Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie stawia na innowację

Miłosz Bieniaszewski
Miłosz Bieniaszewski
Archiwum Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości
Na terenie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie oraz w jej najbliższym otoczeniu przeprowadzone zostaną dwie spore inwestycje, które sprawią, że te tereny jeszcze bardziej będą przyciągać mieszkańców.

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie od lat jest nierozerwalnie związany z Miłocinem, najpierw wsią, a obecnie osiedlem stolicy Podkarpacia. Szkoła jest dla mieszkańców, ale ci mocno się przysłużyli szkole, która w porozumieniu z Radą Osiedla Miłocin złożyła wniosek w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, dotyczący budowy tężni solankowej na terenie parku szkolnego. I mieszkańcy stanęli na wysokości zadania.

Doznania dla duszy i ciała

- Ten innowacyjny projekt, opracowany przez pracowników ZSA spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Rzeszowa i wygrał rywalizację, zdobywając 1330 głosów – mówi nam Ewa Syrylak, dyrektor szkoły.

- Tężnia solankowa, której realizacja ma zakończyć się we wrześniu br. będzie dostępna dla mieszkańców całego miasta, a jej lokalizacja wśród niepowtarzalnej kolekcji drzew, krzewów i roślin ozdobnych pielęgnowanych przez całe pokolenia architektów krajobrazu kształcących się od blisko 20 lat w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości zapewni wszystkim odwiedzającym niepowtarzalne doznania dla duszy i ciała – słyszymy.

Azyl w czasach pandemii

Czym są wspomniane tężnie? Te drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny pierwotnie służyły do pozyskiwania soli kuchennej. Z czasem, gdy potwierdzono ich lecznicze właściwości, zaczęły funkcjonować jako inhalatoria.

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek, zazwyczaj brzozowych. Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy.

- Mikroklimat powstały wokół tężni do dziś wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu, gdyż dostarczają one wielu niezbędnych mikroelementów, takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Nasza tężnia solankowa może okazać się prawdziwym azylem w czasach pandemii i stanowić wsparcie dla osób doświadczonych zaburzeniami funkcjonowania górnych dróg oddechowych – mówi Ewa Syrylak.

Nie tylko tężnia

Mieszkańcy, tak licznie głosując na ten projekt, sprawili, że Urząd Miasta Rzeszowa przyznał wnioskodawcom, za największą aktywność mieszkańców osiedla Miłocin, bonus w wysokości 200 tysięcy złotych na budowę, modernizację lub remont infrastruktury osiedlowej.

W związku z tym nauczyciele Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości opracowali projekt nowoczesnego kompleksu edukacyjno – krajobrazowego na świeżym powietrzu, w skład którego wejdą m.in.:

  • dydaktyczny ogródek meteorologiczny
  • szklarnia edukacyjna
  • budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek
  • wieża lęgowa dla jerzyków
  • ogród sensoryczny
  • ogród deszczowy
  • ogród zapachowy
  • ogród dla motyli i owadów zapylających
  • ogród skalny, dendrofon
  • hotel dla owadów
  • kostki edukacyjne
  • tablice informacyjne

- Kompleks będzie usytuowany na terenie parku leśnego oraz ogrodu szkolnego Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości przy ulicy Miłocińskiej 75 w Rzeszowie, które bogate są w starodrzew i szatę roślinną z ciekawymi i niespotykanymi gatunkami i odmianami drzew, krzewów i roślin ozdobnych krajowych i zagranicznych

– dodaje Ewa Syrylak i kontynuuje.

- Celem tak zaplanowanego projektu jest przede wszystkim edukowanie, poszerzanie zainteresowań, wiedzy i umiejętności odbiorców, ale również propagowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu i postaw prośrodowiskowych. Cele te są spójne z kierunkiem rozwoju naszej szkoły.

To nie jest ostatnie słowo

ZSA stawia na rozwój i systematycznie poszerza ofertę kształcenia zawodowego.

– Wprowadzamy takie innowacje pedagogiczne jak: „Elementy dietetyki i zielarstwa & ZERO WASTE”, „Uprawa winorośli i winiarstwo” czy „Aranżacja wnętrz i kompozycje florystyczne”, a od września 2021 roku rozpoczniemy kształcenie w nowym zawodzie: technik leśnik – wylicza pani dyrektor.

Z pełną odpowiedzialnością można więc stwierdzić, że powstanie kompleksu edukacyjno – krajobrazowego w ogrodzie szkolnym ZSA i pobliskim parku leśnym będzie także doskonałym uzupełnieniem bazy dydaktycznej.

- Mieszkańcy od lat chętnie spędzali czas wolny w niepowtarzalnym klimacie szkolnego ogrodu, będącego bazą do kształcenia praktycznego architektów krajobrazu i ogrodników. Szkoła była zawsze widoczna w środowisku lokalnym. Od zarania swego istnienia wysoko oceniano ją za dużą aktywność oświatową, społeczną i kulturalną

- stwierdziła Ewa Syrylak.

- Zmieniające się warunki na rynku pracy i konieczność dynamicznego reagowania na pogarszające się warunki środowiskowe sprawiają, że szkoła podejmuje nowe wyzwania, realizuje innowacyjne projekty, dostosowuje ofertę kształcenia młodzieży do wymagań otaczającej nas rzeczywistości. Tężnia solankowa i kompleks edukacyjno – krajobrazowy to kolejne kroki na drodze rozwoju tej nowoczesnej szkoły z tradycją i z pewnością nie ostatnie – zapewnia Ewa Syrylak.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24