Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidowano osuwisko w Lubatowej

Ewa Gorczyca
Osuwanie się ziemi na drodze zostało powstrzymane. Ten odcinek drogi między Lubatówką a Lubatową jest już wyremontowany.
Osuwanie się ziemi na drodze zostało powstrzymane. Ten odcinek drogi między Lubatówką a Lubatową jest już wyremontowany. Fot. Archiwum
Przejazd trasą Rogi-Lubatowa jest już bezpieczny. Inwestycja pochłonęła ponad 9 mln zł, a jej realizacja wraz z przygotowaniem projektowym trwała prawie 4 lata.

Koniec prac przy osuwisku

Starosta krośnieński powołał komisję, która pozytywnie zaopiniowała stan robót i dokonała odbioru prac.

- Cieszymy się, że inwestycja została zakończona w terminie i zgodnie z dokumentacją - mówi Jan Pelczar, który przewodniczył komisji.

Powstrzymano osuwanie się ziemi

- Zabezpieczenie osuwiska było największym i najkosztowniejszego zadanie w historii powiatu - podkreśla Ewa Bukowiecka, rzeczniczka starosty.

Roboty wykonano w dwóch etapach. Pierwszy obejmował prace przygotowawcze, roboty ziemne i odwodnienie korpusu drogi. Stabilizacji osuwiska mają służyć stalowo-betonowe pale. Będą one zabezpieczać zarówno zbocze, jak i samą drogę.

- Na długości 5791 metrów wbito w ziemię 396 pali. Do ich wykonania zużyto 3000 metrów sześciennym betonu i 1000 ton stali - wylicza Bukowiecka.

Droga naprawiona

W drugim etapie wyremontowano drogę. Położono nowy asfalt. Zbudowano także oporową konstrukcję i kamienną opaskę z odtworzeniem koryta rzeki.
Z 9 milionów zł - bo tyle kosztowała w sumie likwidacja osuwiska - siedem pochodziło z dotacji rządowej, z MSWiA.

- Gwarancją dla stabilizacji osuwiska jest pozytywna opinia dokumentacji geologiczno - inżynierskiej oraz projektu robót budowlanych, wydana przez wojewódzki zespół nadzorujący realizację - dodaje Pelczar.

Potwierdza to Jan Zdzieba, prezes Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Drogowych w Krośnie, które było wykonawcą.

- Zadanie zostało wykonane zgodnie z planem i zawartą umową.

Po 25 latach wreszcie bezpiecznie

Szef firmy przyznaje, że nie było to łatwe. Niektóre zdarzenia nie mogły być przewidziane na etapie projektowania.

- Musieliśmy je rozwiązywać w trakcie robót - mówi. - Nie było to pierwsze osuwisko wykonywane przez naszą spółkę i mamy w tym zakresie spore doświadczenie, jednak każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia.

Kłopoty z osuwiskiem istniały w tym rejonie od ponad 25 lat. Teraz mieszkańcy Lubatowej nie muszą już obawiać się o swoje domy oraz bezpieczny przejazd tym odcinkiem drogi, która łączy wieś z Krosnem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24