MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zimno trzeba zrozumieć". Mieszkańcy Jasła i okolicy morsowali z rekordzistą Guinnessa [GALERIA]

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
Space Morsy - Jasielski Klub Endorfin / Facebook
W Jaśle gościł Valerjan Romanovski, naukowiec i sportowiec, który może pochwalić się imponującymi rekordami - w tym rekordami Guinnessa. Nikt przed nim nie spędził przeszło trzech godzin w lodzie, nie jechał rowerem w temperaturze -170 st. Celsjusza i nie wszedł do wody w temperaturze powietrza -120 st. C. On tego dokonał! Podczas pobytu na ziemi jasielskiej urodzony na Litwie wieloletni mieszkaniec Buska-Zdroju spotkał się z miłośnikami morsowania. Oprócz prelekcji nt. pozytywnego wpływu zimna na ludzki organizm nie zabrakło wspólnej kąpieli w lodowatej wodzie.

Dwudniowe „Morsowanie z Valerjanem Romanovskim” zorganizowane zostało przez Klub Sportowy SPEED Jasło, Miasto Jasło oraz Space Morsy - Jasielski Klub Endorfin.

W ramach wydarzenia odbył się m.in. wykład Romanovskiego z prezentacją jego filmów i panelem dyskusyjnym w Generatorze Nauki GEN.

- Valerjan Romanovski jest naukowcem, który dąży do zrozumienia wpływu zimna na nasz organizm. Morsowanie to zdrowy i energetyczny sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej oraz wzmocnienie odporności organizmu. Kontakt z zimną wodą może pomóc w redukcji odczuwania bólu, stymulować układ nerwowy. To świetny sposób na złagodzenie stresu i poprawę ogólnego samopoczucia - tłumaczy na Facebooku klub "Space Morsy".

Prowadzi prace badawcze

Romanovski wyznaje zasadę, że zimna nie należy się bać, lecz trzeba je rozumieć.
- Od wielu lat zajmuje się badaniami nad fizycznymi możliwościami ludzkiego ciała, a szczególnie nad znaczeniem umysłu w osiąganiu założonych rezultatów. Współpracuje z wyższymi uczelniami - AWF w Krakowie, Politechniką Krakowską. Wybrane projekty mają charakter badawczo-naukowy, z których powstają opracowania głoszone na konferencjach na całym świecie - informuje jasielski klub endorfin.

Bił rekordy Guinnessa

Naukowiec i sportowiec, który odwiedził Jasło ma na koncie kilkanaście imponujących rekordów. W tym rekordy Guinnessa - m.in. w nieprzerwanej, 48-godzinnej jeździe na rowerze górskim po trasie 800 kilometrów typu off-road. Jako pierwszy człowiek na świecie spędził ponad trzy godziny w lodzie, jechał rowerem w temperaturze -170 st. Celsjusza, wszedł do wody w temperaturze powietrza -120 st. C.

Uważa, że morsować może niemal każdy, a zimna można doświadczać nie tylko w ekstremalnych sytuacjach, ale także na co dzień, korzystając z bodźca zimnego powietrza - czytamy na fanpage'u jasielskich morsów. - Zajmuje się również produkcją filmową dokumentów. Najbardziej znane produkcje to Zamrozić strach, Ludzie zimnej wody, Ludzie zimnej wody - siła umysłu. Kolejne produkcje filmowe są realizowane: Bezgłos oraz Uratować z Titanica. Materiały tworzone przez Valerjana mają charakter edukacyjny. Jest autorem trzech książek, w tym bestsellerowego Morsowania. W tym roku wydał książkę Terapia Zimnem, która przedstawia, jak bodziec zimna może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne.

"Uratować się z Titanica"

Aktualnie Valerjan Romanovski pracuje nad projektem ,,Wytrwać pomimo zabójczego zimna (Uratować się z Titanica)".

- Projekt ma pokazać znaczenie przygotowania człowieka podczas katastrof związanych z zimną wodą. Z grupą osób, które przygotowuje od sześciu miesięcy, ma dokonać symulacji warunków wypadku Titanica. Człowiek przygotowany do kontaktu z zimnem ma znacznie większe szanse na przeżycie - taką tezę w projekcie wysnuł Romanovski - informuje klub "Space Morsy".

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z "Morsowania z Romanovskim". Ukazane na zdjęciach lodowate kąpiele zorganizowano na terenie jasielskiej krytej pływalni MOSiR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24