Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złóż wniosek w ZUS, by mieć wyższą emeryturę

Małgorzata Motor [email protected]
Archiwum prywatne
Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie W ZUS można złożyć wniosek o wyższą emeryturę. Wchodzą właśnie w życie nowe przepisy. Co tak naprawdę się zmienia?

Nowe przepisy de facto precyzują zasady wyliczania tzw. kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego. W pierwszej kolejności dotyczą one zaliczania okresu nauki w szkole wyższej przed 1999 rokiem do tzw. kapitału początkowego. Ponadto wprowadzono zmianę, która dotyczy wliczania do okresu składkowego urlopów wychowawczych. Poza tym zmiany dotyczą sposobu wyliczania emerytur w zależności od przeciętnej długości życia po przejściu na emeryturę. Nowe zapisy dotyczą też osób, które pobierają emeryturę wyliczoną według starych zasad i wciąż pracują. Mogą one teraz wystąpić z wnioskiem o przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowej, wyższej kwoty bazowej. Wszystkie te zmiany są pokłosiem podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy emerytalnej.

Kto na tych zmianach najbardziej skorzysta?

Na pewno skorzystają kobiety, które miały urlopy wychowawcze przed 1999 rokiem, i osoby studiujące przed tą datą. Poza tym zaproponowane zmiany będą miały wpływ na wyższą emeryturę m.in. dla osób, wobec których zastosowane zostaną korzystniejsze wskaźniki wynikające z tablic dalszego trwania życia, ogłaszanych przez GUS. Z reguły dotyczyć to będzie osób, które pracują mimo nabycia praw do emerytury. Generalnie zaproponowane zmiany można uznać za korzystne dla wielu osób, zwłaszcza kobiet i osób studiujących przed 1999 rokiem, a także tych, które wydłużyły swoją aktywność zawodową mimo nabycia praw emerytalnych. Co ważne, nowelizacja dotyczy również osób, które już mają wypłacaną emeryturę. Warto jednak pamiętać, że przelicznik nie będzie automatyczny, tzn. zwiększenie świadczenia będzie możliwe wyłącznie na nasz wniosek złożony w ZUS.

Jak bardzo mogą skorzystać na tych zmianach podkarpaccy emeryci?

Ich emerytury, pomimo korzystnych zmian, wciąż będą zaliczane do najniższych w kraju. A wszystko przez to, że zarobki na Podkarpaciu są jednymi z najniższych zarobków w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24