Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimą szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego są otwarte. Wstęp jest bezpłatny. Dyrekcja radzi jak poruszać się na trasach

Tomasz Jefimow
BdPN
Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przypomina, że szlaki na terenie BdPN zimą są otwarte i nie pobierane są opłaty za wstęp. Dla turystów przygotowała zalecenia jak poruszać się po parku.

W ziemie Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia szlaki piesze, które mogą być użytkowane również jako trasy wędrówek na nartach wyposażonych w foki. - Najbardziej odpowiednimi nartami do zimowych wędrówek po szlakach są narty skiturowe lub narty śladowe - radzą pracownicy BdPN.

Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów za wyjątkiem wyznaczonych przez dyrektora parku odcinków szlaków (po ich uruchomieniu). Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

W okresie zimowym (do 12 kwietnia) wstęp na szlaki turystyczne jest bezpłatny, a dla zmotoryzowanych udostępnione są parkingi w Ustrzykach Górnych (wejście na Poł. Caryńską), Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. Jednak za ich korzystanie może być pobierana opłata.

Za darmo udostępniane są toalety - na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy szlaku Stare Sioło - Przełęcz Orłowicza oraz w Wołosatem przy parkingu.

Dyrekcja BdPN przypomina, że zwiedzanie Parku w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) nie jest dozwolone.

Ze względu na zalegającą na szlakach pokrywę śnieżną, należy zachować szczególną ostrożność. - Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie - przypominają pracownicy BdPN. - Na oblodzonych odcinkach szlaków niezbędne mogą okazać się raki lub tzw. raczki.

Planując trasę trzeba pamiętać, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich.

- Zabezpiecz się na każdą ewentualność - radzi dyrekcja BdPN. - Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601 100 300, lub 985.

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk, takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informację na ten temat można znaleźć na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Bieszczadzki Park narodowy w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został nowy system oznakowania szlaków turystycznych. Powyżej górnej granicy lasu ustawiono czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe tabliczki z numerami. Wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

- W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki - informuje dyrekcja BdPN. I dodaje żeby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie.

Zima w Bieszczadach. Zobaczcie zdjęcia z pięknej, zaśnieżonej Przełęczy Wyżniańskiej.Jednocześnie przypominamy, że dziś wieczorem i w nocy, w południowej części województwa, obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniami.ZOBACZ TEŻ: Zobacz 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

Zima w Bieszczadach. Piękna, zaśnieżona Przełęcz Wyżniańska [FOTO]

Pomocna w górach może być też aplikacja "Ratunek". Dzięki niej służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

Pracownicy Bieszczadzkiego parku Narodowego przypominają, że park jest domem dzikich zwierząt i jako goście powinniśmy dbać o to, żeby jego mieszkańcy mogli żyć w sposób naturalny. Niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce należy zabrać ze sobą. - Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów - ostrzega dyrekcja BdPN. - Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24