Zdaj maturę z Nowinami! Próbna matura 2022 z biologii na poziomie rozszerzonym [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kosiński,biolog z I LO w Dębicy: Uważnie czytajcie polecenia!
Krzysztof Kosiński,biolog z I LO w Dębicy: Uważnie czytajcie polecenia! Barbara Galas
Zestaw próbnych zadań z biologii na poziomie rozszerzonym przygotował Krzysztof Kosiński, nauczyciel I LO w Dębicy. Zachęcamy maturzystów, by zmierzyli się z zadaniami i sprawdzili, czy materiał mają opanowany na sto procent.

Zdaj maturę 2022 z Nowinami - harmonogram akcji

W poniedziałek maturzyści mieli okazję potrenować zagadnienia maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z kolei wczoraj publikowaliśmy zadania maturalne z matematyki na poziomie podstawowym. Dziś natomiast proponujemy matury próbne z biologii i z chemii (ta druga na portalu o godz. 12) na poziomie rzozszerzonym.

A tak wygląda harmonogram na kolejne dni:

 • czwartek - 7 kwietnia - historia i wos (poziom rozszerzony),
 • piątek - 8 kwietnia - geografia (poziom rozszerzony).

Arkusze będą publikowane na portalu o godz. 9 (w przypadku dwóch przedmiotów - arkusze będą publikowane o godz. 9 i 12). A po południu dodamy podpowiedzi nauczycieli, jak należało rozwiązać zadania.

Każdego dnia będziemy także dodawali rady nauczycieli - egzaminatorów. Będą to podpowiedzi, jakich błędów na egzaminie nie popełniać, gdzie można się spodziewać haczyków, które zadania są piętą achillesową, za co można stracić cenne punkty, na co zwrócić uwagę.

Matura 2022. Jak zdać biologię

O czym należy pamiętać przystępując do matury z biologii?

- Przede wszystkim nie powtarzać materiału na dzień przed maturą. Ten czas maturzysta powinien poświęcić na relaks - uważa nauczyciel biologii z dębickiego I LO. - Podczas egzaminu trzeba bardzo uważnie czytać polecenia, ponieważ wiele błędów wynika ze złej interpretacji. Należy zwracać uwagę na słowo typu „wyjaśnij”. Ono wskazuje, że należy pamiętać o tym, by zawsze pojawiła się przyczyna, mechanizm i skutek zjawiska

Jeszcze garść informacji od biologa na temat wymagań maturalnych:
I. Budowa chemiczna organizmów

 • w tym dziale nie wprowadzono żadnych zmian.

II. Budowa i funkcjonowanie komórki.

 • w tym dziale nie wprowadzono żadnych zmian.

III. Metabolizm.

 • W wymaganiach egzaminacyjnych zrezygnowano ze sposobów regulacji aktywności enzymów w komórce oraz rybozymów. Ze szlaków metabolicznych wykreślono-glukoneogenezę, rozkład i syntezę kwasów tłuszczowych.

IV. Przegląd różnorodności organizmów.

 • Zostały wykreślone wymagania dotyczące umiejętności oznaczania organizmów za pomocą klucza oraz samodzielnego tworzenia takiego klucza.
 • W obrębie wymagania dotyczącego chorób wirusowych człowieka usunięto choroby - odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, polio, wścieklizna.
 • Wśród wymagań odnoszących się do bakterii wykreślono w całości wymaganie dotyczące sinic – bakterii prowadzących fotosyntezę oksygeniczną, a także wiążących azot atmosferyczny.
 • W obrębie wymagania związanego z chorobami bakteryjnymi człowieka usunięto choroby- czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, cholera, wąglik. Usunięto w całości wymaganie dotyczące przeglądu glonów (brunatnice, okrzemki, bruzdnice, krasnorosty, zielenice) oraz ich roli w ekosystemach wodnych.
 • W obrębie wymagania dotyczącego chorób człowieka powodowanych przez protisty usunięto choroby-rzęsistkowica, czerwonka pełzakowa.
 • Z przeglądu roślin lądowych wykreślono widłaki, skrzypy. Zrezygnowano także z umiejętności rozpoznawania rodzimych gatunków iglastych.
 • W obrębie budowy i funkcji tkanek i organów roślin zrezygnowano z wymagania dotyczącego wyróżniania form ekologicznych roślin w zależności od dostępności wody i światła w środowisku.
 • Wykreślono wymaganie dotyczące rozmnażania wegetatywnego roślin. Wśród wymagań dotyczących reakcji roślin na bodźce zrezygnowano z wymagań związanych z funkcją: kwasu abscysynowego, giberelin i cytokinin. Wykreślono także wymaganie dotyczące wyjaśnienia zjawiska fotoperiodyzmu.
 • W obrębie grzybów zrezygnowano z wymagania w zakresie rozpoznawania sprzężniowców, workowców i podstawczaków. Wykreślono w całości wymaganie związane z grzybami porostowymi i profilaktykę chorób grzybowych.
 • Z przeglądu zwierząt bezkręgowych wykreślono w całości wymagania odnoszące się do gąbek, szkarłupni i strunowców (lancetnik). Zrezygnowano z wymagania dotyczącego opisu cyklu rozwojowego włośnia krętego. Wykreślono także wymagania związane ze znaczeniem w przyrodzie i dla człowieka: pierścienic, stawonogów oraz mięczaków.
 • W obrębie analizy porównawczej zwierząt kręgowych zrezygnowano z wymagania dotyczącego zależności między trybem życia zwierzęcia a budową ciała.
 • Wykreślono także wymaganie dotyczące ewolucji układu nerwowego oraz związku jego rozwoju ze złożonością budowy zwierzęcia. Zrezygnowano z wymagania odnoszącego się do regulacji hormonalnej u owadów oraz rozróżnienia rozwoju prostego od złożonego.
 • Uproszczono także wymaganie odnoszące się do znaczenia barwników oddechowych u zwierząt, ograniczając je do przykładu hemoglobiny. W całości zrezygnowano z porównania różnych typów narządów wydalniczych występujących w różnych grupach systematycznych zwierząt.

V. Człowiek.

 • Zrezygnowano z ogólnego wymagania dotyczącego powiązań strukturalnych i funkcjonalnych między narządami w obrębie poszczególnych układów oraz między układami – zawężono wymagania egzaminacyjne wyłącznie do podanych wprost narządów i układów narządów.
 • Wymagania dotyczące homeostazy organizmu człowieka zostały ograniczone do stanu fizjologicznego, pominięto czynniki zaburzające homeostazę i zasady profilaktyki zaburzeń homeostazy.
 • W obrębie układu ruchu wyeliminowano wymaganie odnoszące się do anatomii muskulatury człowieka oraz związku pomiędzy aktywnością fizyczną a stanem zdrowia.
 • Pominięto wymagania dotyczącego związku pomiędzy dietą i trybem życia a stanem zdrowia: anoreksja, bulimia.
 • Bez zmian zostały wymagania związane z układami oddechowym i odpornościowym
 • Wymagania w zakresie układu krążenia ograniczono w minimalnym stopniu – wykreślono jedynie fragment wymagania dotyczącego epidemiologii przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków).
 • Wymagania związane z układem wydalniczym zawężono, pomijając zagadnienia dotyczące związku między budową nerki a pełnioną przez ten narząd funkcją, wykreślono wymaganie dotyczące chorób nerek i ich leczenia, tzn. niewydolności nerek i dializy.
 • W obrębie układu nerwowego odstąpiono od wymagań związanych z koniecznością posługiwania się szczegółową anatomią centralnego układu nerwowego, a w szczególności kory mózgowej (podział na płaty oraz lokalizacja ośrodków korowych). Zrezygnowano także z wymagania na temat biologicznego znaczenia snu.
 • Spośród narządów zmysłów wykreślono wymagania dotyczące budowy i funkcji zmysłów: równowagi, smaku i węchu, zrezygnowano z wymagania dotyczącego zasad higieny narządów wzroku i słuchu.
 • W obrębie układu dokrewnego człowieka zrezygnowano jedynie z wymagania dotyczącego przykładów hormonów tkankowych i ich roli w organizmie.

VI. Genetyka i biotechnologia.

 • W rozdziale na temat informacji genetycznej i jej ekspresji usunięto wymaganie dotyczące modyfikacji potranslacyjnej białek, porównania genomu prokariotycznego i eukariotycznego.
 • W całości pominięto rozdział dotyczący regulacji działania genów.
 • W obrębie genetyki mendlowskiej – usunięto jedynie wymaganie dotyczące podawania przykładów cech nieciągłych dziedziczonych zgodnie z prawami Mendla.
 • W zakresie zmienności genetycznej wykreślono wymagania związane z dziedziczeniem wielogenowym oraz zjawiskiem plejotropii.
 • W obrębie wymagań dotyczących chorób genetycznych człowieka wykreślono następujące schorzenia: mukowiscydoza, ślepota na barwy oraz zespoły Turnera i Klinefeltera.
 • W znacznym stopniu ograniczono zakres wymagań związany z biotechnologią molekularną, inżynierią genetyczną i medycyną molekularną. Wykreślono procedury i cele doświadczalnego klonowania organizmów oraz sposoby i cele otrzymywania komórek macierzystych, wymagania dotyczące problemów etycznych związanych z rozwojem inżynierii genetycznej i biotechnologii, treści związane z perspektywami zastosowania terapii genowej i projektem poznania ludzkiego genomu.

VII. Ekologia.

 • Wykreślono treści odnoszące się do populacji lokalnej oraz zmian liczebności populacji.
 • Usunięto wymagania dotyczące czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się pasożytów oraz zależność zróżnicowania struktury przestrzennej ekosystemu od czynników fizykochemicznych, jak i biotycznych.

VIII. Różnorodność biologiczna Ziemi.

 • Usunięto wymaganie odnoszące się do zachowania różnorodności biologicznej poprzez ochronę starych odmian roślin uprawnych i ras zwierząt hodowlanych. Pominięto wymagania związane z wpływem czynników geograficznych oraz zlodowaceń na różnorodność gatunkową i rozmieszczenie gatunków.

IX. Ewolucja

 • Znacznie zredukowano wymagania związane z opisem dziejów życia, tzn. pochodzeniem i rozwojem życia na Ziemi oraz antropogenezą.

Maturzyści! Tu znajdziecie przygotowane specjalnie dla was arkusze próbnej matury z biologii:

Matura próbna 2022. Biologia (poziom rozszerzony) - ZADANIA [ARKUSZE]

A tu znajdziecie zasady oceniania i przykładowe rozwiązania:

Matura próbna 2022. Biologia (poziom rozszerzony) - ODPOWIEDZI


W czwartek - historia i wos (poziom rozszerzony). Nie przegapcie!


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie