Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zesłańcy Sybiru i Ofiary Katynia nareszcie godnie uczczeni w Przemyślu [FOTO, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uroczyste odsłonięcie pomnika w środę o godz. 11.30, przy ul. Wybrzeże Piłsudskiego, nad Sanem. O godz. 9.30 msza w archikatedrze. Ok. godz. 12 spod pomnika wyruszy rowerowy rajd ulicami miasta do granicy z Ukrainą w Malhowicach.
Uroczyste odsłonięcie pomnika w środę o godz. 11.30, przy ul. Wybrzeże Piłsudskiego, nad Sanem. O godz. 9.30 msza w archikatedrze. Ok. godz. 12 spod pomnika wyruszy rowerowy rajd ulicami miasta do granicy z Ukrainą w Malhowicach. Norbert Ziętal
Pomnik poświęcony zesłańcom Sybiru i ofiarom Katynia stanął w symbolicznym w Przemyślu miejscu, nad Sanem. Podczas II wojny światowej była tutaj granica dwóch okupantów.

- Idea tego pomnika powstała ponad pięć lat temu, w porozumieniu z trzema podmiotami. Był to nasz oddział, oddz. Związku Sybiraków III RP oraz Federacja Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katyńskich, koło w Przemyślu. Pierwotnie zamierzaliśmy go zbudować własnymi siłami, ale po przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że przerasta to nasze możliwości. Staraliśmy się, aby tę naszą inicjatywę przejęło miasto i rzeczywiście, w 2014 r. tak się stało - mówi Stanisława Żak, członek zarządu Związku Sybiraków, oddz. w Przemyślu.

- Dlaczego pomnik jest wspólny dla zesłańców na Sybir i ofiar Katynia? Rodziny sybirackie powiązane były z Katyniem. Rodziny tych, którzy zginęli w Katyniu i podobnych miejscach, zostały zesłane na Sybir- twierdzi Stanisław Lepszy, przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia.

Przejmujące zestawienia betonu z żeliwem

Surowa forma. Symboliczny wagon, rozdarty przez krzyż. Żadnych zdobień. Metal celowo został postarzony „rdzą”. Autorem projektu monumentu i jednocześnie jego wykonawcą jest Pracownia Rzeźby Marian Szajda. „Symbolika jest prosta, nie narzucająca się, ale docierająca do każdego. Wrażenie podkreśla surowe zestawienie betonu z żeliwem. Prześwit prowadzi do nieznanego, do pustki i braku nadziei” - można przeczytać w opisie.

- Surowość bryły pomnika wynika z podkreślenia zła, tej surowości życia, jakie przeżyli Sybiracy i ofiary Katynia. To symbol wagonu. Towarowego, dla bydła, bez ogrzewania. W takich warunkach wywożono Polaków - mówi Mieczysław Tłuczek, wiceprezes Związku Sybiraków, oddz. w Przemyślu.

Symboliczny wagon i krzyż

- Wagon ma otwarte drzwi. To symbol tego, że wywożono nas donikąd. Ja byłam 1,5-rocznym dzieckiem, gdy z rodziną zostałam wywieziona aż za Krasno-jarski Kraj, za Jeziorem Bajkał. Tą tragedię znam z opowiadań rodziców - opowiada Krystyna Zwierkowska, prezes Związku Sybiraków III RP, oddz. w Przemyślu.

- Liczymy, że ten pomnik pokaże, szczególnie młodzieży, tragedię Polaków. Przez wiele lat te sprawy były przemilczane. Jednak widzimy, że dzisiaj młodzi się tym interesują i to nas najbardziej cieszy. Ten pomnik to także sygnał dla nich i przyszłych pokoleń, aby już nigdy nie dochodziło do takich tragedii - mówi Stanisław Cichocki, skarbnik Związku Sybiraków w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24