Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. frankowiczów

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. frankowiczów
Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. frankowiczów Adam Jankowski
Udostępnij:
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie o zapłatę, dotyczącą umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej, poinformował w komunikacie cytowanym przez PAP, że Zbigniew Ziobro interweniował w sprawie osób, które zadłużyły się 23 listopada 2007 roku na kwotę ponad 202 tysięcy złotych, ale kredyt indeksowany był do CHF (franków szwajcarskich).

Jak wskazała Prokuratura Krajowa, dłużnicy zobowiązali się do spłaty kwoty kredytu w 360 równych ratach miesięcznych, zawierających rosnącą cześć raty kapitałowej i malejącą część raty odsetkowej.

„Spłata kredytu odbywała się w złotych polskich, przy czym zarówno rata odsetkowa, jak i kapitałowa, były obliczane w oparciu o wewnętrzny przelicznik powoda, tj. według kursu sprzedaży franka szwajcarskiego. Kredyt oprocentowany był według zmiennej stopy procentowej” - napisano w komunikacie.

„Frankowicze” spłacali kredyt zgodnie z umową przez pierwsze cztery lata (do 2011 r.), później zaczęli robić to nie regularnie, ze względu na kłopoty finansowe.

Długi i sprawa w sądzie

Pod koniec 2011 roku bank wypowiedział dłużnikom umowę i zobowiązał ich do natychmiastowej zapłaty całej pozostałej kwoty. Bank skierował także do Sądu Okręgowego w Radomiu pozew o zapłatę kwoty 86 779,08 CHF wraz z odsetkami. Nakazem zapłaty z dnia 10 lipca 2015 roku sąd uwzględnił pozew, a komornik wszczął postępowanie egzekucyjne.

Sąd odrzucił również wniosek dłużników o przywrócenie terminu do złożenia zarzutów od nakazu zapłaty.

„Naruszenie praw człowieka i obywatela”

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, jego zastępca Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Okręgowy w Radomiu.

Prokurator Generalny zarzucił zaskarżonemu orzeczeniu „naruszenie zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, w tym zasady sprawiedliwości społecznej, równości wobec prawa, ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz prawa do rzetelnej procedury sądowej”.

Ponadto prokuratura zrzuciła orzeczeniu „rażące naruszenie prawa materialnego i procesowego" .

Prokuratura wskazała, że umowa o kredyt, w oparciu o umowę o kredyt, którą bank wyprowadził żądanie zapłaty, jest nieważna, gdyż opiera się o „liczne klauzule niedozwolone dotyczące przeliczenia kwoty kredytu według kursu franka szwajcarskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. frankowiczów - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Od kad to ten typ może decydować co jest naruszeniem praw człowieka? Naruszeniem praw Człowieka są sprawy tzw. osób LGBT, Polaków nie mających takich samych praw jak inni w Polsce.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie