NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Zdaj maturę z Nowinami. Wszystkie arkusze, porady,...

  Zdaj maturę z Nowinami. Wszystkie arkusze, porady, odpowiedzi

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zakończyliśmy akcję „Zdaj maturę z Nowinami”. Przez półtora tygodnia na naszej stronie publikowaliśmy próbne arkusze maturalne z ośmiu przedmiotów. Zadania ułożyli nauczyciele z Dębicy.
  W tym roku do pedagogów - egzaminatorów z I LO dołączyli nauczyciele z II LO i Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy. Dla naszych Czytelników - maturzystów stworzyli próbne arkusze maturalne z: języka polskiego, matematyki, fizyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, chemii, biologii i geografii. Dołożyli wskazówki, klucze odpowiedzi, jak należy rozwiązać zadania. Zgodzili się też na krótkie nagrania, udzielając zdającym pożytecznych podpowiedzi, także o tym, jakich błędów unikać na egzaminie. Dębiccy nauczyciele zaangażowali się też w quizy sprawdzające wiedzę z danej dziedziny. Znajdziecie je na: nowiny24.pl/matura.

  Oto najważniejsze podpowiedzi nauczycieli dla maturzystów:

  - Uważnie czytajcie polecenia - radzi Anna Wilczyńska, egzaminator z wiedzy o społeczeństwie, pomysłodawczyni wspólnej, trwającej już od 7 lat akcji „Zdaj maturę z Nowinami”. - Sprawdźcie na stronach CKE, co oznaczają czasowniki operacyjne. Od tego zależy odpowiedź i ocena.

  Sławomir Surowiec, fizyk z II LO zaleca, by przygotowując się do matury korzystać z „karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny”.

  - Jeśli zobaczysz ją po raz pierwszy na egzaminie - będzie w zasadzie bezużyteczna - mówi. Małgorzata Pacana - Kawalec, matematyk z ZS nr 2 podpowiada, by skupić się na ćwiczeniu zadań krótkiej odpowiedzi, bo tutaj naprawdę można zdobyć wystarczającą pulę punktów, aby zdać maturę. Aneta Kwolek, nauczyciel historii z I LO mówi, by umiejętnie rozplanować sobie czas pracy na egzaminie, bo arkusz jest obszerny. Sylwia Szuba - Cyran, polonistka z I LO zachęca do czytania, bo młodzież ma problemy ze streszczaniem i wyłapywaniem sensu. Krystyna Barszcz, nauczyciel chemii i Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii z I LO radzą, by zdający włączyli też logiczne myślenie i odpowiedzi nie mijały się z rzeczywistością. Tomasz Kozioł, nauczyciel geografii z I LO dodaje, by nie rzucać odpowiedzi na chybił - trafił, zdawkowo. Pracę nauczycieli docenia starosta dębicki - Andrzej Reguła. Zwłaszcza to, że poświęcili wolny czas, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem z maturzystami.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo