Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Rok szybkiego leczenia ran w gospodarce

ARTUR CHMAJ - Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Rok 2021 w gospodarce okazał się okresem szybkiego leczenia covidowych ran. Jak wynika z danych GUS, przychody przedsiębiorstw niefinansowych w 2021 roku były wyższe o 23,5% od osiągniętych rok wcześniej, a wynik finansowy netto wyższy o 91,4% niż przed rokiem. To bardzo dobre dane, bo obawialiśmy się trwałych kłopotów spowodowanych pandemią. Okazało się, że zarówno przedsiębiorstwa jak i gospodarstwa domowe, ruszyły na wielkie zakupy po lockdownach, wskutek czego dynamika gospodarki wyraźnie przyspieszyła.

W kontekście Listy 100 można oceniać rok 2021 jako okres wyraźnego wzrostu gospodarczego. Liczba firm, które zamknęły rok 2021 stratą netto zmalała z dziewięciu przed rokiem do pięciu.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Rok szybkiego leczenia ran w gospodarce

Globalna rentowność sprzedaży uczestników Listy 100, mierzona łącznymi zyskami netto do sumy przychodów wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego: 4,86% wobec 4,60% za rok 2020. Średnia stopa rentowności sprzedaży dla tegorocznej Listy 100 wyniosła jednak 6,87%, podczas gdy dla rezultatów ubiegłorocznego rankingu było to 9,69%. To oznacza silniejszą fluktuację wyników finansowych wśród uczestniczących firm, co jest naturalnym i oczekiwanym procesem w wychodzeniu z covidowych zawirowań.

Te optymistyczne wnioski w pełni zostały potwierdzone wynikami pierwszego półrocza br., które w wielu branżach były tak dobre, że ekonomiści zaczęli dostrzegać nawet symptomy przegrzania. Na pełny bilans jest za wcześnie, ze względu na dramatyczne wydarzenia w 2022 r., wpływające na większość gospodarek, w tym naszą regionalną.

Co cieszy, tegoroczni liderzy rentowności należą do szerszego spektrum branżowego, niż zwykle. Naturalnie, trudno wyobrazić sobie klasyfikację bez sektora IT czy aviation, ale przedstawiciele nowych dziedzin trafiają do top of the tops tej kategorii. Gratulacje dla wszystkich firm za dobre wyniki 2021 roku.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Rok szybkiego leczenia ran w gospodarce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie