Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Inwestycje w podkarpackich firmach - kreatorzy nowych możliwości

Józef Lonczak
Józef Lonczak

Według definicji stosowanej w statystyce publicznej nakłady inwestycyjne to nakłady finansowe lub rzeczowe, których celem jest stworzenie nowych środków trwałych lub ulepszenie istniejących obiektów majątku trwałego, a także nakłady na tzw. pierwsze wyposażenie inwestycji.

W 2021 r. wartość nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w Polsce wyniosła 181,9 mld zł. Nakłady inwestycyjne podkarpackich przedsiębiorstw w 2021 r. zamknęły się kwotą 3,5 mld zł. Liderami wśród podkarpackich przedsiębiorstw były, według danych przedstawionych przez spółki w rocznych sprawozdaniach z działalności, największe podkarpackie firmy produkcyjne, liderzy wielu kategorii Listy 100 za rok 2021.

Prezentowana po raz pierwszy w historii Listy 100, inwestycyjna 10-tka liderów, jest potwierdzeniem, że firmy stanowiące o wartości przychodów z sprzedaży, eksportu, wynagrodzeniach, podatkach, produkcie regionalnym, a w efekcie końcowym, o jakości życia Podkarpacia, optymistycznie oceniały możliwości rozwoju swojej aktywności.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Inwestycje w podkarpackich firmach - kreatorzy nowych możliwości

Na przekór covidowi, czasem w warunkach mniejszych przychodów i zysków, zerwanych łańcuchach dostaw, rozpoczęły nowe przedsięwzięcia, które ulepszają i modernizują maszyny i technologie, kreują nowe możliwości rozwoju, efektywniejsze, bardziej przyjazne pracownikom warunki pracy.

Liderem w kategorii nakłady inwestycyjne w roku 2021 zostało największe w okresie dwóch dekad XXI wieku przedsiębiorstwo produkcyjne Podkarpacia, Firma Oponiarska Dębica S.A., której wartość nakładów inwestycyjnych w 2021 r. przekroczyła 100 mln zł.

Kolejne dwie pozycje zajęły firmy BorgWarner Poland i Superior Industries Production Poland dostarczające swoje produkty głównie dla światowych koncernów samochodowych. Trzy kolejne miejsca przypadły trójce podkarpackich muszkieterów z branży lotniczej. 10-tkę zamykają czterej potentaci produkcyjni, dwóch z Mielca oraz po jednym z Jarosławia i Sanoka.

Łączne nakłady w Polsce, w 2021 r., firmy Kirchhoff wyniosły 166,2 mln zł. W rankingu prezentujemy nakłady zrealizowane w Mielcu o wartości 31,6 mln zł. Cieszy inwestycyjna aktywność w Jarosławiu firmy O-I Poland, lidera produkcji opakowań szklanych w Europie. 10 liderów inwestycji otwiera najstarsza obecnie spółka giełdowa Podkarpacia. Zamyka także spółka notowana na GPW, Sanok Rubber Company, której wydatki inwestycyjne w 2021 r. były finansowane środkami własnymi.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Inwestycje w podkarpackich firmach - kreatorzy nowych możliwości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie