Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Wysokie loty podkarpackich eksporterów

Krzysztof Kaszuba, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne/ Małopolski Instytut Gospodarczy

W 2020 r. po raz pierwszy w historii Listy 100, spółka BorgWarner Poland, zwycięzca w kategorii największy eksporter Podkarpacia, przekroczyła magiczny do niedawna poziom 2 mld zł przychodów z sprzedaży eksportowej. 12 miesięcy później światowej klasy producent turbosprężarek z podrzeszowskiej Jasionki, niczym Armand Duplantis, poprawił wynik o 593 mln zł, zawieszając poprzeczkę na rekordowo wysokim poziomie.

Wieloletni lider tej kategorii, Firma Oponiarska Dębica, nie dała za wygraną i w 2021 r., jako druga podkarpacka firma w historii przekroczyła barierę 2 mld zł eksportu. Trzeciej spółce w tej kategorii, Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. z Stalowej Woli, do jej przekroczenia zabrakło 81,3 mln zł. Wszystko jednak wskazuje na to, że być może już za rok, producent felg aluminiowych do samochodów osobowych, dołączy do dwójki rekordzistów.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Wysokie loty podkarpackich eksporterów

Dwie kolejne firmy, Pratt&Whitney Rzeszów S.A i Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., legendy podkarpackiego przemysłu lotniczego, poprawiły wartość przychodów eksportowych w stosunku do 2020 r., potwierdzając, że najtrudniejsze czasy dla firm z branży lotniczej są już za nimi. Znakomity wynik uzyskała także trzecia spółka branży lotniczej Hamilton Sundstrand Poland. Tradycyjnie wysoką pozycję zajął w tej kategorii jedyny na Liście 100 przedstawiciel branży farmaceutycznej Bausch Health Poland Sp. z o.o. z Rzeszowa.

W 2001 r. na pierwszej Liście 100, szóstą pozycję w kategorii eksporter Podkarpacia zajęła spółka Nowy Styl z wynikiem 137,9 mln zł. Z tamtej 10-tki po 20 latach pozostały 4 firmy. A Nowy Styl Sp. z o.o. wyeksportowała w 2021 r. swoich znakomitych wyrobów za 748,5 mln zł. Gdybyśmy jednak policzyli sprzedaż eksportową firm z Grupy Nowy Styl to jej wartość w 2021 r. była prawie dwa razy większa i wyniosła 1 356,4 mln zł. Kilka lat temu autorzy rankingu w trosce o przejrzystość danych prezentowanych przez firmy przyjęli jednak zasadę prezentowania wyników konkretnych spółek a nie grup kapitałowych.

Łączna wartość przychodów z sprzedaży na eksport 80 przedsiębiorstw z Listy 100 za 2021 r. wyniosła 21,2 mld zł. Jeśli dodamy dwie firmy obecne na Liście 100 ale bez danych o eksporcie, to eksport 82 firm z Listy 100 przekroczył 22 mld zł. Stanowiło to 63,7% wartości eksportu wszystkich podkarpackich przedsiębiorstw w 2021 r. (34,5 mld zł) oraz 84,9% eksportu dużych firm (25,9 mld zł) z Podkarpacia.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Wysokie loty podkarpackich eksporterów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie