Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmagasz się z refluksem? Możesz skorzystać z bezpłatnych badań

OPRAC.: Urszula Sobol
Badanie pH-metryczne przełyku z impedancją jest refundowane przez NFZ i jest wykonywane na podstawie skierowania w ramach Poradni Gastroenterologicznej
Badanie pH-metryczne przełyku z impedancją jest refundowane przez NFZ i jest wykonywane na podstawie skierowania w ramach Poradni Gastroenterologicznej USK w Rzeszowie
Wielokanałowa wewnątrzprzełykowa impedancja z pH-metrią to obecnie najdokładniejsza metoda w diagnostyce i różnicowaniu choroby refluksowej przełyku. Badanie jest refundowane przez NFZ.

Badanie umożliwia bardzo dokładną ocenę każdego rodzaju refluksu żołądkowo-przełykowego: kwaśnego, niekwaśnego oraz mieszanego (gazowo-płynnego). Od ubiegłego roku badanie wykonywane jest w ramach Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Choroba refluksowa przełyku to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powodujące kłopotliwe objawy i powikłania. Najczęstszymi są zgaga, kwaśna regurgitacja oraz ból w nadbrzuszu. Do nietypowych objawów należą niespecyficzne bóle w klatce piersiowej, kaszel, nawrotowe zapalenia krtani, astma czy nadżerki na zębach. GERD występuje we wszystkich grupach wiekowych, częściej po 40. r.ż. u obu płci.

- W krajach wysoko rozwiniętych objawy pojawiają się codziennie u około 5-10 proc. osób, a raz na tydzień u około 20 proc. populacji - mówi lek. Mateusz Rzucidło z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK. - W Polsce refluks rozpoznaje się u 34 proc. osób, które zgłaszają się do przychodni. Szacuje się, że ponad 6 milionów Polaków cierpi na refluks.

Choć dostępnych jest kilka metod ułatwiających diagnostykę (gastroskopia, kwestionariusze, badanie laryngologiczne), to pH-metria przełyku z impedancją wydaje się najpewniejsza. Preferowana jest do oceny przede wszystkim pacjentów z GERD opornym na leczenie inhibitorem pompy protonowej (IPP), bólem w klatce piersiowej o przyczynie niekardiologicznej, objawami laryngologicznymi/pulmonologicznymi oraz u osób kwalifikowanych do operacji antyrefluksowej. Rekomenduje się również monitorowanie pH i impedancji u chorych z idiopatycznym włóknieniem płuc, mukowiscydozą lub inną chorobą płuc kwalifikowanych do transplantacji płuc, u których podejrzewa się ChRP.

Samo badanie wykonywane jest za pomocą specjalnej, bardzo cienkiej (ok. 1 mm), jednorazowej sondy wprowadzanej przez nos. Zawiera ona elektrody do pomiaru impedancji w świetle przełyku na długości około 20 cm oraz elektrodę służącą do pomiaru pH, której końcówka zostaje umieszczona 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku.

- Zapis jest rejestrowany przez całą dobę, przez mały, przenośny rejestrator połączony z sondą - wyjaśnia lek. Michał Kluz z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych. - Pacjent przy użyciu przycisków rejestratora i w dedykowanym dzienniczku zaznacza początek i koniec przyjmowania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie objawów, które podejrzewane są o związek z refluksem. Po upływie 24 godzin zapisu, pacjent zgłasza się do szpitala, celem usunięcia sondy. Badanie umożliwia detekcję refluksu oraz zmian pH w przełyku w trakcie wykonywania codziennych czynności pacjenta, umożliwiając identyfikację czynników wywołujących refluks.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24