Złoty Żuraw 2021 Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) należy do PGE Energia Ciepła S.A., z grupy PGE

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), działa na terenie Elektrociepłowni w Rzeszowie i należy do PGE Energia Ciepła S.A. Instalację oddano do użytku w 2018 r. Dostawcą technologii oraz wykonawcą instalacji było konsorcjum włoskich firm TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia i Astaldi S.p.A.

ITPOE została zaprojektowana jako instalacja składająca się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Tak został wykonany budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi i instalacjami pomocniczymi.

Wydajność zbudowanej już pierwszej linii wynosi ok. 100 000 ton /r. (12,5 Mg/h dla odpadów komunalnych o założonej wartości opałowej ok. 8,5 MJ/kg, roczny czas pracy ok. 8 000 h). Wydajność drugiej linii technologicznej to ok. 80 tys. ton/r. Jej oddanie do użytkowania zaplanowano na 2023 r. Podstawowa działalność ITPOE polega na odzysku energii zawartej w termicznie przekształcanych, niesegregowanych (zmieszanych) odpadach komunalnych i innych odpadach z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Termiczne przekształcanie odbywa się poprzez ich spalanie w kotle (wyposażonym w ruszt mechaniczny).

Praca instalacji odbywa się w trybie ciągłym. Instalacja zapewnia wysokosprawną produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła, zarówno latem, jak i zimą. ITPOE produkuje ciepło dla potrzeb zewnętrznych odbiorców z możliwością zasilania potrzeb własnych Elektrociepłowni w Rzeszowie.

Obecnie moc elektryczna wytwarzana w instalacji ITPOE, przy średniej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg wynosi 4,6 MWe (w kogeneracji), w pełnej kondensacji 8 MWe oraz 16,5 MWt ciepła. Instalacja wyposażona jest w wysokosprawny system oczyszczania spalin - układ niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR), półsuchego ograniczania emisji gazów kwaśnych oraz filtrów workowych.

Uzupełnieniem systemu oczyszczania spalin jest układ wtrysku pylistego węgla aktywnego przed filtrem w celu redukcji emisji dioksyn, furanów oraz lotnych metali ciężkich. Uzupełnieniem instalacji spalania jest węzeł waloryzacji żużli i popiołów.

ITPOE jako jedyna spośród obecnie działających w Polsce tego typu instalacji posiada układ odzysku ciepła ze spalin, w którym można odzyskać dodatkowe ok. 4 MWt ciepła i zwiększyć moc cieplną ITPOE do 20,5 MWt. Istniejąca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania. W instalacji zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym odzysk ciepła z kondensacji pary wodnej występującej w spalinach oraz wykorzystywanie gromadzonej wody deszczowej.

ITPOE pełni też funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży w obszarze ekologii i utylizacji śmieci. Edukacja ekologiczna, prowadzona w ramach warsztatów na terenie ITPOE, buduje wizerunek elektrociepłowni, jako lokalnego partnera biznesu, zapewniającego energię elektryczną i ciepło mieszkańcom, a także prowadzącego działalność z dbałością o środowisko naturalne.

Warto podkreślić, że ciekawa architektonicznie bryła instalacji, na dobre już wpisała się w krajobraz miasta Rzeszowa.

Funkcja obiektu:

· produkcja ciepła i energii elektrycznej na potrzeby systemu ciepłowniczego Miasta Rzeszowa, jak i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

· termiczne przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii oraz materiałów np. złom żelazny i nieżelazny

· edukacja ekologiczna, m.in. jak prawidłowo postępować z odpadami komunalnymi

Powierzchnia zabudowy: 12 956 mkw.

Kubatura: 250 688 m sześc.

Architekt/Biuro Projektowe: PM GROUP Sp. z o.o.
Wykonawca: ASTER RESOVIA s.c. TM.E SpA Termomeccanica Ecologia Astaldi SpA s.c
Inwestor: PGE Energia Ciepła S.A.

Złoty Żuraw 2021 Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) należy do PGE Energia Ciepła S.A., z grupy PGE

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie