Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa dieta dla najmłodszych

Alina Bosak
W diecie 2-latka powinno być sporo nabiału.
W diecie 2-latka powinno być sporo nabiału. Archiwum
Jeśli chcesz, aby twój maluch właściwie się rozwijał, zadbaj o jego dietę. Dwulatek nie może jeść tego samego co dorośli.

Dziecko, kóre skończyło roczek jest bardzo ruchliwe, zwykle ma gorszy apetyt i większe wymagania smakowe.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, wyłania się niekorzystny obraz diety Polaków. Szczególny niepokój budzą wyniki dotyczące sposobu żywienia dzieci.

W diecie polskich dzieci zawartość wapnia i witaminy D - odpowiedzialnych za prawidłową mineralizację kości - jest zdecydowanie niewystarczająca. A jednocześnie jest w niej za dużo fosforu.

Ponad 90 proc. dzieci w wieku 1-9 lat ma niedobór witaminy D. Podobnie jest z wapniem. Dzieci w wieku 1-3 lat spożywają zaledwie 60-75 proc. zalecanej dziennej dawki wapnia.

Za mało mleka i ryb

Ważne składniki

Żelazo - odpowiada za sprawność fizjologiczną, w tym rozwój mózgu. Niedobór prowadzi do anemii i może niekorzystnie wpływać na zdolności intelektualne, zachowanie i zdolność do ćwiczeń fizycznych. Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości żelaza jest zalecanie stałego podawania dzieciom do 3. lat mleka modyfikowanego wzbogaconego dodatkiem żelaza.

Witamina D - ważna dla utrzymania zdrowej struktury kośćca i zębów. Niedobór powoduje krzywicę u dzieci. Źródło - kontakt promieni słonecznych ze skórą, preparaty uzupełniające z witaminą D, tłuste ryby, oleje z ryb, żywność wzbogacona witaminą D i jajka.

Jod - składnik wielu hormonów niezbędnych do prawidłowej przemiany materii. Niedobór powoduje niedoczynność tarczycy, jej powiększenie i opóźnienie wzrostu dziecka. Źródło - owoce morza, żywność dla dzieci wzbogacona o jod.

Białko - niezbędne dla większości życiowych funkcji organizmu, ale w nadmiarze obciąża pracę wątroby i nerek, u dzieci prowadzi do: nietolerancji pokarmowej, alergii, otyłości. Źródło: mleko modyfikowane, serki, jogurty dla dzieci

W codziennych posiłkach dzieci jest za mało mleka i jego przetworów, a także ryb; natomiast więcej niż się zaleca mięsa i wędlin, przetworów garmażeryjnych, słodyczy, słodzonych i gazowanych napojów.

W diecie dzieci jest za mało żelaza, jodu, węglowodanów, mikroelementów (potasu, cynku, miedzi) i witamin (B1, PP oraz C). W nadmiarze podajemy za to maluchom: białko, tłuszcze (zbyt wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych z jednoczesnym zbyt niskim poziomem kwasów nienasyconych) i sodu.

Ponadto dzieci przejmują od swoich rodziców styl życia. Jeśli zapychamy się fast foodami przed telewizorem, nasza pociecha też pokocha hamburgery i pewnie domagać się do nich będzie coca - coli.

Diety nie należy lekceważyć. Zła prowadzić może do zahamowania wzrostu i właściwego rozwoju organizmu, zmniejszenia przyrostu masy ciała oraz osłabienie funkcji odpornościowych organizmu dziecka.

Czy wiesz, że...
W Polsce niedobór i znaczny niedobór masy ciała dotyczy 23 proc. chłopców i nieco ponad 9 proc. dziewczynek w Polsce. Na nadwagę lub otyłość cierpi 20,5 proc. dziewczynek i 20 proc. chłopców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24