Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Zatrudnienie - trend spadkowy w dużych firmach

Dr Mirosław Kurek Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa

Lata 2020 i 2021, pogłębiły zmiany na rynku pracy. Wydaje się, że światowy jak i lokalny rynek pracy, już nigdy nie będą takimi, jakimi były do końca 2019 r. To co prognozowano, że będzie się działo, za 10 czy 20 lat, dzieje się już dzisiaj. Z jednej strony pandemia, a z drugiej strony rewolucja przemysłowa 4,0 powodują, że obserwujemy kolejny rok powolnego spadku zatrudnienia w największych firmach regionu.

Skuteczną okazała się w wielu przypadkach praca on-line. W wielu firmach pracownicy nie chcą wracać do biur, udowadniając, że są równie skuteczni w swojej pracy, wykonywanej czy to we własnym domu, czy z różnych miejsc na świecie.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Zatrudnienie - trend spadkowy w dużych firmach

10-tka największych pracodawców Podkarpacia za rok 2021 jest, z jednym wyjątkiem, identyczna jak rok temu. Miejsce Federal-Mogul zajęła Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. Trzy firmy zwiększyły zatrudnienie, w tym Nowy Styl Sp. z o.o. o ponad 4%, dwie o ok. 1%. Asseco Poland S.A. kolejny rok utrzymało poziom zatrudnienia. W 6 firmach zatrudnienie spadło w przedziale od 0,9 do 5,5%. Najwięcej u największego pracodawcy z Listy 100, Pratt & Whitney S.A.

Na rynek pracy w 2021 r. wpływały tarcze ochronne, kierowane głównie na ochronę miejsc pracy. Działania te mocniej dotyczyły sektora MŚP niż dużych firm, które w większym stopniu musiały sobie radzić same z „turbulentną” rzeczywistością. Atuty regionu, tj. dynamiczny rozwój branży lotniczej i motoryzacyjnej oraz informatycznej, chemicznej czy budowlanej, zderzyły się z kryzysem na całym świecie. Spadek produkcji lotniczej czy motoryzacyjnej rzutował i rzutuje na poziom zamówień w firmach ulokowanych na Podkarpaciu. To przełożyło się na niewielki spadek zatrudnienia w największych firmach Podkarpacia.

Złota Setka Firm Podkarpacia 2022. Zatrudnienie - trend spadkowy w dużych firmach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie