Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbierz unikalną kolekcję książek o II wojnie światowej

mmazur
Kolejne tomy będą pojawiać się w kioskach w każdy wtorek.

"Symbolicznie przyjęło się uważać, że druga wojna światowa zaczęła się w Gdańsku od salw pancernika "Schleswig-Holstein" wystrzelonych w polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. W rzeczywistości pierwsze niemieckie jednostki wtargnęły na polską ziemię nieco wcześniej, m.in. pod Krzepicami" - czytamy w I tomie kolekcji. Czytelnicy znajdą nie tylko informacje o kluczowych bitwach, ale też dowiedzą się, jak tragicznych dniach września wyglądało życie zwykłych ludzi.

Już we wtorek, 1 września, w punktach sprzedaży prasy będzie można kupić pierwszą książkę z cyklu "Historia II wojny światowej". Unikalną kolekcję książek przygotowaliśmy dla naszych Czytelników z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny.

Komplet 26 tomów przygotowała Oficyna Wydawnicza "Mówią wieki". Kolekcję opracowali historycy specjalizujący się w dziejach II wojny światowej. Pierwszy tom pt. "Kampania wrześniowa 1939 r." będzie można nabyć już od najbliższego wtorku za 9,99 zł. Kolejne książki będą ukazywać się cotygodniowo we wtorki.

Opowiemy o życiu ludzi

W związku z okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej na rynku pojawiło się wiele opracowań. Kolekcja przygotowana przez "Mówią wieki" jest jednak prawdziwym rarytasem. Autorzy cyklu skupili się na wydarzeniach dotyczącym Polski i Polaków. Opisali życie zwykłych ludzi w latach okupacji.

- Właśnie ten element ma być wyróżnikiem 26-tomowej kolekcji - mówi Miłosz Niewierowicz, sekretarz redakcji Magazynu Historycznego "Mówią Wieki", współautor kolekcji książek "Historia II wojny światowej".

- Naszym głównym celem było przedstawienie problemów ludzi, których dotknął dramat wojny. Dlatego w każdym odcinku jest stały dział o życiu codziennym w tych burzliwych latach.

Czytelnicy znajdą też interesujące informacje na temat wojennych losów Karola Wojtyły. Tej postaci autorzy poświęcili specjalny rozdział.

Kolekcja do domowej biblioteczki

Magazyn Historyczny "Mówią wieki" powstał w 1958 roku na fali "popaździernikowej odwilży". Pisali tu historycy o liczących się nazwiskach. Dziś w Radzie Redakcyjnej Magazynu zasiadają znakomici uczeni: Krystyna Kersten, Marcin Kula, Andrzej Paczkowski, Anna Radziwiłł, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka. Pierwszym redaktorem naczelnym była prof. Maria Bogucka, później pismem kierowali m.in. Eugeniusz Duraczyński i Stefan Meller. W 1992 roku, po wycofaniu się Naszej Księgarni z wydawania pisma, Stefan Meller założył spółkę Oficyna Wydawnicza "Mówią wieki", która podtrzymała istnienie Magazynu. W roku 1998 współwydawania "Mówią wieki" podjęło się PWN, a od roku 2001 - Dom Wydawniczy Bellona. Od początku swego istnienia "Mówią wieki" pojmowało popularyzację historii jako całości dziejów powszechnych, ze szczególnym uwzględnieniem historii rodzimej.

- To będzie kompendium wiedzy o Polsce i Polakach w czasie II wojny światowej. Jesteśmy przekonani, że Czytelnik naszej kolekcji będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat tych czasów - mówi Bogdan Borucki, dyrektor Oficyny Wydawniczej "Mówią Wieki".

Wyróżnikiem kolekcji będą też unikalne fotografie. Autorzy nie poprzestali na wykorzystaniu zdjęć dostępnych w dużych archiwach i muzeach. Udało im się też zdobyć bardzo bogaty materiał zdjęciowy, mało znany szerszej publiczności lub wręcz nie publikowany.

Kolekcja "Historia II wojny światowej" zaadresowana jest do wszystkich pokoleń, dlatego też warto ją mieć w domowej bibliotece. Dla ucznia i studenta będzie kopalnią informacji, których próżno szukać w tradycyjnych podręcznikach do historii. Osoby starsze będą mogły zestawić i porównać swoje wyobrażenia o tamtych czasach z najnowszymi ustaleniami historyków, a tym samym wzbogacić swoją wiedzę o II wojnie światowej. Autorzy postarali się, by była to lektura wartościowa, wnosząca niejednokrotnie nowe spojrzenie na opisywane dzieje, i atrakcyjna w odbiorze.

- Mamy wieloletnie doświadczenie w popularyzowaniu historii i wiemy, że przystępność języka i atrakcyjność formy nie wyklucza − jak chcą niektórzy − wysokiego poziomu merytorycznego - podkreśla Bogdan Borucki.

Przypomnimy bohaterów tamtych dni

Książki wydane są w atrakcyjnej formie, w kolorze, na dobrej jakości papierze. Projekt realizowany jest przez tytuły grupy wydawniczej Media Regionalne, m.in. Nowiny, w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasz cykl objął patronatem minister edukacji narodowej, a także Polskie Towarzystwo Historyczne i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

- Ta kolekcja jest unikalna pod wieloma względami, z pewnością zainteresuje naszych Czytelników - mówi Stanisław Sowa, redaktor naczelny Nowin. - Tym bardziej, że z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowaliśmy też cykl ciekawych publikacji na temat wojennych epizodów w naszym regionie. W każdy piątek i wtorek będziemy na łamach Nowin, a także na portalu nowiny24.pl odkrywać i przypominać wydarzenia mniej znane. Chcemy oddać głos ostatnim żyjącym świadkom tamtych czasów.
Jaromir Kwiatkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24