Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żelazny miecz z Bizancjum znaleziono w Bieszczadach [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
- To unikalne znalezisko, jedyne tego typu w Polsce - mówi Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie trafił cenny zabytek.

Fantastyczne odkrycie może stać się udziałem nie tylko pasjonatów historii poszukujących skarbów z wykrywaczami metali. Przekonał się o tym urzędnik z Leska, Krzysztof Sawiński. Liczący sobie 1200 lat wczesnośredniowieczny miecz znalazł przypadkowo, podczas rodzinnej wycieczki nad rzekę.

- Po wypoczynku nad wodą wracaliśmy już do samochodu, ale postanowiłem, że przespacerujemy się jeszcze przez las, nową ścieżką turystyczno-dydaktyczną - opowiada leszczanin.

Dosłownie trzy metry od dróżki, na skarpie, spostrzegł w leśnej ściółce jakiś przedmiot. Wystawał z ziemi niewiele, jakieś 10 centymetrów.

Skąd takie bystre oko?

- Z wykształcenia jestem leśnikiem, więc pewnie dlatego zwracam uwagę na różne rzeczy w lesie - przyznaje Krzysztof Sawiński. - Podłoże w tym miejscu było skaliste i zaciekawiło mnie, co to za kawałek żelaza. Tym szlakiem chodzi mnóstwo turystów. Pewnie wiele osób przede mną też go widziało, ale ich nie zainteresował.

Postanowił przyjrzeć się bliżej, rozgrzebał patykiem ziemię i wyciągnął całkiem spore ostrze, zwieńczone rękojeścią.

- To był żelazny miecz. Nie byłem pewien, czy to zabytek. Początkowo sądziłem, że być może jakaś współczesna rekonstrukcja broni - mówi.

Skontaktował się ze znajomym, Jackiem Dzikiem, pracującym przy badaniach wykopaliskowych i za jego pośrednictwem informacja dotarła do muzeum i konserwatora zabytków.

- Od razu, gdy tylko zobaczyłem zdjęcie, zorientowałem się, że to coś niezwykle ciekawego - opowiada Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Cały czas trwa remont ul. 3 Maja w Rzeszowie. Archeolodzy dokonali tu właśnie nowych odkryć. Przy wejściu do muzeum natrafili na fragmenty muru, który prawdopodobnie odgradzał kompleks Pijarów od drogi.Najciekawszym znaleziskiem na 3 Maja są szczątki 42 osób, w tym szkielety małych dzieci, które znaleziono przy kościele farnym. W sąsiedztwie wieży archeolodzy również natrafili na fragmenty kamiennego muru z XIV lub XV wieku. Mur ten najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny i funkcjonujący przy nim cmentarz, odgradzając w ten sposób sferę sacrum od profanum.CZYTAJ TEŻ: Prace na 3 Maja szybko się nie skończą

Nowe odkrycia archeologiczne na ulicy 3 Maja w Rzeszowie [WI...

Archeolodzy datują miecz na okres wczesnego średniowiecza.

- Mimo tego, że zalegał tak płytko, a nasze warunki klimatyczno-glebowe nie sprzyjają dobremu zachowaniu żelaza, przetrwał w świetnym stanie - zaznacza Piotr Kotowicz.

Jego odkrycie w Bieszczadach (gdzie do tej pory nie odnajdywano śladów osadnictwa) było wielkim zaskoczeniem. Znalezisko okazało się jeszcze bardziej sensacyjne niż początkowo sądzono.

- Po konsultacji z badaczami z Włoch i Bułgarii zyskaliśmy pewność, że jest to oręż bizantyjski, który na tereny Nadsania dostał się w VIII lub IX wieku - opisuje Kotowicz. - Mieczy z tego okresu jest zaledwie kilkanaście, ale pochodzą one z zachodu Europy i Skandynawii. To jedyny znany egzemplarz z obszaru Cesarstwa Bizantyjskiego, odnaleziony w Polsce.

Jaka historia kryje się za znaleziskiem? To może być przedmiotem analiz i badań. Na pewno broń była własnością kogoś z elity ówczesnej społeczności. Niewykluczone, że wiąże się z plemieniem Lędzian, zamieszkującym pomiędzy Sanem a Bugiem, o którym pisał cesarz bizantyjski.

- Być może był to dar dla miejscowego naczelnika plemiennego, a może należał do Słowianina, który służył gdzieś na południu. Tego nie wiemy - uśmiecha się Kotowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24