Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zęby bez próchnicy w Podkarpackiem ma zaledwie 12 proc. dwunastolatków [WIDEO]

Norbert Ziętal
Przeglądy zębów odbywały się w przyjaznych dla dzieci warunkach.
Przeglądy zębów odbywały się w przyjaznych dla dzieci warunkach. Norbert Ziętal
Kilkuset uczniów przemyskiej SP 6 przeszło profilaktyczne badania zębów w mobilnych gabinetach stomatologicznych.

Podobne akcje odbyły się w podstawówkach w Jarosławiu i Stalowej Woli. Organizowane są w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno - profilaktycznej "Chroń Dziecięce Uśmiechy", obejmującego pięć województw.

Na czas akcji sala gimnastyczna przemyskiej "szóstki" zamieniła się w klinikę stomatologiczną. W sześciu mobilnych gabinetach lekarze stomatolodzy przebadali kilkuset najmłodszych uczniów, w wieku 6 do 12 lat.

Pytali o sposób higieny zębów i jamy ustnej, o wizyty u dentysty, o ewentualne dolegliwości z zębami. Na zakończenie każdy uczeń dostał kartę z opisem swoich zębów oraz pakiet m.in. szczoteczkę i pastę do zębów.

- W Podkarpackiem jedna trzecia dzieci w wieku do 6 lat ma problemy z próchnicą zębów. U dzieci w wieku 12 lat sytuacja ta zmienia się na niekorzyść. Tylko jedno dziecko na dziesięcioro nie ma próchnicy.

Stąd ta akcja, obejmująca przegląd zębów oraz informacje o tym, jak ważna jest higiena zębów - mówi Krystyna Lachowicz, kier. biura oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu.

Oprócz PCK organizatorami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz firma Wrigley Poland, właściciel marki bezcukrowych gum do żucia Orbit oraz sieć klinik dentystycznych Dent a medical. Przez tę firmę akcja jest finansowa.

- Przenośne gabinety dentystyczne są trzecim elementem programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Pierwszy obejmował sprzedaż bezcukrowych gum Orbit, dzięki 1 proc. wpływów z tej sprzedaży zebrano pieniądze na organizację akcji. Drugim elementem są zajęcia edukacyjne prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę nauczycieli i wolontariuszy - mówi Anna Pawlak, koordynator akcji.

Oprócz podkarpackiego akcja prowadzona jest jeszcze w czterech innych województwach. Łącznie przebadanych będzie 6 tys. dzieci.

- Głównym celem akcji jest wprowadzenie świadomości wśród tak młodego pokolenia, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej - mówi pani Anna.

W marcu przyszłego roku znane będą zbiorcze dane dotyczące stanu zębów dzieci przebadanych w ramach programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24