Ziarna są gorszej jakości. Szacunki produkcji zbóż, warzyw, owoców

Redakcja
Udostępnij:
Więcej zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw gruntowych i owoców. Mniej rzepaku i rzepiku. Główny Urząd Statystyczny podał szacunek przedwynikowy produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w 2016. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Rzeczoznawcy przyznają, że jakość ziaren tegorocznych zbóż jest gorsza niż tych, które zostały zebrane w 2015 roku. Swoje zrobiły nawracające opady deszczów podczas żniw – zwiększyła się wilgotność ziarna (zwłaszcza pszenżyta).

 

Szacunki mówią, że powierzchnia uprawy zbóż wyniosła w 2016 około 7,7 mln ha. W tym - zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 7,1 mln ha.  Według szacunków, plony zbóż wyniosą około 38,7 dt/ha. Czyli o 1,4 dt/ha (4%) więcej w porównaniu do ubiegłorocznych. Plony zbóż ozimych, z ozimymi mieszankami zbożowymi, oceniono na 39,7 dt/ha. To o 0,6 dt/ha (ok. 2%) mniej od plonów z 2015.

 

 

 

 

 

Styczniowe mrozy zrobiły swoje, zostało zaoranych wiele plantacji rzepaku. Łącznie w całej Polsce do zaorania zakwalifikowano około 16% powierzchni zasianej jesienią. W 2015 było to około 0,3%. Według wstępnych badań, zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 2,2 mln ton. Czyli o około 22% mniej niż w ubiegłym roku.

 

Ziemniaki? W  bieżącym roku nastąpił niewielki wzrost powierzchni uprawy - ocenia się je na ponad 0,3 mln ha. Według zapowiedzi, plony ziemniaków wyniosą 259 dt/ha. Będą zatem większe od ubiegłorocznych o ok. 49 dt/ha czyli o 23%. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 8,3 mln ton. To o 31% więcej niż w 2015 roku.

 

 

GUS podaje - Plony drugiego pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na około 18,4 dt/ha, natomiast zbiory z łąk trwałych (w przeliczeniu na siano) z drugiego pokosu wyniosły około 4,7 mln ton.

 

Przejdźmy do warzyw gruntowych. Na tym etapie łączną produkcję szacuje się na ponad 4,4 mln ton. Świadczy to o poziomie wyższym od ubiegłorocznego - o blisko 17%. Największy wzrost zanotowano dla warzyw kapustnych i ogórków. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na ponad 1 mln ton (17% więcej od produkcji 2015), kalafiorów na 236 tys. ton (22% więcej). Zbiory ogórków zostały ocenione na 263 tys. ton (19% więcej), a pomidorów na 260 tys. ton (10% więcej). Jeśli chodzi o marchew jadalną, jej produkcję oszacowano na 786 tys. ton czyli o 16% wyższą od ubiegłoroczną). Buraki ćwikłowe? Szacunków mówią o około 346 tys. ton (17% więcej niż w 2015). Zbiory cebuli przewiduje się na poziomie 630 tys. ton (o około 15% wyższym od uzyskanych w roku poprzednim).

 

Produkcję pozostałych gatunków warzyw oszacowano natomiast na poziomie zdecydowanie wyższym od ubiegłorocznego na ok. 886 tys. ton. To o 19% więcej niż ostatnio. Fachowcy podkreślają jednak, że jeśli warunki dalszej wegetacji i zbiorów będą niekorzystne - prognozy mogą pójść w dół.

 

 

Zbiory z sadów wiśniowych zostały oszacowane się na około 195 tys. ton. Porównując je z ubiegłym rokiem są o blisko 10% wyższe. W przypadku wiśni, tegoroczne plonowanie było wyjątkowo wysokie, ale -  przyczyn ekonomicznych - nie wszystkie owoce zostały zebrane. Jesli chodzi o produkcję czereśni, oszacowano ją na rekordowym poziomie - zbiory z sadów czereśniowych oceniono na ok. 54 tys. ton (wzrost o ok. 11%). GUS informuje, że przewiduje się, iż łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą zbliżone do ubiegłorocznych - wyniosą blisko 21 tys. ton. 

 

Na obecnym etapie tegoroczne zbiory owoców z drzew ocenia się na ok. 4 mln ton. Zatem na poziomie o ok. 12% wyższym od ubiegłorocznego, i odrobinę wyższym od szacunku wstępnego.

 

Sprawdź również: Marek Sawicki o CETA: Rynek zaleją produkty naszpikowane GMO

 

Według rzeczoznawców zbiory truskawek w 2016 zostały ocenione na blisko 196 tys. ton. To o 5% mniej od uzyskanych w roku 2015. Produkcję porzeczek czarnych i kolorowych ocenia się na ok. 165 tys. ton. Produkcję agrestu oszacowano na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, na około 12 tys. ton. Jeśli zaś chodzi o zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych, zostały one ocenione na blisko 70 tys. ton (ok. 13% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym). Łączną produkcję zebraną owoców jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln ton, o ok. 10% więcej od produkcji uzyskanej w  2015.

 

Opracowanie merytoryczne: Departament Rolnictwa, rozpowszechnienie: GUS

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Ziarna są gorszej jakości. Szacunki produkcji zbóż, warzyw, owoców - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie