Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złocień maruna – kwiat z babcinego ogródka. Jak uprawiać maruny? Ozdobią rabatę i odstraszą mole

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Złocień maruna (wrotycz maruna) to dekoracyjna roślina, która jest łatwa w uprawie.
Złocień maruna (wrotycz maruna) to dekoracyjna roślina, która jest łatwa w uprawie. peplow/GettyImages
Złocień maruna, znany też jako marunka, a od jakiego czasu – wrotycz maruna, to wyjątkowo ładna i dość łatwa w uprawie roślina. Jego kwiaty przypominają kwiaty rumianku, a całość jest średnio wysokim krzaczkiem. Maruna ma dość charakterystyczny zapach, po którym łatwo ją rozpoznać, a którego nie lubią np. mole. Ponadto roślina ma pewne właściwości lecznicze.

Spis treści

Złocień maruna – co to za roślina?

Roślina znana jako złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) została jakiś czas temu zaliczona do innego rodzaju roślin, a jej poprawna nazwa to wrotycz maruna (Tanacetum parthenium). W praktyce można ją spotkać pod obiema, a także jako po prostu marunę.

Ta roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale od wieków jest uprawiana w niemal całej Europie, również w Polsce. Doceniano jej walory ozdobne, ale była także uważana za zioło o „magicznych” właściwościach. Maruna na tyle dobrze czuje się w naszym klimacie, że „uciekła” z ogrodów i można ją spotkać także rosnącą dziko. Jest łatwa w uprawie, a do tego wygląda bardzo ładnie.

Jak wygląda złocień maruna?

Maruny wyglądają jak niewielkie (do ok. 60 cm wys.) krzaczki. Ich pędy pokrywają mocno powycinane liście, które przypominają liście chryzantem (czyli złocieni, do których była zaliczana ta roślina). Kwiaty maruny nie są może zbyt duże, ale bardzo wdzięczne. U czystego gatunku mają spore, żółte oczko (to tzw. kwiaty rurkowe), otoczone przez pojedynczy rząd białych płatków (w rzeczywistości to tzw. kwiaty języczkowate). Całość przypomina kwiat rumianku, ale w odróżnieniu od niego – jest płaska (koszyczek rumianku jest wyraźnie wypukły). Od rumianku marunę odróżnia też zapach, który wyraźnie przypomina aromat chryzantemy. Szczególnie pachnące są liście (po roztarciu), kwiaty mają delikatny zapach.

Wyhodowano także odmiany ozdobne maruny o pełnych i półpełnych kwiatach, są także o kwiatach pomponowych (niemal kulistych) oraz tzw. kołnierzykowych – z kilkoma rzędami krótszych „płatków”. Mogą one być białe z żółtym środkiem lub w całości żółte. Są także odmiany o ozdobnych liściach, np. o żółtozłotawym zabarwieniu.

Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej zie...

Jak uprawiać złocień marunę w ogrodzie?

Maruny nie są wymagające. Urosną na każdej w miarę typowej ziemi ogrodowej. Nie lubią tylko miejsc podmokłych oraz piaszczystych. Dobrze rosną w jasnych miejscach, ale najlepiej takich, gdzie słońce nie praży w południe (w takich warunkach słabiej i krócej kwitną), radzą sobie także w półcieniu. Maruny są dość odporne na niedostatek wody, ale jeśli dłużej nie pada, warto je podlewać, by zachowały ładny wygląd i kwitły. A kwiaty mogą wytwarzać przez całe lato – od czerwca nawet do września/października, ale żeby tak było, warto je posiać w różnych terminach.
Złocieni maruna nie trzeba zasilać nawozami mineralnymi, ale docenią kompost. Warto przekopać z nim ziemię przed ich sadzeniem, a potem stosować wiosną i/lub jesienią.

Czy złocień maruna jest wieloletni?

Złocień maruna jest wieloletni, ale niezbyt długowieczny. Najczęściej rośnie przez kilka lat, a najlepiej kwitnie w drugim-trzecim roku uprawy. Odmiany ozdobne mogą być bardziej krótkowieczne. Natomiast ta roślina jest odporna na mróz i nie musimy się martwić, że zmarznie zimą.

Rozmnażanie maruny

Maruny chętnie rozsiewają się same, więc gdy już raz zagoszczą w naszym ogrodzie, najczęściej w nim pozostaną, niezależnie od ich krótkowieczności. Możemy je też samodzielnie rozmnożyć z nasion, które wysiewa się wiosną na rozsadę (wymagają pikowania). Ale od kwietnia do czerwca nasiona można także siać wprost do gruntu. Można je także wysiewać na przełomie lata i jesieni (czyli wtedy, gdy sieją się naturalnie). Wczesną jesienią marunki można także rozmnażać przez podział bryły korzeniowej. Przy okazji w ten sposób „odmłodzimy” też rośliny.

Jak wykorzystać złocień marunę i jakie ma właściwości?

Marunki doskonale nadają się na rabaty kwiatowe, kiedyś były chętnie sadzone jako obwódki i warto o tym zastosowaniu pamiętać. Doskonale nadają się na kwiaty cięte, bo w wazonach są trwałe, a wyglądają bardzo wdzięcznie. Nadają się także do suszenia, jako element suchych bukietów, ale nie tylko. Można też suszyć i wykorzystywać same kwiaty i liście. Kwiaty dobrze nadają się do dekoracyjnych mieszanek zapachowych (pot-pourri). Same wysuszone liście można włożyć do płóciennych woreczków i umieścić w szafach, a, bo ich zapach, podobnie jak lawendy, odstrasza mole.

Wrotycz maruna ma także właściwości lecznicze (m.in. przeciwgorączkowe i przeciwbólowe), zawiera też składniki, które są skuteczne w leczeniu migreny. Jednak ze względu dość silne działanie, a także interakcje z lekami i możliwe skutki uboczne (m.in. obniża krzepliwość krwi) należy go stosować w odpowiednich dawkach i po konsultacji z lekarzem. W niewielkich ilościach młode liście maruny bywają wykorzystywane jako przyprawa kulinarna.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złocień maruna – kwiat z babcinego ogródka. Jak uprawiać maruny? Ozdobią rabatę i odstraszą mole - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24