Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe nowalijki bez „chemii” wyhodujesz na parapecie. I to prawie za darmo. Sprawdź, jak łatwo mieć zdrową zieleninę na co dzień

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Korzeń pietruszki, a nawet jego górny skrawek, wystarczy, by wyhodować natkę. Równie łatwo uzyskać szczypior z cebuli oraz pikantne kiełki i młode listki rzeżuchy.
Korzeń pietruszki, a nawet jego górny skrawek, wystarczy, by wyhodować natkę. Równie łatwo uzyskać szczypior z cebuli oraz pikantne kiełki i młode listki rzeżuchy. Katarzyna Laszczak
Zimowe nowalijki kojarzą się z drogą „zieleniną”, która w dodatku może być naszpikowana chemią. Jest jednak bardzo proste wyjście, by zapewnić sobie jej smaczną i zdrową porcję, a przy tym taką, która prawie nic nie kosztuje. Jest kilka roślin, które bez trudu wyhodujemy samodzielnie, a ożywią smak zimowych potraw czy kanapek i dodadzą nam energii.

Spis treści

Jedz zielone liście! Szczególnie zimą

Zielone warzywa liściaste należą do najzdrowszych. Dostarczają m.in. kwasu foliowego, witaminy C, magnezu i wapnia. Mają przy tym niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny. Korzystnie wpływają na układ krwionośny i oddechowy, obniżają ciśnienie krwi, dobrze wpływają na pracę mózgu, wspierają układ odpornościowy.

To ważne szczególnie zimą, kiedy częściej jesteśmy narażeni na infekcje i oddychamy powietrzem zanieczyszczonym przez smog. Jednak właśnie wtedy „zielenina” jest najmniej dostępna, droga, a rośliny często są intensywnie nawożone, żeby w ogóle rosły. Jednak nie jesteśmy na straconej pozycji. Zimą możemy samodzielnie wyhodować zielone liście, które dodadzą smaku potrawom, a nam – energii i zdrowia. Taka domowa uprawa może być bardziej ekologiczna i w dodatku niemal darmowa. Oto trzy rośliny na zielone liście, które udadzą się każdemu.

Natka pietruszki z korzenia. Jak ją wyhodować?

Zimą długo przechowywane warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka, zaczynają wypuszczać liście. Warto ten fakt wykorzystać. Czasem taki okaz trafia nam się przypadkiem, ale można także rozejrzeć się za takimi pietruszkami w warzywniaku. Większą część korzenia możemy zużyć do zupy lub sałatki, natomiast nie wyrzucajmy górnej części z młodymi listkami (powinno zostać ok. 3 cm).

Posadźmy ją do doniczki z ziemią, ale płytko, żeby część z liśćmi wystawała na powierzchnię. W jednej doniczce możemy umieścić kilka korzeni. Należy ją ustawić w bardzo jasnym miejscu i umiarkowanie podlewać. Ziemia powinna być lekko wilgotna (pamiętajmy, że w doniczce musi być odpływ). Po kilku dniach liście powinny zacząć intensywniej rosnąć. Nie spodziewajmy się jednak, że taka pietruszka odbuduje korzeń i będzie trwale rosła. Kiedy zużyjemy jej liście, wymieńmy korzeń na nowy.

Jeszcze łatwiejszy sposób, polega na tym, że górne końce korzeni pietruszki położymy na talerzyku z wodą. Nie powinno jej być dużo, za to warto ją codziennie wymieniać. „Plantację” postawmy w jasnym miejscu, np. na parapecie. Zielone listki szybko pojawiają się. Zużywajmy je na bieżąco i wymieniajmy pietruszki na nowe.

Oczywiście możemy też posiać pietruszkę na natkę do doniczki, ale lepiej zrobić to wiosną. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bo pietruszka długo kiełkuje.

Szczypiorek z cebuli wyrośnie nawet w słoiku z wodą

Jeszcze łatwiejsze i niemal błyskawiczne jest wyhodowanie liści cebuli zwanych szczypiorem. Do tego nie potrzeba nawet doniczki z ziemią, choć można i tak uprawiać szczypiorek.

Rozejrzyjmy się za cebulą, która zaczyna wypuszczać listki (jeśli cebula nie miała dostępu do światła, to początkowo mogą mieć żółtawy kolor). Następnie weźmy kubek lub słoik o nieco mniejszej średnicy niż cebula (dobrze sprawdzają się małe słoiczki np. po przecierze pomidorowym). Nalejmy do niego przegotowanej wody mniej więcej do 3/4 wysokości i umieśćmy na nim cebulę (liśćmi do góry) tak, by jej piętka nie dotykała wody. Jeśli nie mamy małego naczynia, przyda się gazik, który umocujemy gumką i na nim ustawmy cebulę. Po kilku dniach wypuści ona zarówno korzonki, jak i liście (jeśli początkowo były żółtawe, to pięknie zzielenieją)

Dla zimowego szczypioru z cebuli trzeba znaleźć jasne miejsce, a wodę co kilka dni wymienić. Cebulę możemy też posadzić w doniczce z ziemią, ale umieśćmy ją w miarę płytko w podłożu (wystarczy, jak będzie tkwiła w ziemi do połowy). W tym przypadku trzeba pamiętać o podlewaniu szczypiorku. Taka cebula na szczypior również jest „jednorazowa”. Kiedy zużyjemy liście, zastąpmy ją nową. Kolejne już z niej nie wyrosną.

Rzeżucha na kiełki i młode liście. Uprawa dla każdego!

Kiełki i młode liście to dopiero bogactwo witamin i minerałów. Ich uprawa czasem wydaje się skomplikowana, ale to nieprawda. A już z rzeżuchą poradzi sobie każdy. I w dodatku wcale nie trzeba czekać do Wielkanocy, by posiać ją jako ozdobę. Doskonale urośnie zimą, a jej listki trzeba jeść! Mają dość pikantny smak i pasują do wielu potraw.

Żeby wyhodować rzeżuchę, musimy kupić jej nasiona. Paczka kosztuje od nieco ponad 1 zł do 2-3 zł, a wystarczy na obsianie 2-3 talerzy deserowych.

Jak posiać rzeżuchę? Na wspomnianym talerzu (może też być inne, dowolne, w miarę płaskie naczynie) rozkładamy warstwę waty lub ligniny, zwilżamy wodą i rozkładamy nasiona (wcześniej należy przepłukać je wodą, np. na sitku). Talerzyk ustawiamy w jasnym miejscu, a jedynym, czego musimy przypilnować, jest to, aby podkład nie wysychał. Do podlewania najwygodniej użyć zraszacza, ale nie jest to konieczne. Warto używać przegotowanej wody. Kiełki i młode listki pojawią się już po kilku dniach. Zjadamy je sukcesywnie. Talerz deserowy dostarczy świeżej rzeżuchy przez kilka dni, akurat tyle, by zjeść ją młodą i świeżą. Ale możemy dobrać większe lub mniejsze naczynie, w zależności od naszych potrzeb. Lepiej nie siać jej na zapas, tylko w takiej ilości, jaką zjemy w ciągu kilku dni.

Sposób na najświeższe nowalijki z własnej uprawy

Aby mieć zawsze świeże listki pod ręką, warto posiać albo posadzić rośliny w dwóch (lub więcej) pojemnikach w odstępie kilku dni. Dzięki temu, gdy zjemy jedne, kolejne będą już gotowe. Możemy je siać i sadzić sukcesywnie przez całą zimę. A wiosną nasze uprawy będzie można poszerzyć o warzywa na balkonie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zimowe nowalijki bez „chemii” wyhodujesz na parapecie. I to prawie za darmo. Sprawdź, jak łatwo mieć zdrową zieleninę na co dzień - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24