NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Najlepsze restauracje w Przemyślu według użytkowników portalu TA [TOP 15]
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Zima nie odpuszcza, na podkarpackich drogach wciąż ślisko....

  Zima nie odpuszcza, na podkarpackich drogach wciąż ślisko. Nie siedź drugiemu kierowcy na zderzaku!

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Przynajmniej do piątku na Podkarpaciu będzie padać śnieg i utrzyma się mróz. Na dzisiaj synoptycy zapowiadają dodatkowo silny wiatr. Policja ostrzega, że warunki na drogach są złe i apeluje o rozwagę za kierownicą. Niestety, dochodzi do kolejnych wypadków.
  Jak informuje dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA, od rana na podkarpackich drogach jest niebezpiecznie. O godzinie 7 na drodze krajowej nr 19 w Stobiernej samochód osobowy uderzył w bariery. Zablokowany był prawy pas ruchu, przez dwie godziny ruch odbywał się wahadłowo.

  W Lutczy, także na krajowej dziewiętnastce zderzyły się dwa auta. Tutaj także obowiązywało po wypadku zwężenie jezdni.

  Z kolei po godz. 9 w Stalowej Woli ciężarowa scania wjechał do rowu blokując drogę wojewódzką. Policja wprowadziła objazdy.

  Zablokowana została tuż przed 10 droga wojewódzka 992 w miejscowości Pielgrzymka powiecie jasielskim na trasie Nowy Żmigród - Gorzyce. Powód? Zamieć śnieżna.

  Pomiędzy miejscowościami Kuźmina - Leszczawa Dolna zablokowana droga z powodu intensywnych opadów śniegu. Pługarko - piaskarka nie dała rady odśnieżyć. Na miejsce wezwano koparka i dopiero ona poradziła sobie z uśnięciem zasp śnieżnych.

  - Prędkość ma w tej chwili kluczowe znaczenie. Na ośnieżonej jezdni nawet najlepsze opony zimowe i systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli kierowca będzie jechać zbyt szybko. Należy pamiętać, że droga hamowania w takich warunkach jest zawsze dłuższa, dlatego apeluję o rozsądek. Lepiej dojechać do celu trochę później jak zwykle, niż nie dojechać wcale – mówi kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

  Śnieg nie odpuszcza, będzie ślisko


  Warunki drogowe w naszym regionie nie są najlepsze. Chociaż pługi i piaskarki pracują na drogach bez przerwy, ciągłe opady śniegu sprawiają, że w wielu miejscach na drogach zalega błoto pośniegowe, a boczne drogi są białe.

  - Wystarczy, że przez kilka godzin popada intensywniej i na ulicach jest szklanka. Tak było w miniony czwartek, kiedy wieczorem ulica Błogosławionej Karoliny, oraz odchodzące od niej ulice stały się nieprzejezdne. Samochody ubiły i wyślizgały tu śnieg, a kolejne pojazdy po prostu wypadały z ulicy na trawnik – relacjonuje pani Monika, mieszkanka osiedla Przybyszówka w Rzeszowie.

  Prognozy pogody dla Podkarpacia nie pozwalają przypuszczać, że wkrótce sytuacja się poprawi. Do piątku w ciągu dnia temperatura będzie wynosić maksymalnie – 4 stopnie Clesjusza. Nocami ma być jeszcze zimniej.

  ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ POGODĘ DLA PODKARPACIA NA 8 STYCZNIA


  Tylko w środę w dzień słupki mogą podskoczyć nieznacznie powyżej zera, ale ocieplenie będzie krótkotrwałe. Wieczorem może być wówczas bardzo ślisko, bo woda z topniejącego śniegu będzie zamarzać. Dodatkowo we wtorek zapowiadany jest silny wiatr, który szczególnie na odkrytych terenach może nawiewać śnieg na jezdnie, pogarszając warunki na drogach.

  Przede wszystkim rozsądek


  - W trudnych warunkach trzeba jeździć wolniej, a także zwiększyć odległość między pojazdami. Zalecam tu stosowanie się do zasady trzech sekund. Polega ona na tym, że nasze auto powinno znaleźć się w miejscu poprzedzającego pojazdu po upływie takiego czasu. Pozwoli to w razie potrzeby odpowiednio zareagować, na przykład na nagłe hamowanie innego kierowcy – mówi Łukasz Szura, instruktor nauki jazdy, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców ABC Prawo Jazdy w Rzeszowie. Przypomina także o konieczności przygotowania auta do jazdy.

  – Kierowca ma obowiązek odśnieżyć cały pojazd, a nie tylko przednią szybę. Śnieg trzeba usunąć z dachu, maski, z bocznych i tylnej szyby. To szczególnie istotne, bo zimą, kiedy widoczność jest gorsza, a piesi chodzą ubrani w kapturach, często trudno ich dojrzeć. A wiele osób idzie jezdnią, kiedy chodnik lub pobocze nie są odpowiednio odśnieżone. W aucie zalecam zdjąć czapkę i kurtkę, aby zająć wygodną pozycję za kierownicą. W słoneczne dni warto mieć okulary przeciwsłoneczne, bo niskie słońce zimą może być dla kierowcy szczególnie uciążliwe – przypomina instruktor.

  Fachowcy przypominają, że w takich warunkach nieocenione są dobre opony zimowe. Dzięki specjalnej mieszance bogatej w silikon i krzemionkę, w niskich temperaturach zachowują odpowiednią miękkość, co wpływa korzystnie na przyczepność samochodu do drogi.

  Takie ogumienie posiada też dodatkowe, drobne nacięcia, które w czasie jazdy pomagają oczyszczać bieżnik ze śniegu. Testy dowodzą, że „zimówki” pozwalają w trudnych warunkach skrócić drogę hamowania samochodu nawet o ponad połowę.

  CZYTAJ TEŻ: GOPR ostrzega: w Bieszczadach obowiązuje już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY