MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę z Nowinami! Próbna matura 2022 z chemii na poziomie rozszerzonym [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krystyna Barszcz z I LO w Dębicy: Matura z chemii jest pracochłonna
Krystyna Barszcz z I LO w Dębicy: Matura z chemii jest pracochłonna Barbara Galas
Próbne arkusze maturalne z chemii opracowała Krystyna Barszcz z I LO w Dębicy. - Matura z chemii rozszerzonej jest wymagająca nie tylko z uwagi na obszerną wiedzę potrzebną do rozwiązania zadań, ale również na bardzo dużą liczbę zadań - około 40. Jest więc pracochłonna. Dlatego dobre zaplanowanie rozwiązań to podstawa - podpowiada.

Zdaj maturę 2022 z Nowinami - harmonogram akcji

W poniedziałek maturzyści mieli okazję potrenować zagadnienia maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z kolei wczoraj publikowaliśmy zadania maturalne z matematyki na poziomie podstawowym. Dziś natomiast proponujemy matury próbne z biologii i z chemii na poziomie rzozszerzonym.

A tak wygląda harmonogram na kolejne dni:

  • czwartek - 7 kwietnia - historia i wos (poziom rozszerzony),
  • piątek - 8 kwietnia - geografia (poziom rozszerzony).

Arkusze będą publikowane na portalu o godz. 9 (w przypadku dwóch przedmiotów - arkusze będą publikowane o godz. 9 i 12). A po południu dodamy podpowiedzi nauczycieli, jak należało rozwiązać zadania.

Każdego dnia będziemy także dodawali rady nauczycieli - egzaminatorów. Będą to podpowiedzi, jakich błędów na egzaminie nie popełniać, gdzie można się spodziewać haczyków, które zadania są piętą achillesową, za co można stracić cenne punkty, na co zwrócić uwagę.

Matura 2022. Jak zdać chemię

Krystyna Barszcz z I LO w Dębicy daje maturzystom kilka uwag i wskazówek przydatnych przy rozwiązywaniu zadań maturalnych z chemii.

- Matura z chemii rozszerzonej jest wymagająca nie tylko ze względu na obszerną wiedzę potrzebną do rozwiązania zadań, ale również na bardzo dużą liczba zadań - około 40. Jest więc pracochłonna. Dobre zaplanowanie rozwiązań to podstawa.

Radzi, by zadania rozwiązywać po kolei, a w razie trudności przejść do następnego i później wrócić. Uważnie czytać dane i polecenia do zadań, najlepiej podkreślać je w treści. Udzielać krótkich i konkretnych odpowiedzi zgodnie z poleceniami. Korzystać z "Wybranych fizykochemicznych wzorów i stałych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki.’’

- Przy rozwiązywaniu zadań rachunkowych: starannie i przejrzyście zapisywać wszystkie kolejne działania, nie korzystać z mas molowych substancji z pamięci, a odczytywać z tablic i zapisywać obliczenia - mówi. - Przy używaniu wzorów matematycznych dobrze jest zapisywać dane z jednostkami, bo mamy wówczas kontrolę, czy użyty wzór jest poprawny. Trzeba pamiętać o końcowych jednostkach i zaokrągleniach.

Przy rozwiązywaniu zadań teoretycznych i doświadczalnych:

  • zwracać uwagę na formę zapisu równań reakcji (cząsteczkowa, jonowa, jonowa skrócona),
  • zachować czujność przy zapisywaniu wzorów i nazw związków (wzór sumaryczny, strukturalny, elektronowy, półstrukturalny, grupowy).

Przy zadaniach doświadczalnych należy poprawnie zapisywać obserwacje (nie mylić z wnioskami), zwracać uwagę na postać substancji (stan skupienia) i barwę.

Maturzyści! Tu znajdziecie przygotowane specjalnie dla was arkusze próbnej matury z chemii:

Matura próbna 2022. Chemia (poziom rozszerzony) - ZADANIA [ARKUSZE]

A tu znajdziecie zasady oceniania i przykładowe rozwiązania:

Matura próbna 2022. Chemia (poziom rozszerzony) - ODPOWIEDZI


W czwartek - historia i wos (poziom rozszerzony). Nie przegapcie!


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24