Zbiornik Kąty-Myscowa - wraca idea dużej inwestycji na Podkarpaciu

Józef Lonczak
Pojemność  zbiornika Kąty- Myscowa miałaby wynieść 65,5 mln m sześc. w tym, pojemność powodziowa miała by wynieść 19,5 mln m  sześc. wody, co pozwoliłoby na poważne ograniczenie skutków powodzi poniżej zbiornika.
Pojemność zbiornika Kąty- Myscowa miałaby wynieść 65,5 mln m sześc. w tym, pojemność powodziowa miała by wynieść 19,5 mln m sześc. wody, co pozwoliłoby na poważne ograniczenie skutków powodzi poniżej zbiornika. Krzysztof Łokaj
Wraca temat dużej inwestycji na Podkarpaciu. O możliwości budowy wielofunkcyjnego zbiornika wodnego Kąty-Myscowa debatowali posłowie i władze województwa.

Pojemność całkowita zbiornika Kąty- Myscowa miała by wynieść 65,5 mln m sześc. wody w tym, pojemność powodziowa miała by wynieść19,5 mln m3 sześc., co pozwoliłoby na poważne ograniczenie skutków powodzi poniżej zbiornika.

Członkowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa władzami województwa podkarpackiego rozmawiali o potrzebie budowy zbiornika wodnego na Wisłoce Kąty-Myscowa oraz o funkcjach, jakie miałby do spełnienia ten sztuczny akwen.

Częścią wyjazdowego posiedzenia komisji była wizytacja terenów przewidzianych pod budowę zbiornika wodnego Kąty-Myscowa na rzece Wisłoka. Posłowie spotkali się w Krempnej z dyrekcją Magurskiego Parku Narodowego, by rozmawiać o ochronie przyrody w świetle planowanej inwestycji.

Marszałek Władysław Ortyl rozmawiał z posłami o różnych aspektach tej ogromnej inwestycji.

W Komborni odbyło się natomiast posiedzenie komisji sejmowej, w czasie którego wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski prezentował aktualne informację o stanie realizacji planu budowy zbiornika wodnego. Jeden z najciekawszych tematów to znaczenie przyszłego zbiornika Kąty-Myscowa dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców miast i wsi leżących w pobliżu Wisłoki oraz zapewnienia odpowiedniej ilości wody dla ujęć wody pitnej m.in. dla Jasła, Dębicy i Mielca.

Przypomnijmy, że planowany zbiornik wodny Kąty – Myscowa byłby usytuowany w Beskidzie Niskim na terenie powiatu jasielskiego. Część zbiornika graniczyłaby z obszarem Magurskiego Parku Narodowego. Największym wyzwaniem są koszty jego budowy, ale w opini zwolenników tej inwestycji dadzą się pogodzić potrzeby ochrony przyrody z potrzebami gospodarki wodnej, podniesieniem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed skutkami suszy.

Historia projektu ma już wiele lat, bo już w okresie międzywojennym analizowano możliwość budowy zbiornika retencyjnego pomiędzy Kamienicą Dolną i Jasłem na rzece Wisłoce. Idea realizacji tej inwestycji nie została zarzucona, a kolejne koncepcje budowy zbiornika lub zbiorników pojawiały się, główną przeszkodą były koszty i dlatego prace nad tym przedsięwzięciem objęły tylko badania geologiczne, opracowania dokumentacji i różnych koncepcji budowy, aż po sporządzenie studium wykonalności zbiornika w 2002 r.

Pojemność całkowita zbiornika Kąty- Myscowa miałaby wynieść 65,5 mln m sześc. wody w tym, pojemność powodziowa miała by wynieść 19,5 mln m sześc., co pozwoliłoby na poważne ograniczenie skutków powodzi poniżej zbiornika.

Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maurycy

Nie chodzi o powodzie tylko za parę lat będzie problem z wodą pitną na całym świecie a nie tylko w Polsce, zbiornik nie naruszy Magurskiego Parku Narodowego, chyba , że po powodziach ?

Dodaj ogłoszenie