Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze śpiewem za pan brat

JANUSZ PAWLAK
AUTOR
Rozmowa z prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego MARTĄ WIERZBIENIEC, dyrektorem Instytutu Muzyki: - Nasi rodacy coraz mniej czytają. Czy także coraz mniej śpiewają?

- Być może śpiewają mniej w szkołach, bowiem brakuje zajęć pozalekcyjnych - nie tylko umuzykalniających. Są oczywiście szkoły - wyjątki, mające dla utalentowanych dzieci atrakcyjną ofertę.

- Do Instytutu Muzyki przychodzi młodzież, która winna być za pan brat ze śpiewem, grą na instrumentach.

- Kandydaci zdający na studia magisterskie powinni być absolwentami średnich szkół muzycznych, liceów muzycznych lub posiadać umiejętności odpowiadające kwalifikacjom absolwenta średniej szkoły muzycznej. Na studia licencjackie przyjmujemy młodzież uzdolnioną, która często wcześniej nie miała okazji profesjonalnego kształcenia w zawodzie muzyka czy nauczyciela muzyki. Zazwyczaj po roku, dwóch latach pracy poziomy umiejętności się wyrównują. Zdarzyło się, że wśród tych słabiej przygotowanych muzycznie kandydatów odkrywaliśmy wielkie talenty.

- Miłośnicy muzyki poważnej dowiadują się o istnieniu Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy okazji wizyt w Filharmonii Rzeszowskiej. Na jej estradzie pojawia się od czasu do czasu liczący 150 osób chór Instytutu Muzyki UR, którego jest pani kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Ile pracy wymaga prowadzenie chóru - tej wizytówki uczelni i Rzeszowa?
- W repertuarze chóru koncentrujemy się na przygotowywaniu dzieł wokalno-instrumentalnych klasycznych i współczesnych. Współpracujemy z orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, z jej dyrektorem artystycznym Tadeuszem Wojciechowskim, który najczęściej prowadzi koncerty z udziałem naszego chóru. Praca w chórze jest dla naszych studentów bardzo ważna z punktu widzenia dydaktycznego. Mają żywy kontakt z muzyką, z dziełami, których słuchają w czasie zajęć. Po studiach często powracają do miejsc zamieszkania, gdzie zakładają chóry, zarażając swoich uczniów potrzebą bywania na koncertach w filharmonii.

- Radością jest zapewne otrzymanie w tym roku akademickim oceny pozytywnej od Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która oceniała prowadzony przez uniwersytet kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej?
- Otrzymaliśmy ocenę pozytywną na pięć lat. To wyróżnienie ale także zobowiązanie. Już dzisiaj zapraszam mieszkańców Rzeszowa na 15 września, kiedy to zainagurujemy kolejny cykl koncertów uniwersyteckich z udziałem naszych wykładowców i słuchaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24