Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się nawet jeśli jesteś zdrowy

Rozmawiał Andrzej Piątek
Lek. med. Ewa Mazur
Lek. med. Ewa Mazur KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa z lek. med. Ewą Mazur, specjalistą chorób wewnętrznych z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Centrum Medycznego "Medyk" w Rzeszowie.

- U progu Nowego Roku najczęściej życzymy sobie dużo zdrowia. Co trzeba
zrobić, by te życzenia nie były pustym słowem?

- Na początku każdego Nowego Roku powinniśmy podejmować solenne postanowienie dbania o własne zdrowie i to nie tylko w ciągu tego roku, ale przez całe życie. Chcąc je spełnić, powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną. Więcej spacerować, a mniej korzystać z samochodu i z windy. Jeździć na rowerze, na łyżwach i nartach, pobiegać z psem.

- Jeśli nie mamy psa?

- To przynajmniej postarajmy się dietą utrzymać prawidłową wagę, a gdy to konieczne nawet schudnąć. Warto też rzucić palenie papierosów. W jadłospisie spróbujmy ograniczyć tłuszcze, cukier, słodycze i sól. Postarajmy się unikać alkoholu. Jedzmy przynajmniej pięć razy dziennie produkty zbożowe, pijmy dwie szklanki mleka, spróbujmy polubić chudy, biały ser. Ograniczmy mięso do jednego posiłku dziennie, a może nam się uda zastępować je rybami morskimi? Korzystajmy w diecie z dużej ilości warzyw i owoców, najlepiej świeżych.

Bezpłatne badania finansowane przez Podkarpacki Oddział NFZ

Bezpłatne badania finansowane przez Podkarpacki Oddział NFZ

Profilaktyczne, wysoko specjalistyczne badania wykrywania:
- chorób wynikających z palenia tytoniu
- chorób układu krążenia
- gruźlicy
- innych chorób płuc
- raka piersi
- raka szyjki macicy
- zakażeń HIV u kobiet w ciąży
Również:
- diagnostyka i leczenie jaskry
- kompleksowa pomoc dzieciom zagrożonym chorobami

- Czy początek Nowego Roku jest dobrą chwilą do zaaplikowania sobie badań profilaktycznych?

- Początek roku na pewno jest dobrym momentem do zorientowania się jaki jest stan naszego zdrowia i kondycja organizmu. Kiedy organizm daje wyraźny sygnał, że z naszym zdrowiem jest nie najlepiej, często jest już za późno na profilaktykę. Wtedy przeważnie konieczne jest leczenie. Wbrew pozorom najlepiej wykonywać pewne badania profilaktyczne, kiedy czujemy się zupełnie dobrze, celem kontroli.

- Zaleca pani swoim pacjentom badania profilaktyczne jeśli twierdzą, że nic im nie dolega?

- Oczywiście, że tak. Każdy, co jakiś czas, powinien skontrolować swoje zdrowie. Zbadać morfologię krwi oraz mocz i cukier. Przynajmniej raz na dwa lata prześwietlić płuca i zbadać wzrok. Młode kobiety raz na dwa lata robić USG piersi, a panie w średnim i starszym wieku mammografię. Wszystkie kobiety raz w roku cytologię i odwiedzić ginekologa. Panów pod 50-tkę zachęcam do wizyty u urologa i badań PSA, który wykryją przerost prostaty. Warto zbadać czy nie mamy osteoporozy. Jest cały szereg ważnych badań, o których nie mówię.

- Są one płatne, czy bezpłatne?

- Badania, o których wspomniałam, są bezpłatne, musimy tylko wiedzieć, jaki lekarz, na jakie badania może nas skierować. Na badania laboratoryjne i
rtg płuc kieruje lekarz rodzinny. Wzrok, rzecz jasna, bada okulista, ale o czym czasem nie wiemy, nie potrzeba do niego skierowania od lekarza rodzinnego. Na USG piersi i mammografię kieruje ginekolog, do którego, tak samo, jak na badania cytologiczne, również nie potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego. Co roku są realizowane bezpłatne programy profilaktyczne w ramach umowy z NFZ dla określonych grup wiekowych, które dotyczą badań mammograficznych, zapobiegania chorobom układu krążenia, profilaktyki raka szyjki macicy, przewlekłej choroby płuc oraz wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry.

- Kogo możemy o nie pytać?

- Lekarza rodzinnego, który na nie skieruje lub powie gdzie je wykonać. Istnieje pewna grupa badań, na które lekarz rodzinny nie może skierować bezpłatnie, a o które często pytają pacjenci. Są to m. in. markery nowotworowe. Te badania bezpłatnie wykonuje jedynie onkolog.

Ceny badań podstawowych

Ceny badań podstawowych

Ob - 4 złote
Morfologia - 7,5 zł
Analiza moczu - 6 zł
Poziom cholesterolu - 6, 5 zł
Poziom cholesterolu z gospodarka tłuszczową - 31,89 zł
Próby wątrobowe - 26,30 zł
Poziom cukru - 5,30 zł
Badanie gruczołu krokowego - 17 zł

- Poszerza się ilość badań bezpłatnych?

- Myślę, że grupa badań bezpłatnych poszerza się. Oprócz wspomnianych przeze mnie bezpłatnych programów profilaktycznych organizowane są akcje mające na celu wykonywanie niekiedy trudno osiągalnych dla pacjenta badań, na które często trzeba czekać w kolejkach.

- Jakie badania płatne ze względu na ich rangę i skalę potrzeb powinny być bezpłatne?

- Cały szereg badań na które nie może skierować bezpłatnie lekarz rodzinny są osiągalne do wykonania, jeśli wymaga tego stan pacjenta, u specjalisty lub w szpitalu. Przewaga moich pacjentów dba o siebie i często proszą o badania cukru, lipidogramu, ekg i prześwietlenie płuc. Pytają gdzie można wykonać badanie mammograficzne, cytologię, denzytometrię. Często kieruję ich do okulisty, urologa, kardiologa i diabetologa.

- Nie jest tak, że o niektóre nie proszą, bo są płatne i za drogie?

- Myślę, że tak nie jest. Przewaga badań jest dostępna dla pacjenta i
do wykonania albo u lekarza rodzinnego, albo u specjalisty. Natomiast gdy potrzebne są skomplikowane badania specjalistyczne, a stan zdrowia chorego wymaga ich wykonania, badania takie wykonują szpitale.

- Jakich badań profilaktycznych pacjenci nie doceniają?

- Niektórzy nie doceniają w ogóle badań profilaktycznych, wielu uważa, że jeśli się dobrze czują, to nie należy "wywoływać wilka z lasu" i szukać sobie chorób. Musimy zrozumieć, że nie jest to szukanie chorób lecz dbanie o siebie.

- Bardziej dbają o siebie ludzie starsi czy młodsi? Czy fakt ten ulega zmianom w aspekcie badań profilaktycznych i kontrolnych?

- Wielu ludzi już wie, na czym polega profilaktyka i zdrowy styl życia, a dzięki badaniom profilaktycznym, udaje się im zapobiegać wielu schorzeniom lub wykrywać je na wczesnym etapie i skutecznie leczyć. O zdrowie zaczynają dbać wszyscy, niezależnie od wieku. I im wszystkim - dużo zdrowia, życzę w Nowym Roku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24