Złoty Kask: Zwycięski baraż Miesiąca

bum
Paweł Miesiąc pojedzie w tarnowskim finale Złotego Kasku, jako jedyny zawodnik PGE Marmy Rzeszów. KRZYSZTOF KAPICA
Paweł Miesiąc jako jedyny reprezentant PGE Marmy Rzeszów wywalczył awans do finału Złotego Kasku.

Nasz zawodnik w turnieju eliminacyjnym w Krakowie - Nowej Hucie, zajął piąte, ostatnie premiowane awansem miejsce pokonując w dodatkowym wyścigu zawodników Speedway Wandy Instal Kraków - Rafała Trojanowskiego i Karola Barana. Cała trójka zgromadziła po 9 punktów. Miesiąc nie wyszedł spod taśmy najlepiej, ale na dystansie wysforował się na czoło stawki i minął linię mety jako pierwszy.

Nie powiodło się Maciejowi Kuciapie, który obiecująco rozpoczął zawody, ale potem meldował się na trzecich miejscach, raz minął linię mety na zdefektowanym motocyklu.

Zwyciężył z kompletem punktów Przemysław Pawlicki. Na drugim miejscu uplasował się jego młodszy brat (obaj Fogo Unia Leszno) Piotr z 14 punktami. Awans wywalczyli także Krzysztof Buczkowski (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 12, Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) - 11 oraz Miesiąc.

Turniej w Ostrowie wygrał żużlowiec Włókniarza Częstochowa Grzegorz Walasek.

Awans do finału wywalczyli również Patryk Dudek, Piotr Protasiewicz, Tomasz Jędrzejak i Artur Mroczka. Walasek, który zimą przeszedł z PGE Marmy do Włókniarza, zdobył 13 punktów. Drugą lokatę zajął ubiegłoroczny indywidualny mistrz świata juniorów Dudek (SPAR Falubaz Zielona Góra), który także wywalczył 13 oczek". Czterech żużlowców: Protasiewcz (SPAR Falubaz Zielona Góra), Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław), Mroczka (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) i Adrian Miedziński (Unibax Toruń) po fazie zasadniczej zanotowało po 11 punktów i o tym, kto zajmie trzy kolejne lokaty, premiowane awansem do finału, zadecydował dodatkowy wyścig. W nim doszło do upadku Mroczki, ale winowajcą był Miedziński, który nie opanował motocykla. Żużlowiec Unibaksu został wykluczony z powtórki, która decyzją arbitra nie doszła do skutku. Protasiewcz, Jędrzejak i Mroczka zakwalifikowali się do finału imprezy. Łukasz Sówka (PGE Marma) zdobył cztery punkty i zajął 13. miejsce. Rafał Okoniewski nie stanął na starcie.

W Rawiczu triumfował zawodnik Betardu Sparty Wrocław Maciej Janowski. Do finału awansowali także Damian Baliński, Mirosław Jabłoński, Piotr Świderski i Kacper Gomólski. Janowski zdobył 13 punktów, tyle samo co Baliński (Fogo Unia Leszno). O zwycięstwie wrocławianina w turnieu zdecydowała wygrana w bezpośrednim wyścigu z Balińskim. Trzecią lokatę wywalczył Jabłoński (Włókniarz Częstochowa) - 12 pkt, a czwartą Świderski (Stal Gorzów) - 11 pkt. Po rundzie zasadniczej trójka uczestników zgromadziła po 10 "oczek" i o piąte miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału, rozegrano bieg dodatkowy. Wygrał go Gomólski (Azoty Unia Tarnów) przed Robertem Miśkowiakiem (LW KMŻ Lublin) i Michałem Szczepaniakiem (ŻKS ROW Rybnik).

Złoty Kask, którego finał odbędzie się 18 maja na torze Unii Tarnów, jest też krajową eliminacją do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Do międzynarodowych kwalifikacji awansuje czterech najlepszych zawodników tego turnieju. Dodatkowo Główna Komisja Sportu Żużlowego wskaże dwóch kolejnych, którzy także będą mogli wziąć w nich udział.