Złoto i srebro Magdaleny Macios w światowym turnieju sumo

apl
Zawodniczka z poddębickiej Lubziny w światowej czołówce sumo

Podczas 18th Annual US SUMO OPEN w Long Beach w Kaliforni Magdalena Zacios zdobyła dwa medale. W finale kategorii lekkiej do 65 kg pokonała Amerykankę Morgan Chateau i zdobyła złoty medal. Niespodzianką za to okazało się srebro w kategorii OPEN, kiedy w półfinale pokonała Mongołkę Undrakhazaya Nyamsuren. W finale lepsza okazała się Amerykanka Mariah Holmes, ale drugie miejsce Polki uznano za niespodziewany sukces.
Mieszkanka gminy Dębica musiała zmierzyć się z medalistami turniejów światowego poziomu: World Games, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy, Azji i Ameryki.

Jest wychowanką klubu UKS Lubzina i w zasadzie sumo uczyła się sama, pod kierunkiem swojego ojca – trenera. Pierwszy medal (brąz) na tym poziomie rywalizacji pani Magda zdobyła w 2017 r. na igrzyskach sportów nieolimpijskich, zaczynając turniej od zwycięstwa nad Mongołką Undrakhazayą Nyamsuren, a następnie pokonując Węgierkę Fruzsinę Forgo. W półfinale uległa Brazylijce Lucianie Higuchi.