Złoto dla pływaczek i siatkarek

Ewa Gorczyca
17-letnia Natalia Borek potwierdziła swój talent w rywalizacji z młodymi pływakami z całego świata. Zdobyła 10 medali. Tomasz Jefimow
Aż 21 medali przywieźli młodzi krośnieńscy sportowcy z United World Games - Młodzieżowych Sportowych Mistrzostw Świata, rozegranych w Wiedniu.

Absolutną rekordzistką zawodów, na które przyjechało kilka tysięcy nastoletnich zawodników, okazała się pływaczka Natalia Borek - zdobywczyni 8 złotych medali i 2 srebrnych.

United World Games to wielka sportowa impreza, gromadząca sportowe talenty z całego świata. Mistrzostwa co roku odbywają się w innym państwie, w tym roku gospodarzem była stolica Austrii. Rywalizowano w 7 dyscyplinach: koszykówce, siatkówce, piłce nożnej, pływaniu, tenisie ziemnym, zapasach, kręglach i baseballu.

Wspaniała atmosfera

Z Krosna do Wiednia pojechała 52-osobowa ekipa: pięć pływaczek, drużyna siatkarek, koszykarzy i piłkarze wraz z trenerami i opiekunami.

- Atmosfera była wspaniała. Dopingowaliśmy się nawzajem. Okazało się, że Polacy potrafią to robić o wiele bardziej spontanicznie niż Amerykanie, choć oni stanowili najliczniejszą ekipę. Emocje sięgnęły zenitu podczas finałowego meczu z udziałem naszych siatkarek - opowiada Wojciech Borek, trener pływaczek.

Najlepsze pływaczki

Podopieczne Wojciecha Borka: 17-letnia Natalia Borek, 15-letnia Aleksandra Guzik, 13-letnia Aleksandra Borek oraz 12-latki Monika Lipka i Kinga Bik spisały się świetnie. Na podium stawały 19 razy w tym 10 razy na najwyższym stopniu: Natalia wygrała aż osiem razy, złote medale zdobyły także obie Ole.

Złoty i srebrny

Rewelacyjnie walczyły krośnieńskie siatkarki, podopieczne trenerki Katarzyny Kustroń. Drużyna MOSiR Krosno pokonała w finałach zespół Preussen Berlin, zdobywając główne trofeum w kategorii do lat 17.

Powód do radości mieli także koszykarze pod kierownictwem trenera Kamila Szepieńca, Zdobyli drugie miejsce i srebrny puchar w kategorii do lat 16. Najmłodszych piłkarzy trapiły kontuzje, na szczęście niegroźne. Ambitna walka podopiecznych Marka Adamiaka przyniosła im 7 miejscem (na 20 drużyn) w kategorii do lat 13.