Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekając na wielkie boom

ŁUKASZ GAZUR
"Mieliśmy romantyczny spacer dzięki ArtBoomowi" - piszą widzowie FOT. ORGANIZATORZY
"Mieliśmy romantyczny spacer dzięki ArtBoomowi" - piszą widzowie FOT. ORGANIZATORZY
SZTUKA. Trudno na razie oceniać ArtBoom Festiwal, bo wiele projektów artystycznych jest dopiero w trakcie realizacji, rodzą się na naszych oczach. Za to znamy już finalistów konkursu Grolsch Bottle Art.

"Mieliśmy romantyczny spacer dzięki ArtBoomowi" - piszą widzowie FOT. ORGANIZATORZY

Grolsch ArtBoom Festival, czyli krakowska impreza prezentująca sztukę w przestrzeni publicznej, powoli się rozkręca: na ulicach, skwerach, murach i placach pojawiają się pierwsze realizacje. Tym razem temat brzmi "Wielki Kraków", a za scenerię i głównego bohatera wybrano dzielnicę Podgórze.

Julia Vogl, Amerykanka na stałe mieszkająca w Londynie, rozdaje przechodniom kolorowe przypinki. To dzięki nim każdy może się wizualnie określić. Staną się "turystą", ale i "zadowolonym mieszkańcem dzielnicy", "krytykiem", "niezadowolonym", "spragnionym piwa" albo po prostu "hipsterem".

Boris Oicherman, Rosjanin zamieszkały w Izraelu, na bulwarach wiślanych zamontował system luster, w których odbijać się będzie budowana właśnie siedziba Cricoteki.

Krzysztof Żwirblis chce nagrywać opowieści mieszkańców Podgórza i tworzyć z nimi "muzeum społeczne".

Anna i Adam Witkowscy zawiesili sztuczny, świecący księżyc nad kładką Bernatka. Wiadomo, miejsce spotkań zakochanych i przypinania przez nich kłódek pieczętujących miłość.

- Odebrałam już kilka SMS-ów od znajomych: "Mieliśmy wczoraj bardzo romantyczny spacer przez kładkę dzięki ArtBoomowi" - mówi z uśmiechem Małgorzata Gołębiewska, dyrektorka festiwalu.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi pojawił się między innymi konkurs dla młodych designerów Grolsch Bottle Art.

Inspiracją do projektów elementu wyposażenia klubowego mają być butelki, puszki, kegi, kartony lub logotyp piwa Grolsch. Konkurs prowadzony jest w porozumieniu z 13 lokalami z Warszawy, Poznania i Krakowa.

W sobotę ogłoszono listę finalistów. Znaleźli się na niej: Wojciech Głowacki (za wzór numerku do szatni dla warszawskiego klubu "Skwer"), Urszula Tarasiuk (za projekt wieszaka na torebkę w warszawskim "Planie B"), Monika Pitera (mural dla warszawskiego "Barometru"), Ewa Dyk (wyróżniono jej dwa projekty: wieszak na ubrania dla krakowskiego klubu "Piękny Pies", a także siedzisko do ogródka dla poznańskiej "Opcji"), Zuzanna Rajewska (za aranżację kominka w krakowskim lokalu "Rozrywki 3"), Krystian Kusz (uznanie zdobył jego wieszak na ubrania dla "Strefy Kultywator"), Agnieszka Markiewicz (za wieszak na ubrania dla knajpy "Kisielice" w Poznaniu) i Anna Szczęsna (za oświetlenie do ogródka dla poznańskiego "Dragona").

Na wyniki musimy poczekać do 21 czerwca. Wtedy ogłoszony zostanie zwycięski projekt, a także dwa wyróżnienia. Nagrodą główną jest 3 tys. zł (dla dwóch wyróżnionych projektów zaplanowano gratyfikacje w wysokości 1 tys. zł).

Ale zapewne największym dowodem uznania dla finalistów konkursu będzie fakt, że ich projekty na stałe staną się wyposażeniem klubowych wnętrz.

Warto zaznaczyć, że sobota i niedziela na festiwalu ArtBoom to także Krakers, czyli krakowski weekend galeryjny. To jedna z imprez towarzyszących ArtBoomowi. W jej ramach mogliśmy zobaczyć m.in. prace Pikaso (Art Agenda Nova) czy Keymo (Olympia).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski