Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę z Nowinami! Maturzyści, mamy dla was próbne arkusze maturalne z matematyki na poziomie podstawowym

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki w I LO w Dębicy:  Maturzystom życzę w maju samych łatwych zadań w arkuszu!
Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki w I LO w Dębicy: Maturzystom życzę w maju samych łatwych zadań w arkuszu! Barbara Galas
Próbne arkusze z "królowej nauk" przygotowała Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki z I LO w Dębicy.

- Rozwiązujcie dużo zadań, nie zrażajcie się popełnianymi błędami - radzi maturzystom Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki w I LO w Dębicy. - Ważnym jest, abyście odkryli, na czym wasz błąd polegał. To jedyna droga, by sobie z egzaminem poradzić. Pracujcie z „Wybranymi wzorami matematycznymi na egzamin maturalny z matematyki” przygotowanymi przez CKE, które dostaniecie również na maturze. Ułatwi wam to znalezienie potrzebnych informacji podczas egzaminu. Obliczenia wykonujcie tylko z pomocą kalkulatora prostego. Jeśli nie umiecie rozwiązać jakiegoś zadania, pytajcie nauczyciela, kolegów, bo jeśli podobny problem pojawi się na maturze, będziecie żałowali, że nie poprosiliście o wyjaśnienie wcześniej.

Radzi, by maturzyści dzień przed egzaminem odpoczęli.

- Zróbcie coś, co sprawia wam przyjemność, wyśpijcie się. W dniu egzaminu zjedzcie śniadanie, postarajcie się do minimum ograniczyć sytuacje, które mogą was dodatkowo zestresować. Wyjdźcie wcześniej z domu, nie zapomnijcie zabrać dowodu osobistego, kalkulatora prostego, linijki, cyrkla, kilku długopisów z czarnym wkładem i wody mineralnej. Kiedy już dostaniecie arkusz egzaminacyjny, przekartkujcie go, nie tylko po to, by sprawdzić, czy jest kompletny, pobieżnie zapoznajcie się z zadaniami. Zacznijcie rozwiązywanie od tych, które są dla Was najłatwiejsze. Jeśli macie problem z zadaniem, zostawcie go, możecie wrócić do niego później.

od 16 lat

Kolejne wskazówki matematyczki:

- Czytajcie uważnie polecenia, podkreślcie ważne informacje sprawdzajcie obliczenia (czasem drobny błąd rachunkowy spowoduje, że zaznaczycie złą odpowiedź w zadaniu zamkniętym), zawsze zastanówcie się, czy obliczyliście to o co pytają w treści zadania. Nie zostawiajcie zadań otwartych, próbujcie je rozwiązać (czasem wystarczy zastosować wzór, który jest w zestawie na naszym stoliku, przekształcić go i już macie zdobyty dodatkowy punkt!). Pamiętajcie o przeniesieniu odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, nie zostawiajcie niezamalowanych kratek (jeśli macie wątpliwości, wybierzcie najbardziej prawdopodobną odpowiedź, za złą nie dostaniecie ujemnych punktów). Nie wychodźcie wcześniej, jeśli nie rozwiązaliście wszystkich zadań. Odpocznijcie chwilkę, przejrzyjcie zestaw wzorów i wróćcie do pracy. Kiedy pomysł na rozwiązanie pojawi się po wyjściu z sali już nie będziecie mogli wrócić, by uzupełnić arkusz.

Co się zmienia na maturze?

Egzamin przeprowadzany będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych). Szczegółowe informacje można znaleźć w aneksie do informatora o egzaminie maturalnym z matematyki w Formule 2023 obowiązującym w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 na cke.gov.pl/egzamin-maturalny.

Czas trwania matury na poziomie podstawowym: 180 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. Liczba zadań otwartych: 7–13.

W arkuszu egzaminacyjnym może być od 29 do 40 zadań.

Nowe typy zadań zamkniętych (oprócz znanych już zadań jednokrotnego wyboru):

  • zadania na dobieranie,
  • zadania typu prawda – fałsz,
  • zadania wyboru wielokrotnego.

- Wśród zadań otwartych nowe są zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli - wymienia Lucyna Bączek. - Nowością w arkuszu egzaminacyjnym będą wiązki zadań. Wiązka zadań to zestaw od dwóch do czterech zadań występujących we wspólnym kontekście tematycznym, przy czym każde z zadań wiązki można rozwiązać niezależnie od rozwiązania innych zadań w danej wiązce. Wiązka zadań może się składać zarówno z zadań zamkniętych, jak i z zadań otwartych.

POBIERZ:

Próbny egzamin z matematyki (poziom podstawowy) - ARKUSZE
Próbny egzamin z matematyki (poziom podstawowy) - PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA

Harmonogram publikacji próbnych arkuszy:

  • środa - chemia i biologia (poziom rozszerzony),
  • czwartek - geografia (poziom rozszerzony),
  • piątek - historia i wos (poziom rozszerzony).

Matura 2023 - arkusze próbnej matury z matematyki

Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki w I LO w Dębicy:  Maturzystom życzę w maju samych łatwych zadań w arkuszu!

Zdaj maturę z Nowinami! Maturzyści, mamy dla was próbne arku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24