Zarząd województwa podkarpackiego odwołuje dyrektorów i prezesów. Trwa czystka

Małgorzata FrońZaktualizowano 
Po zwolnieniach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jego prezesem – z miesięczną pensją ok. 12 tys. zł brutto - zostanie Jan Tomaka, poseł PO. FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Mirosław Karapyta, który marszałkiem został po objęciu przez koalicję PO, PSL, SLD władzy w województwie, zapowiadał, że nie zacznie pracy od zwolnień.

- Oczywiście pewne zmiany muszą nastąpić, ale spokojnie. Na wszystko przyjdzie czas - deklarował. Kilka tygodni później ruszyła lawina odwołań.

Na pierwszy ogień, poszli dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Nowi powiązani są z obecnie rządzącą koalicją. Marek Poręba, szef WORD w Rzeszowie to członek PO, były wicewójt Trzebowniska, obecny radny powiatowy, bliski współpracownik posła Zbigniewa Rynasiewicza, szefa podkarpackiej Platformy.

Poręba nie startował w ostatnich wyborach na wójta gminy Trzebownisko. Brał czynny udział w kampanii samorządowej PO, ciężka praca w kampanii opłaciła się. Dzisiaj ma dobrą, bezpieczną posadę. Miesięczne pensje w WORD-ach to ok. 10 tys. zł brutto. Pozostałe ośrodki przypadły koalicjantom. Stefan Pinderski, szef WORD w Krośnie to człowiek PSL, a Ryszard Kulej (Przemyśl) i Wiesław Lichota (Tarnobrzeg) to ludzie SLD.

Kto do szpitali?

Potem przyszła kolej na dyrektorów trzech szpitali: Bernarda Waśko z rzeszowskiego szpitala przy ul. Szopena, Wojciecha Wąsika z Tarnobrzega i Mariusza Kocója z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie. Wszyscy są kojarzeni z PiS-em.

Waśko i Kocój złożyli rezygnację. Kocója została przyjęta, a w sprawie Waśki i Wąsika zarząd jeszcze nie podjął decyzji. Kto zastąpi dyrektorów? Mówi się, że po Waśce władzę w szpitalu przejmie Piotr Latawiec. To były dyrektor oddziału NFZ w Rzeszowie za czasów, kiedy województwem rządziło PSL.

Szefem WZS po Kocóju ma być podobno Marek Koberski (PSL). To były wiceprezydent Rzeszowa i kandydat z listy PSL do sejmiku w ostatnich wyborach (mandatu nie zdobył). Koberski szefował już kiedyś WZS.

W kulturze też czystki

W ubiegły piątek ze stanowiskiem pożegnał się też Mariusz Olbromski, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Jego miejsce zajął Wojciech Władyczyn, były zastępca dyrektora, związany z SLD bliski współpracownik Anny Kowalskiej, wicemarszałek województwa odpowiedzialnej za kulturę.

We wtorek dyrektorski stołek stracił Przemysław Tejkowski, szef Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W obu przypadkach nie było ku temu merytorycznych przesłanek, po za tym, że obaj panowie postrzegani są jako sympatycy PiS-u. Powodów odwołania nie podano.

- Zarząd ma prawo dobierać sobie pracowników w podległych mu jednostkach - tłumaczy Wiesław Bek, rzecznik marszałka. - Nie ukrywamy, że ma to związek z nowym układem sił politycznych.
Olbromski odwołania nie odebrał. Tejkowski - tak. - Nie będę ukrywał, że poczułem ulgę. Ta przepychanka ze zwalnianiem wiele mnie kosztowała - mówi Tejkowski.

Jego obowiązki przejął obecny dyrektor artystyczny Waldemar Matuszewski, człowiek - co jakoś zarządowi nie przeszkadzało - związany z PiS-em.

W funduszu posady już obsadzone

[obrazek4] Po zwolnieniach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jego prezesem - z miesięczną pensją ok. 12 tys. zł brutto - zostanie Jan Tomaka, poseł PO. (fot. FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ)Także w piątek wymieniono zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pracę stracił prezes Robert Perlak i jego zastępcy: Maria Zbyrowska, Józef Frączek i Mariusz Król. Wszyscy, poza Zbyrowską, związani z PiS-em.

Choć to dziwne, że odwołano Zbyrowską, bo po odejściu z Samoobrony, mocno popierała PSL i posła Jana Burego. Perlak i Frączek odebrali odwołanie, Zbyrowska przedstawiła zwolnienie lekarskie. Nie wiadomo, co zrobi Król, bo na razie nie odebrał odwołania i nie przedstawił zwolnienia.

Zarząd województwa powołał od razu nowy zarząd funduszu. Na jego czele stanie Jan Tomaka, poseł PO, który od dawna nie ukrywał, że chętnie objąłby tę funkcję.

- Mam powody osobiste, żeby zrezygnować z bycia posłem - mówił.

Dwaj jego zastępcy to Wiesław Pajda, kojarzony z SLD i Mirosław Pięta związany z PSL.

PiS traci też agencję

W poniedziałek rada nadzorcza odwołała szefa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Waldemara Pijara, członka PiS, który w ostatnich wyborach startował do sejmiku.

- To odwołanie polityczne - komentuje Pijar, który odwołanie odebrał.

Na razie pracują jego zastępcy: Waldemar Burzyński i Janusz Ramski, powołani na stanowiska w czasach rządów PiS. Ramski z listy tej partii startował do sejmiku w ubiegłorocznych wyborach. Ich odwołanie to tylko kwestia czasu. Nowy prezes to Krzysztof Kłak, członek PO, współpracownik i przyjaciel posła Rynasiewicza, były prezes Fabryki Wagonów Gniewczyna, obecnie wicestarosta przeworski.

Na wiceprezesów szykowana jest osoba z PSL. Może być to Bogdan Płodzień, bliski współpracownik Jana Burego, szefa podkarpackiej PSL i ktoś z SLD. Kto?

- To nie jest polityk, to będzie młoda, zdolna, prężna osoba - deklaruje poseł Tomasz Kamiński, szef podkarpackich struktur SLD.

- Nie ulega wątpliwości, że koalicja w sejmiku stoi na niepewnych nogach. Żeby ją utrzymać, trzeba stołki dzielić po równo. Tak też się dzieje, wygrani biorą wszystko - komentuje jeden z działaczy związany z opozycją w sejmiku.

Kto następny?

Kolejne zwolnienia czekają nas zapewne już w przyszłym tygodniu, bo zarząd czeka na opinie społecznych rad szpitali w sprawie Janusza Hamryszczaka, dyrektora szpitala w Przemyślu i Józefa Długonia, dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu. Obaj są postrzegani jako zwolennicy PiS-u.

polecane: FLESZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. To musisz wiedzieć.

Wideo

Materiał oryginalny: Zarząd województwa podkarpackiego odwołuje dyrektorów i prezesów. Trwa czystka - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
n
nowowsianin
Czy ten człowiek bez skazy poczęty "JWT" to Jam Walnięty Tomaka ?
To on miał te machloje ze ślubami wietnamek jak był wojtem w Trzebownisku.
Posprzątane ?

A jakże. Teraz zajmuje dyrechtorskie stanowisko w wojewodztwie. Geodeta wojewodzki od poszukiwania kasy
Już nie chodzi z rożdżzka po polach szukać wody.
Znalazł
Ludzie wiedzą wiecej i widzą dobrze co Tomaka wyrabia.
Kiedyś nawet wśród pracowników etatowych PZPR mówiło się, że jak ktoś jest mierny zawodowo, to ucieka / mając odpowiednie układy/ w "działalność" polityczną.
Przecież przegrał w ostatnich wyborach na posła. W okręgu gdzie kandydował wygrał i to duża większością głosów inny kandydat którego wyrzucono a Jasia Biedaczka zrobono posłem choć przegrał. Nastapiło to wskutek machlojek wyborczych pomiedzypartyjnych !! Na stołek posła Rzeczypospolitej Polskiej wepchnieto Jasia Biedaczka i Biedaczek dobrze wie że w polityce już zmoczył odbytnice !! Próbował niedawno wrócić na stołek wójta w Trzebownisku ale zmoczył du.isko w wyborach i to z kretesem bo był dopiero TRZECI !! Ludzie wiedzą dobrze co to za ziółko z niego. Udaje biednego i stad ksywa Jasiu Biedaczek bo wszystko co nagarnie jest poprzepisywane na innych członków rodziny, a on biedny i nic nie ma oszust rafinowany kuty na cztery kopyta !!
Wie że czas jako posel w kolejnej partii jaką było PO juz sie zakonczył. A moze zmieni kolejny raz partie? Nie wiadono i zapewnie nie teraz bo korzysta z kolesiów z parti PO która jest aktualnie przy korycie.
A gdzie to on nie bywał ? SD, PZPR, Solidarność, PSL, ZcHN, PO. Jakoś do PIS-u się nie załapał ale to już teraz samobójstwo jako że prezes się zbiesił i parta leci na zbity pysk. A ile świata zwiedził za ludzkie pieniądze, O ho ho albo i więcej. Nakręcił lodów co niemiara jak każdy inny na prowadzeniu biur poselskich, pożyczek poselskich, kosztach wyjazdów, wydatkach reprezentacyjnych, ekstra wydatkach poselskich i teraz wiedzial ze kariera poselska skonczona w PO to trzeba zawczasu zmienić stołek, bo pózniej to będzie znowu za późno jak to było kiedyś wcześniej !!!
zgłoś
s
stary
Przeczytałem wszystkie posty i stwierdzam, że nadają się natychmiast do prokuratury.

duraku.czy ty mysli ,ze prokuratura otym nie wie,ale to jest to czego tak narod pragnal........sprawiedliwosci
zgłoś
n
nowowsianin
A co pan na to panie adwokacie ,może pan odpowie dlaczego sprawę wietnamek UOP zabrał z Poliucji i schował pod dywan.Bowiem dotyczyła człowieka bez skazy JWT.Może to też do prokuratury,ale której bo narazie nie ma takiej niezależnej.

Czy ten człowiek bez skazy poczęty "JWT" to Jam Walnięty Tomaka ?
To on miał te machloje ze ślubami wietnamek jak był wojtem w Trzebownisku.
Posprzątane ?
zgłoś
o
ori

członek, pies jak nie może ugryźć to chociaż obsika ...

zgłoś
o
ori
(..)"Zadać należy pytanie, czy Pan Bogusław Płodzień, będąc skazany prawomocnym wyrokiem karnym za przestępstwo z oskarżenia publicznego, ma moralne prawo być osobą tak honorowaną podczas uroczystości samorządowych. Samorządowcy, to osoby nieskazitelnego charakteru, nie obciążone wyrokami karnymi. O tym powinien pamiętać również Pan Bogusław Płodzień pełniący w przeszłości funkcję wójta, wicestarosty i radnego powiatu.

Mając powyższe na względzie należy podkreślić, iż zaproszenie i akceptowanie osoby karanej na uroczystościach uwłacza zasadom samorządowym. Zarówno posłowie jak i osoby pełniące funkcje publiczne powinny stać na straży prawa i przestrzegać go. Podstawowe standardy demokracji nie dopuszczają bowiem łamania prawa. Stąd też udział w uroczystościach osoby skazanej zaprzecza tym standardom jak i etyce samorządowca. Tego wymaga transparentność życia publicznego.

Zwracam się do samorządów o zaprzestanie aprobowania udziału w życiu publicznym osób skazanych prawomocnym wyrokiem, tak jak ma to miejsce w przypadku Pana Bogusława Płodzienia.(...)
zgłoś
c
czak
Przeczytałem wszystkie posty i stwierdzam, że nadają się natychmiast do prokuratury.

A co pan na to panie adwokacie ,może pan odpowie dlaczego sprawę wietnamek UOP zabrał z Poliucji i schował pod dywan.Bowiem dotyczyła człowieka bez skazy JWT.Może to też do prokuratury,ale której bo narazie nie ma takiej niezależnej.
zgłoś
t
tomi

Skoro pani Kowalska może zarządzać kulturą to pan Cyburt może zarządzać łańcuckim zamkiem ....

zgłoś
z
zula
A co będzie z radnym powiatowym Cyburtem z Łańcuta. Chłopaczysko tak sie napracowało dla PO zwalniajac nawet swoich kolegów z partii bo sie obawiał o stołek. Może tak na dyrektorz zamku?
zgłoś
j
jak ci nie wstyd
(..)"Zadać należy pytanie, czy Pan Bogusław Płodzień, będąc skazany prawomocnym wyrokiem karnym za przestępstwo z oskarżenia publicznego, ma moralne prawo być osobą tak honorowaną podczas uroczystości samorządowych. Samorządowcy, to osoby nieskazitelnego charakteru, nie obciążone wyrokami karnymi. O tym powinien pamiętać również Pan Bogusław Płodzień pełniący w przeszłości funkcję wójta, wicestarosty i radnego powiatu.

Mając powyższe na względzie należy podkreślić, iż zaproszenie i akceptowanie osoby karanej na uroczystościach uwłacza zasadom samorządowym. Zarówno posłowie jak i osoby pełniące funkcje publiczne powinny stać na straży prawa i przestrzegać go. Podstawowe standardy demokracji nie dopuszczają bowiem łamania prawa. Stąd też udział w uroczystościach osoby skazanej zaprzecza tym standardom jak i etyce samorządowca. Tego wymaga transparentność życia publicznego.

Zwracam się do samorządów o zaprzestanie aprobowania udziału w życiu publicznym osób skazanych prawomocnym wyrokiem, tak jak ma to miejsce w przypadku Pana Bogusława Płodzienia.(...)

DOBRZE SIĘ CZUJESZ ??? JAK NIE TO CZEKAJĄ NA CIEBIE W JAROSŁAWIU... Tam sobie popiszesz jeszcze większymi literkami
zgłoś
p
podkarpacki ciemny lud

Przeczytałem całość zacytowanych artykułów eliksira bogactwa i czuję wielki oburzenie. Pochodzę ze wsi i znam to środowisko. Przykro, że Bury Jan z PSL w ten sposób postępuje, bazując na naiwności młodych rolników i ludzi wsi. To oni wynieśli go do pełnienia tej funkcji, a on owszem dba o interesy swoje, swojej rodziny, lojalnych kolesiów typu Płodzień, Kasprzak, a nawet Zbyrowską. Nie rozumiem jak Płodzień może pełnić funkcje publiczne skoro ma prawomocny wyrok. Przecież Bury jest ponoć prawnikiem i co prawo działa wybiórczo.

Chyba przestanę chodzić na wybory, bo naprawdę nie wiem na kogo już głosować. Na Podkarpaciu nie widzę ludzi, którzy nie byliby umoczeni w jakieś brudne interesy.

Ale to właśnie ci ludzie zasiadają w spółkach, w radach nadzorczych, itp, a np taki MAREK OWSIANY z Nozdrzca kolega Jana Burego z PSL - zwolniony dyscyplinarnie- specjalista z ARiMR w Sanoku i w nagrodę jest z-cą dyrektora ARiMR w Rzeszowie.... tak się robi drodzy wyborcy !!!!

cyt. :
"Dwie, i to dyscyplinarnie, Pijar już zwolnił. W ostatni poniedziałek dyrektor pozbył się Marka Owsianego, głównego specjalisty w sanockim biurze agencji, wcześniej kierownika ARiMR w Brzozowie. Owsiany jest kandydatem PSL-u na nowego dyrektora podkarpackiej agencji. "

W głowie się nie mieści co PSL wyrabia....a to Płodzień z wyrokiem za fałszowanie dokumentów, a to Owsiany z dyscyplinarką....SUPER PANOWIE !!! SUPER !!! naród ciemny i tak nic się nie zmieni...

zgłoś
x
xxl

Dzieci mają to do siebie, że najpierw się

rodzą, potem rosną, a na koniec spływają na
zachód i PO sprawie

zgłoś
P
PRZEWORSK

czerwona zaraza się przepoczwarza

kiedy noc się splata z dniem
odżywają upiory w sieci internet
naiwnych nie sieją: wytwór
mediów masowych łatwowierny
*
pamiętaj! służba bezpieczeństwa
to pretorianie polskich sekretarzy
wyszkoleni w moskwie w sobaczeniu
ludzi; feliks krwawy ich patronem
*
ochrana carska, nkwd, kgb, ich pieski
ub i sb ciągle sieć pajęczą snują
w niepodległej: sięgają po rząd dusz
*
bolszewizm znowu w modzie
ubrany w różowe piórka
mąci młodzieży w głowie
*
nie odwracaj się plecami
otumaniony narodzie
gdy szuje plują w twarz
*
czas posprzątać dom!

zgłoś
a
adwokat

Przeczytałem wszystkie posty i stwierdzam, że nadają się natychmiast do prokuratury.

zgłoś
t
tiger

Kulej zgodze się że jest z SLD, ale Lichota to nie PSL? A po drugie wątpie czy takie ciepłe posadki są za 5tys, poprzednicy mieli 8.5 tys brutto, i teraz nowi dyrektorzy WORD mają zapewne tyle samo.

zgłoś
m
miki

A co będzie z radnym powiatowym Cyburtem z Łańcuta. Chłopaczysko tak sie napracowało dla PO zwalniajac nawet swoich kolegów z partii bo sie obawiał o stołek. Może tak na dyrektorz zamku?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3