Zarzecze było stolicą podkarpackiej gimnastyki sportowej

b -bell
Jgrzyska w Zarzeczu były festiwalem masowej szkolnej gimnastyki
Jgrzyska w Zarzeczu były festiwalem masowej szkolnej gimnastyki Archiwum
Zarzecze było podkarpacką stolicą gimnastyki sportowej. Z udziałem 250 z ponad 60 szkół podstawowych i gimnazjów rozegrane zostały tu IX Finały Igrzysk Wojewódzkich w tej dyscyplinie.

Wśród gimnastyków podstawówek tradycyjnie już brylowali gimnastycy z SP-12 w Rzeszowie, którzy jako jedyni przedstawiciele Rzeszowa nie dali szans konkurencji z całego województwa i po raz dziewiąty z rzędu wywalczyli tytuł drużynowego mistrza Podkarpacia. Osobowością drużyny oraz całych zawodów był Maciej Biłyk (na co dzień zawodnik Greinplast TG Sokół Rzeszów), który wywalczył 3 złote i 1 srebrny medal. Kolejne miejsca drużynowo zajęły SP-1 z Sanoka i SP-10 z Dębicy.
Wśród dziewcząt wielką sensacją było zwycięstwo drużyny SP-4 z Jarosławia, której zawodniczki pomimo, że nie trenują gimnastyki w klubach sportowych, pokonały dwie rzeszowskie podstawówki: SP-5 i SP-2, które uplasowały się odpowiednio na drigim i trzecim miejscu. Najlepszą zawodniczką jarosławskiej ekipy była Karolina Zięba.
W kategorii szkół gimnazjalnych bezkonkurencyjne okazało się Gimnazjum Sportowe z Rzeszowa, które zajęło pierwsze miejsce zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt. Kolejne lokaty zajęły gimnazja: 4 Krosno i 1 Jasło (chłopcy) oraz 9 Rzeszów i 1 Jasło (dziewczęta). Jako osobowości gimnastyczne pokazali się Maciej Wyskiel (na co dzień trampolinista ZKS Stal Rzeszów) oraz Aleksandra Szczypek (akrobatka Greinplast TG Sokół Rzeszów).
- To wspaniały festiwal masowej szkolnej gimnastyki – twierdzi sędzia główny zawodów dr Grzegorz Bielec (SP-12). - Zdecydowana większość województw może pozazdrościć nam frekwencji oraz poziomu sportowego zawodów. Jesteśmy jednym z dwóch województw w kraju, które rozgrywają rywalizację szkół ponadpodstawowych. To jak najbardziej pozytywnie świadczy o organizatorach: Podkarpackim SZS oraz Zespole Szkół w Zarzeczu, które od 9. lat z pozytywnym skutkiem krzewią gimnastykę na Podkarpaciu, m.in. za sprawą tych zawodów. Z niepokojem patrzymy jednak w przyszłość, bowiem już w tym roku, w związku z ograniczeniem środków dla PSZS, zawody miały okrojoną formułę (2 – zamiast 4 dni) i być może nie będzie funduszy aby zrealizować przyszłoroczne mistrzostwa.
Jak zapewnia jednak główny organizator zawodów - nauczyciel Gimnazjum w Zarzeczu, prof. dr Krzysztof Warchoł: niezależnie od tego za rok musimy zorganizować Jubileuszowy X Finał Wojewódzki, najprawdopodobniej przy współudziale Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie – najstarszego na Podkarpaciu stowarzyszenia sportowego, które w tym roku obchodzi 130-lecie swojego powstania.