Zdecydowana większość Polaków może się pochwalić takimi oszczędnościami. Sprawdź, czy zaliczasz się do tej grupy. O jakie kwoty chodzi?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ponad połowa ankietowanych regularnie odkłada pieniądze. Dla niemal 9 na 10 badanych, źródłem odkładanych pieniędzy są głównie bieżące przychody.
Ponad połowa ankietowanych regularnie odkłada pieniądze. Dla niemal 9 na 10 badanych, źródłem odkładanych pieniędzy są głównie bieżące przychody. 123RF/ detailfoto
Ponad połowa Polaków przyznaje, że regularnie odkłada pewne kwoty. Wysokość odłożonych w ten sposób pieniędzy u większości z nich nie przekracza jednego wynagrodzenia. – W tym roku odsetek Polaków regularnie odkładających pieniądze jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku naszego zeszłorocznego badania – komentuje Tomasz Szwarc z Santander Consumer Banku. Co jest głównym źródłem odkładanych pieniędzy?

Spis treści

Ponad połowa Polaków regularnie odkłada pieniądze

– W tym roku odsetek Polaków regularnie odkładających pieniądze jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku naszego zeszłorocznego badania – komentuje Tomasz Szwarc, Dyrektor ds. Finansowania i Alm z Santander Consumer Banku. – Wtedy podobnie postępowało 38 proc. respondentów. W porównaniu do badania z 2023 r., obecnie wzrósł odsetek osób, które posiadają odłożone pieniądze w wysokości jednego wynagrodzenia, z 11 do 29 proc.

Najwięcej osób z tej grupy zyskało w ten sposób poduszkę finansową w wysokości jednego wynagrodzenia (29 proc.) – wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”. Są to głównie mężczyźni (36 proc.) oraz osoby od 70 roku życia w górę (44 proc.).

W następnej kolejności niemal co czwarty ankietowany (27 proc.) może się pochwalić poduszką finansową w wysokości powyżej pięciu miesięcznych wynagrodzeń. Prym wiodą tu 40-49 latkowie (37 proc.) oraz osoby z dochodem od 7000 zł netto w górę (40 proc.). Ponadto 17 proc. z grupy odkładających zyskało w ten sposób kwoty w przedziale od 2 do 3 miesięcznych wynagrodzeń, a 10 proc. w wysokości od 4 do 5 pensji.

Oszczędności Polaków. Z jakich źródeł pochodzą najczęściej?

Autorzy badania zapytali ankietowanych regularnie odkładających pewne kwoty o źródło tych pieniędzy. 91 proc. respondentów z tej grupy wskazało, że pochodzą one z bieżących przychodów. Na drugim miejscu znalazły się odsetki z lokat lub inwestycji (14 proc.). Podium zamyka gotówka z wynajmu np. mieszkania lub garażu oraz ze sprzedaży niepotrzebnych rzeczy (w obu przypadkach po 9 proc. wskazań). Ponadto 8 proc. ankietowanych z grupy regularnie odkładających pieniądze wybrało odpowiedź „programy socjalne”, a 6 proc. „wsparcie rodziców bądź dziadków”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu