Co z tym zrobić? Nie wolno zapominać o codziennym myciu nóg. Ale można też zafundować sobie specjalne kąpiele. Do wody w wannie (o temp. nie wyższej niż 38 st. C) dodaj sól, np. lawendową z olejkiem mięty pieprzowej.
Dobry dla spękanych stóp jest też napar z rumianku. Możemy zrobić sobie papkę z siemienia lnianego. Siemię zalewamy wrzątkiem i studzimy. Na 100 g przypada 2 l wody.
Pumeks jest obowiązkowy
Twardy naskórek, zwłaszcza na piętach oraz na poduszeczkach pod palcami, usuniemy tarką lub pumeksem. Dobre są także peelingi z kwasem glikolowym. Pumeks używamy na mokrą skórę, tarki - na suchą. Peeling nakłada się na osuszoną po myciu skórę. I zmywa letnia wodą.
Nie żałuj kremu
Po kąpieli wsmaruj w stopy grubą warstwę kremu natłuszczającego, żel aloe lub maści z witaminą A. Stopy lubią też: żel aloesowy, masło kakaowe, olejki roślinne, np. migdałowy. Omijaj przestrzenie między palcami. Nałóż skarpetki bawełnianie aż krem wchłonie się w skórę.
Stopy lubią masowanie
Gdy będziesz wklepywał balsam lub olejek, zrób masaż stóp. W sklepach są skarpety z zaznaczonymi punktami akupresurowymi. Uciskając odpowiednie miejsca poczujesz ulgę, bo pod podeszwą znajdują się receptory wielu narządów wewnętrznych. Masaż ma więc wpływ np. na pracę serca czy płuc.
Nogi w gorę
Kiedy czujesz, że nogi są ciężkie, a stopy opuchnięte, nogi unieś na wysokości ok. 30 cm. Oprzyj je np. o ścianę. Wtedy krew popłynie do serca, opuchlizna znika. Nie zapominaj o gimnastyce stóp. Chodź na palcach, na bokach stóp, na piętach. Spróbuj położyć jakiś miękki przedmiot na podłodze i podnieść go palcami stóp.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?