ruszyła lawina odwołań.

  Na pierwszy ogień, poszli dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Nowi powiązani są z obecnie rządzącą koalicją. Marek Poręba, szef WORD w Rzeszowie to członek PO, były wicewójt Trzebowniska, obecny radny powiatowy, bliski współpracownik posła Zbigniewa Rynasiewicza, szefa podkarpackiej Platformy.

  Poręba nie startował w ostatnich wyborach na wójta gminy Trzebownisko. Brał czynny udział w kampanii samorządowej PO, ciężka praca w kampanii opłaciła się. Dzisiaj ma dobrą, bezpieczną posadę. Miesięczne pensje w WORD-ach to ok. 10 tys. zł brutto. Pozostałe ośrodki przypadły koalicjantom. Stefan Pinderski, szef WORD w Krośnie to człowiek PSL, a Ryszard Kulej (Przemyśl) i Wiesław Lichota (Tarnobrzeg) to ludzie SLD.

  Kto do szpitali?

  Potem przyszła kolej na dyrektorów trzech szpitali: Bernarda Waśko z rzeszowskiego szpitala przy ul. Szopena, Wojciecha Wąsika z Tarnobrzega i Mariusza Kocója z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie. Wszyscy są kojarzeni z PiS-em.

  Waśko i Kocój złożyli rezygnację. Kocója została przyjęta, a w sprawie Waśki i Wąsika zarząd jeszcze nie podjął decyzji. Kto zastąpi dyrektorów? Mówi się, że po Waśce władzę w szpitalu przejmie Piotr Latawiec. To były dyrektor oddziału NFZ w Rzeszowie za czasów, kiedy województwem rządziło PSL.

  Szefem WZS po Kocóju ma być podobno Marek Koberski (PSL). To były wiceprezydent Rzeszowa i kandydat z listy PSL do sejmiku w ostatnich wyborach (mandatu nie zdobył). Koberski szefował już kiedyś WZS.

  W kulturze też czystki

  W ubiegły piątek ze stanowiskiem pożegnał się też Mariusz Olbromski, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Jego miejsce zajął Wojciech Władyczyn, były zastępca dyrektora, związany z SLD bliski współpracownik Anny Kowalskiej, wicemarszałek województwa odpowiedzialnej za kulturę.

  We wtorek dyrektorski stołek stracił Przemysław Tejkowski, szef Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W obu przypadkach nie było ku temu merytorycznych przesłanek, po za tym, że obaj panowie postrzegani są jako sympatycy PiS-u. Powodów odwołania nie podano.

  - Zarząd ma prawo dobierać sobie pracowników w podległych mu jednostkach - tłumaczy Wiesław Bek, rzecznik marszałka. - Nie ukrywamy, że ma to związek z nowym układem sił politycznych.
  Olbromski odwołania nie odebrał. Tejkowski - tak. - Nie będę ukrywał, że poczułem ulgę. Ta przepychanka ze zwalnianiem wiele mnie kosztowała - mówi Tejkowski.

  Jego obowiązki przejął obecny dyrektor artystyczny Waldemar Matuszewski, człowiek - co jakoś zarządowi nie przeszkadzało - związany z PiS-em.

  W funduszu posady już obsadzone

  [obrazek4] Po zwolnieniach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jego prezesem - z miesięczną pensją ok. 12 tys. zł brutto - zostanie Jan Tomaka, poseł PO. (fot. FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ)Także w piątek wymieniono zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pracę stracił prezes Robert Perlak i jego zastępcy: Maria Zbyrowska, Józef Frączek i Mariusz Król. Wszyscy, poza Zbyrowską, związani z PiS-em.

  Choć to dziwne, że odwołano Zbyrowską, bo po odejściu z Samoobrony, mocno popierała PSL i posła Jana Burego. Perlak i Frączek odebrali odwołanie, Zbyrowska przedstawiła zwolnienie lekarskie. Nie wiadomo, co zrobi Król, bo na razie nie odebrał odwołania i nie przedstawił zwolnienia.

  Zarząd województwa powołał od razu nowy zarząd funduszu. Na jego czele stanie Jan Tomaka, poseł PO, który od dawna nie ukrywał, że chętnie objąłby tę funkcję.

  - Mam powody osobiste, żeby zrezygnować z bycia posłem - mówił.

  Dwaj jego zastępcy to Wiesław Pajda, kojarzony z SLD i Mirosław Pięta związany z PSL.

  PiS traci też agencję

  W poniedziałek rada nadzorcza odwołała szefa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Waldemara Pijara, członka PiS, który w ostatnich wyborach startował do sejmiku.

  - To odwołanie polityczne - komentuje Pijar, który odwołanie odebrał.

  Na razie pracują jego zastępcy: Waldemar Burzyński i Janusz Ramski, powołani na stanowiska w czasach rządów PiS. Ramski z listy tej partii startował do sejmiku w ubiegłorocznych wyborach. Ich odwołanie to tylko kwestia czasu. Nowy prezes to Krzysztof Kłak, członek PO, współpracownik i przyjaciel posła Rynasiewicza, były prezes Fabryki Wagonów Gniewczyna, obecnie wicestarosta przeworski.

  Na wiceprezesów szykowana jest osoba z PSL. Może być to Bogdan Płodzień, bliski współpracownik Jana Burego, szefa podkarpackiej PSL i ktoś z SLD. Kto?

  - To nie jest polityk, to będzie młoda, zdolna, prężna osoba - deklaruje poseł Tomasz Kamiński, szef podkarpackich struktur SLD.

  - Nie ulega wątpliwości, że koalicja w sejmiku stoi na niepewnych nogach. Żeby ją utrzymać, trzeba stołki dzielić po równo. Tak też się dzieje, wygrani biorą wszystko - komentuje jeden z działaczy związany z opozycją w sejmiku.

  Kto następny?

  Kolejne zwolnienia czekają nas zapewne już w przyszłym tygodniu, bo zarząd czeka na opinie społecznych rad szpitali w sprawie Janusza Hamryszczaka, dyrektora szpitala w Przemyślu i Józefa Długonia, dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu. Obaj są postrzegani jako zwolennicy PiS-u.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (51)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (51) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo