Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaj maturę z Nowinami! Próbna matura 2022 z matematyki na poziomie podstawowym [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Testy na poziomie podstawowym przygotowała Lucyna Bączek, nauczycielka matematyki z dębickiego I LO
Testy na poziomie podstawowym przygotowała Lucyna Bączek, nauczycielka matematyki z dębickiego I LO Barbara Galas
W drugim dniu naszej wspólnej akcji z nauczycielami z dębickiego I LO „Zdaj maturę z Nowinami!” proponujemy próbne arkusze z „królowej nauk”. Testy na poziomie podstawowym przygotowała Lucyna Bączek. Nauczycielka matematyki podkreśla, że w ostatnich tygodniach przed majowym egzaminem dojrzałości warto rozwiązywać zadania matur próbnych. Pomoże to zweryfikować wiedzę, podpowie, co jeszcze należy powtórzyć.

Zdaj maturę 2022 z Nowinami - harmonogram akcji

Wczoraj maturzyści mieli okazję potrenować zagadnienia maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dziś z kolei proponujemy zadania maturalne z matematyki na poziomie podstawowym. A harmonogram na kolejne dni wygląda tak:

  • środa - 6 kwietnia - biologia i chemia (poziom rozszerzony),
  • czwartek - 7 kwietnia - historia i wos (poziom rozszerzony),
  • piątek - 8 kwietnia - geografia (poziom rozszerzony).

Arkusze będą publikowane na portalu o godz. 9 (w przypadku dwóch przedmiotów - arkusze będą publikowane o godz. 9 i 12). A po południu dodamy podpowiedzi nauczycieli, jak należało rozwiązać zadania.

Każdego dnia będziemy także dodawali rady nauczycieli - egzaminatorów. Będą to podpowiedzi, jakich błędów na egzaminie nie popełniać, gdzie można się spodziewać haczyków, które zadania są piętą achillesową, za co można stracić cenne punkty, na co zwrócić uwagę.

Matura 2022. Jak zdać matematykę

Lucyna Bączek podpowiada maturzystom, żeby pracowali z zestawem wzorów matematycznych przygotowanym przez CKE, z którego będą mogli korzystać również na maturze.

- Ułatwi wam to znalezienie potrzebnych informacji podczas egzaminu. Obliczenia wykonujcie tylko z pomocą kalkulatora prostego. Jeśli nie potraficie rozwiązać jakiegoś zadania, nie obawiajcie się zapytać nauczyciela, kolegów, bo jeśli podobny problem pojawi się na maturze, będziecie żałowali, że nie poprosiliście o wyjaśnienie wcześniej.

Radzi, by dzień przed egzaminem maturzyści zrelaksowali się, zrobili coś, co sprawia im przyjemność, położyli się wcześniej spać.

- W dniu egzaminu zjedzcie śniadanie, postarajcie się do minimum ograniczyć sytuacje, które mogą dodatkowo zestresować. Wyjdźcie wcześniej z domu, nie zapomnijcie zabrać dowodu osobistego, kalkulatora prostego, linijki, cyrkla, kilku długopisów z czarnym wkładem i wody mineralnej. Kiedy już dostaniecie arkusz egzaminacyjny, przekartkujcie go nie tylko po to, by sprawdzić, czy jest kompletny, ale pobieżnie zapoznajcie się z zadaniami.

Nauczycielka matematyki daje wskazówki, by zacząć rozwiązywanie od tych zadań, które są dla młodzieży najłatwiejsze.

- Jeśli macie problem z zadaniem, zostawcie go, możecie wrócić do niego później. Czytajcie uważnie polecenia, podkreślcie ważne informacje. Powoli wykonujcie i sprawdzajcie obliczenia. Czasem bowiem drobny błąd rachunkowy spowoduje, że zaznaczycie złą odpowiedź w zadaniu zamkniętym. Zawsze zastanówcie się, czy udzieliliście odpowiedzi na pytanie zawarte w treści zadania.

Kolejna cenna rada:

- Nie zostawiajcie zadań otwartych, przynajmniej spróbujcie je rozwiązać. Czasem wystarczy zastosować wzór, który jest w zestawie na stoliku, przekształcić go i już jest zdobyty dodatkowy punkt!. Pamiętajcie o przeniesieniu odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, nie zostawiajcie niezamalowanych kratek. Jeśli macie wątpliwości, wybierzcie najbardziej prawdopodobną odpowiedź, za złą nie dostaniecie przecież ujemnych punktów.

I na koniec uczula, by nie oddawać wcześniej arkusza, jeśli zdający nie rozwiązał wszystkich zadań.

- Warto odpocząć chwilkę, przejrzeć zestaw wzorów i wrócić do pracy, bo nie będzie można tego zrobić, gdy pomysł na rozwiązanie pojawi się po wyjściu z sali.

Tegorocznym maturzystom życzy tylko łatwych zadań w arkuszu egzaminacyjnym oraz uzyskania satysfakcjonującego wyniku.

Maturzyści! Tu znajdziecie przygotowane specjalnie dla was arkusze próbnej matury z matematyki:

Matura próbna 2022. Matematyka (poziom podstawowy) - ZADANIA [ARKUSZE]

A tu znajdziecie zasady oceniania i przykładowe rozwiązania:

Matura próbna 2022. Matematyka (poziom podstawowy) - ROZWIĄZANIA


W środę - biologia i chemia (poziom rozszerzony). Nie przegapcie!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24