Złota Setka Firm Podkarpacia. Dwie dekady płynnego rozwoju podkarpackich przedsiębiorstw

Krzysztof Kaszuba
„Panta rhei”, wszystko płynie, mawiali starożytni Grecy a konkretnie, podobno, Heraklit z Efezu (540-480 r. p.n.e.), wyznawca poglądu o powszechnej zmienności świata. Tę zmienność i upływający czas mieliśmy sami okazję przeżyć, bo niewiadomo kiedy minęło kolejnych 20 lat.

W 2001 r. ludzie na całym świecie witali nowe millennium, miliony przedsiębiorców rozpoczynało kolejny rok gospodarczej aktywności. Za ten pierwszy rok nowego tysiąclecia Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie przygotowała zaprezentowany rok później pierwszy ranking Lista 100 największych podkarpackich przedsiębiorstw. Od 15 lat Lista 100 prezentowana jest we współpracy z liderem podkarpackiego rynku prasowego GC Nowiny.

PODKARPACKIE PRZEDSIĘBIORSTWA FIRMY 20-LECIA XXI WIEKU FIRMY ZATRUDNIAJĄCE 500 I WIĘCEJ OSÓB (w 2020 r.)


Lp.Nazwa firmyLokalizacja
1ASSECO Poland S.A.Rzeszów
2Elektromontaż Rzeszów S.A.Rzeszów
3Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA S.A.Lubzina
4Firma Oponiarska DĘBICA S.A.Dębica
5Huta Stalowa Wola S.A.Stalowa Wola
6NOWY STYL Krosno Sp. z o.o.
Krosno
7Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.
Mielec
8PRATT & WHITNEY Rzeszów S.A.
Rzeszów
9SANOK Rubber Company
Sanok
10Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE S.A.
Ropczyce

W okresie minionych 20 lat przez Listę 100 przewinęło się kilkaset firm z Podkarpacia. Ale od 20 lat trzon Listy 100 stanowi grupa kilkudziesięciu przedsiębiorstw, których wyniki za kolejny rok obrotowy mamy przyjemność prezentować czytelnikom GC Nowiny, portalu nowiny24.pl i tysiącom studentów, pracowników, mieszkańców Podkarpacia i Polski, a nawet, jak miałem okazję się przekonać, naszym rodakom poza granicami kraju, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spośród tych kilkudziesięciu firm kapituła złożona z autorów komentarzy do Listy 100, wybrała dwie „złote dziesiątki” przedsiębiorstw, które w dwóch pierwszych dekadach XXI wieku, czasem na przekór nieoczekiwanym, opcyjnym, hipoteczno-amerykańskim czy covidowym wirusom, sprawnie, z sukcesami, realizowały swoją misję, dostarczając klientom produkty i usługi najwyższej jakości.

Przy okazji firmy powiększały skalę produkcji, przychodów i zysków, zapewniały miejsca pracy tysiącom podkarpackich pracowników, którzy odwzajemniali się efektywną pracą, pomnażającą dochody właścicieli, płace pracowników i w efekcie końcowym bogactwo regionu. Firmy prezentowane w dwóch tabelach zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa to przedsiębiorstwa, które od wielu lat nadają ton podkarpackiej gospodarce. Niektóre od lat 30-tych XX wieku, jak Sanok, Dębica, PZL Mielec, Huta Stalowa Wola czy PRATT & WHITNEY Rzeszów (WSK PZL-Rzeszów).

W 2001 r. przychody ze sprzedaży tej „piątki” wynosiły razem ok. 2 mld zł. W roku 2020 ponad 5,6 mld zł. Utworzone w latach 90-tych spółki Comp Rzeszów (Asseco) i Nowy Styl w 2001 r. zanotowały przychody, odpowiednio, na poziomie 60 i ponad 300 mln zł. W 2002 r. przychody Asseco były 18 razy większe. Ale jeszcze większe przychody zanotowały utworzone przez te dwie podkarpackie firmy grupy kapitałowe o światowym zasięgu. Akcje pięciu spółek (Asseco, Śnieżka, Dębica, Sanok, Ropczyce) z pierwszej dziesiątki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Stabilną pozycję na podkarpackim rynku usług budowlano-montażowych utrzymuje od wielu lat rzeszowski Elektromontaż, zatrudniający (w grudniu 2020 r.) 556 pracowników.

Druga dziesiątka jubileuszowej edycji Listy 100 to firmy zatrudniające w minionym roku poniżej 500 pracowników. Są na niej przedsiębiorstwa z całego Podkarpacia. Producent znakomitych produktów mleczarskich z Jasienicy Rosielnej, który debiutował na Liście 100 z przychodami około 60 mln zł. Rodzinna firma Państwa Danuty i Ryszarda Czachów (przychody w 2001 r. ok. 40 mln zł). Budowany już w 1938 roku producent wyrobów z porcelany elektrotechnicznej, słynnych izolatorów z Boguchwały. Warto podkreślić, że ZAPEL to jeden z niewielu przykładów udanej prywatyzacji pracowniczej w województwie podkarpackim.

PODKARPACKIE PRZEDSIĘBIORSTWA FIRMY 20-LECIA XXI WIEKU FIRMY ZATRUDNIAJĄCE MNIEJ NIŻ 500 OSÓB (w 2020 r.)


Lp.Nazwa firmyLokalizacja
1Danuta i Ryszard Czach Sp. z o.o.Rzeszów
2FIBRIS S.A.Przemyśl
3Greinplast Sp. z o.o.Krasne
4Hortino ZPO-W Leżajsk Sp. z o.o.Leżajsk
5Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Jasienica RosielnaJasienica Rosielna
6OPTeam S.A.
Tajęcina
7Polikat S.A.
Brzozów
8Polimarky Sp. z o.o. S.K
Rzeszów
9POLWAX S.A.
Jasło
10Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A.
Boguchwała

W drugiej 10-tce są dwie kolejne podkarpackie spółki giełdowe, OPTeam i POLWAX, i już sam ten fakt jest dowodem ich jakości i sprawności działania w minionych latach. Fibris i Hortino to dwie spółki po przejściach, zmianach własnościowych, zmianach, czasem trudnych, nazw. Ale zarówno spółka z Przemyśla jak i Leżajska kolejne lata oferują swoje jakościowe produkty odbiorcom w kraju i na dużą skalę odbiorcom zagranicznym. Greinplast, Polikat i Polimarky to przykłady kreatywnego rozwoju firm tworzonych przez podkarpackich przedsiębiorców, w trudnych latach 90-tych. Wyniki w kolejnych latach potwierdzają, że firmy odniosły rynkowy sukces.

W minionych dwóch pierwszych dekadach XXI wieku sukcesy były udziałem wielu innych podkarpackich przedsiębiorstw, których Lista 100 nie jest w stanie pomieścić. Zarówno tym wyróżnionym jak i wszystkim firmom z Podkarpacia autorzy i organizatorzy LISTY 100 życzą sukcesów w kolejnych dekadach XXI wieku.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Dodaj ogłoszenie