Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodziejom będzie lepiej

MARIAN STRUŚ
Pomieszczenia gospodarcze Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zalega wiele skradzionych nieodebranych przedmiotów. Rzecznik prasowy kom. Zbigniew Sowa pokazuje rowery długo już czekające na właścicieli.
Pomieszczenia gospodarcze Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zalega wiele skradzionych nieodebranych przedmiotów. Rzecznik prasowy kom. Zbigniew Sowa pokazuje rowery długo już czekające na właścicieli. TADEUSZ POŹNIAK
PODKARPACKIE. Jeśli komuś ukradną rower, samochód, włamią się do kurnika, bądź piwnicy, policjant zarejestruje ten fakt i gdy nie trafi na ślad sprawcy, po pięciu dniach sprawę umorzy. Tak będzie od 1 lipca, od kiedy wchodzi w życie nowy kodeks postępowania karnego.

Nowy kpk ma ograniczyć biurokrację w policji. Funkcjonariusze będą mieć więcej czasu na ściganie poważnych przestępców.
- Policja opowiada się za tym trybem, tzw. rejestrowym, gdyż skróci on czas prowadzenia postępowań w sprawach drobnych. Do tej pory od przyjęcia zgłoszenia do umorzenia musiał minąć miesiąc. Teraz, w razie niewykrycia sprawcy, czas skraca się do pięciu dni - mówi podinsp. Andrzej Reizer, zastępca naczelnika wydziału kryminalnego KWP w Rzeszowie.

W 2002 r. w woj. podkarpackiem popełniono 49 881 przestępstw. Z tego 29 346 kryminalnych: zabójstwa, gwałty, rozboje. Wykryto 16 539 (55,7 proc.). Dokonano także 341 kradzieży samochodów (wykryto 72) oraz 8546 kradzieży z włamaniem (3190).

Przeciwni nowemu systemowi są zwykli obywatele. - To będzie bardzo wygodne dla policji, ale nie dla poszkodowanych - twierdzi Jerzy Iwaneczko, mieszkaniec Sanoka.
- W przypadku skradzionego samochodu szybkie umorzenie sprawy niejednemu będzie na rękę, gdyż od razu będzie mógł ubiegać się o wypłatę odszkodowania - dodaje Tadeusz Leśniak z Krosna.
Nowelizacji kodeksu towarzyszyła nadzieja, że odbiurokratyzowanie policji pozwoli wyjść funkcjonariuszom zza biurek na ulicę. - Nic z tych rzeczy. Policję obarczono prowadzeniem śledztw, którymi obecnie zajmują się prokuratury - mówi nadinsp. Reizer. - Z tego powodu zespoły dochodzeniowo-śledcze będą miały o wiele więcej pracy.
JERZY IWANECZKO, mieszkaniec Sanoka: - Boję się, że nowy kodeks przyczyni się do rozzuchwalenia drobnych złodziejaszków
Nadkom. EDWARD ZĄBEK, komendant KPP Brzozów: - Od postanowienia o umorzeniu sprawy obywatelowi przysługiwać będzie zażalenie. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy policja zrobiła wszystko, co jest ważne, będzie mógł się odwołać.
Nadkom. ANDRZEJ SABIK, zastępca komendanta KPP w Krośnie: - Umorzenie sprawy nie oznacza, że pójdzie w zapomnienie. Będzie nadal figurować w komputerowej bazie danych i gdy tylko pojawią się jakieś nowe okoliczności, sprawa natychmiast wróci do ponownego zbadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24