Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowotne możliwości w urządzeniach AGD

jlonczak
- Dzięki specjalnym powłokom w lodówkach produkty spożywcze są przechowywane w bardziej higienicznych warunkach – tłumaczy Marian Chyła, kierownik Predomu.
- Dzięki specjalnym powłokom w lodówkach produkty spożywcze są przechowywane w bardziej higienicznych warunkach – tłumaczy Marian Chyła, kierownik Predomu. Fot. Darek Danek
Odkurzaczy i pralek z funkcjami zdrowotnymi poszukują nie tylko alergicy. Również osoby preferujące higieniczny tryb życia pytają o taki sprzęt. Wytwórcy wychodzą im naprzeciw, oferując urządzenia bardziej przyjazne człowiekowi.

Zdrowotną rewolucję najpierw przeszły odkurzacze. Tradycyjne bez specjalnych funkcji, oprócz zasysania śmieci i piasku z podłóg i dywanów, rozpylały po całym mieszkaniu pyły i roztocza, wywołując u alergików dodatkowe dolegliwości.

Odkurzacze centralne i antyalergiczne

Korzystniejsze rozwiązania poszły w dwóch kierunkach. Pierwszy wprowadził centralny odkurzacz, dzięki któremu powietrze zasysane w mieszkaniu wraz z zanieczyszczeniami było wyrzucane do specjalnego zbiornika w np. piwnicy. Tam filtrowane i usuwane na zewnątrz. Zatem mikropyły i bakterie nie miały prawa trafić z powrotem do mieszkania. Jednak tego typu rozwiązania wymagały specjalnej instalacji i były bardziej możliwe do zastosowania w domach jednorodzinnych.

Dlatego producenci klasycznych odkurzaczy znaleźli drugie rozwiązanie, oferując urządzenia antyalergiczne. Obecnie w handlu nie brakuje stosunkowo niedrogich odkurzaczy z dobrymi filtrami skutecznie zatrzymującymi pyły. Wychwytują one mikropyły od 0,3 mikrona (pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza), a także bakterie wprawdzie niewidoczne gołym okiem, ale wielkość niektórych przekracza 1 mikron.

Zdrowe pranie

Na czym polegają funkcje zdrowotne w pralkach?

- Wiele firm stosuje swoje patenty. Dla przykładu Siemens wprowadził specjalny czujnik aquaSensor czuwający nad idealnym efektem płukania. Jednocześnie dbający o oszczędne zużycie wody, ale zawsze gwarantujący czystość - wyjaśnia Marian Chyła, kierownik Salonu Handlowego Predom w Rzeszowie.

Okazuje się, że nad efektywnością płukania czuwa czujnik nadmiaru piany, dzięki któremu nowe pralki rozpoznają, kiedy tkaniny są już dokładnie wypłukane.

- Pralki nowej generacji lepiej wypłukują pozostałości detergentów z tkanin, zużywając przy tym 49 litrów wody. Mniej niż pralki sprzed lat zużywające do płukania nawet do 120 litrów wody - dodaje M. Chyła.

Jednak w przypadku pralek nie chodzi tylko o jakość płukania. Jak mówi Chyła - piorąc pościel, ubranka niemowlaków lub inne tkaniny wymagające idealnej czystości - można korzystać z programu antybakteryjnego w pralkach Bosch. Dzięki temu piorąc w temperaturze już 80 stopni Celsjusza eliminujemy bakterie niemal w stu procentach (99,999 proc.).

Kilka firm (m.in. BEKO) swoje pralki wyposażyło w programy pozwalające skuteczniej usuwać podczas prania sierść psa lub kota z ubrań. Natomiast z myślą o osobach cierpiących na alergię i wrażliwych na kurz, BEKO poleca pralkę z programem do prania kołder.

Koreańscy producenci przed kilku laty wprowadzili pralki zwalczające skuteczniej bakterie podczas prania - m.in. dzięki specjalnym materiałom, z których wykonano ich wnętrza (chodzi o materiały z dodatkiem cząsteczek srebra).

Żywność ze srebrnej lodówki

Materiały z dodatkiem srebra stosuje obecnie w chłodziarkach i zamrażarkach coraz więcej firm.

- Dzięki specjalnej powłoce AntiBacteria w lodówkach Bosch produkty spożywcze są przechowywane w bardziej higienicznych warunkach. Ta powłoka wykorzystuje znane od stuleci antybakteryjne właściwości srebra, dlatego żywność przechowywana w takim otoczeniu jest lepiej zabezpieczona przed drobnoustrojami - tłumaczy kierownik Predomu.

W chłodziarko-zamrażarkach marki Mastercook powłoka antybakteryjna nazywa się Biocare, a filtr Hygienizer hamuje rozwój grzybów i bakterii oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24