Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Żuraw 2021 Wybudowano Kompleks Uzdrowiskowy: basen leczniczy, przychodnię, park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnię i amfiteatr

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Reaktywacja Uzdrowiska Latoszyn Zdrój stała się faktem. Wybudowano cały Kompleks Uzdrowiskowy, w którego skład wchodzi: basen leczniczy z wodami siarczanowo – wapniowymi, przychodnia rehabilitacyjna oraz park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnią wody leczniczej oraz amfiteatrem do muzykoterapii.

W Latoszynie uzdrowisko powstało już w XVII w. i przyciągało kuracjuszy z kraju i zagranicy. Podczas II wojny światowej zostało całkowicie zniszczone, ale Gmina Dębica podjęła działania, aby przywrócić mu dawną świetność. W celu reaktywacji wybudowano Kompleks Uzdrowiskowy, w którego skład wchodzi: basen leczniczy z wodami siarczanowo-wapniowymi, przychodnia rehabilitacyjna, park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnią wody leczniczej oraz amfiteatrem do muzykoterapii. Łączny koszt inwestycji to 16,7 mln zł, z czego dofinasowanie zamyka się kwotą ok. 6 mln zł. W trosce o środowisko i unikatowy klimat Latoszyna na budynkach będą zainstalowane panele fotowoltaiczne.

W zakładzie przyrodo-leczniczym dobre warunki do pracy mają wyspecjalizowani rehabilitanci, którzy dobierają odpowiednie zabiegi oraz ich natężenie do potrzeb pacjentów /zabiegów manualne, bioprądy i zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych/, które są skuteczne w leczeniu chorób reumatycznych, stanów pourazowych, zespołów bólowych i zapobieganiu urazów.

Latoszyński Park Zdrojowy wykorzystuje lecznicze właściwości wód siarczanowo-wapniowych i bioklimatu.
W jego skład wchodzą:

Pijalnia Wód, gdzie można usiąść na wygodnych kanapach i popijać wodę leczniczą na choroby układu trawienia, zaburzenia w funkcjonowaniu trzustki, zaburzenia jelitowe, choroby przewodu pokarmowego.

Tężnia solankowa to naturalne inhalatorium, którego specyficzny mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej czy ogólnego wyczerpania.

Siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw dla dzieci, stanowią ciekawą formę ruchową na świeżym powietrzu, która jest tym bardziej atrakcyjna, że całe uzdrowisko otoczone jest urokliwym lasem. W tym lesie oznakowane dwie ścieżki krajobrazowo-zdrojowe wiodące przez unikatowy kompleks buczyny karpackiej o długości 3,5 km oraz 7 km na najbliższe wzgórza.

W planach jest budowa infrastruktury wypoczynkowej, hotelu, pensjonatu lub domu wypoczynkowego na terenie malowniczego uzdrowiska Latoszyn Zdrój, która umożliwiłaby korzystanie ze zdrowotnych właściwości wód siarczanowych mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale też pacjentom z odległych terenów Polski. Gmina Dębica zamierza aktywnie wspierać działania przedsiębiorców w zakresie eksploatacji wód geotermalnych w Latoszynie, do budowy Kompleksu Basenów Termalnych.

Budynek przychodni Zdrojowej
Projekt: śp. Wiesław Kania – Biuro Projektowe Plan +
Wykonawca: 2. FIRMA BUDOWLANA REM-BUD-I Bronisław Drąg Sp. j.
Inwestor: Gmina Dębica

Basen Rehabilitacyjny:
Projekt: śp. Wiesław Kania – Biuro Projektowe Plan +
Wykonawca: TEXOM Sp. z o.o.
Inwestor: Gmina Dębica

Park Zdrojowy, tężnia, pijalnia, amfiteatr
Projekt: Firma Usługowo Handlowa PROJ-BUD Alina Dąbrowska
Wykonawca: lider: TEXOM Sp. z o.o., partner: Transkop Sp. z o.o.
Inwestor: Gmina Dębica

Złoty Żuraw 2021 Wybudowano Kompleks Uzdrowiskowy: basen leczniczy, przychodnię, park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnię i amfiteatr
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24