Zmarł Ryszard Majka, znany przewodnik beskidzki, prezes oddziału PTTK w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Edward Marszałek
Dziś (31 sierpnia) zmarł Ryszard Majka, przewodnik beskidzki z Krosna. Miał 66 lat. W środowisku znany był jako "Mauzer". O jego śmierci poinformował na swoim profilu na FB krośnieński oddział PTTK w Krośnie.

„Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym zmarł nasz Kolega, Przyjaciel, przewodnik beskidzki, Prezes Oddziału PTTK w Krośnie Ryszard Majka "Mauzer" – czytamy w poście.

Pod informacją pojawiło się dużo kondolencji. „Motywował ludzi do chodzenia po górach”, „Był wspaniałym człowiekiem i przewodnikiem” – piszą internauci. Zaznaczają, że to wielka strata dla turystyki i środowiska przewodników.

Wiele osób, nie tylko krośnian, zawdzięcza Ryszardowi Majce pasję do poznawania gór. Beskidzkie szklaki, nie miały dla niego tajemnic. Dzięki swojej wiedzy i osobowości potrafił zaszczepić w ludziach miłość do wędrowania. Był świetnym organizatorem wypraw dla dzieci i młodzieży.

Jedną z jego inicjatyw był pomysł ocalenia od zapomnienia cmentarzy wojennych w okolicach Krosna i miejsc pochówku poległych w I wojnie światowej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Sam zajmował się renowacją wojennych krzyży, wiele z nich stanęło na leśnych mogiłach w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Pogórzu.

Odnowił m.in. stuletni krzyż z cmentarza w Skwirtnem w Beskidzie Niskim. Krzyż ten obecnie znajduje się pod Trohańcem, w paśmie Otrytu w Bieszczadach. Upamiętnia on węgierskich żołnierzy poległych w tej okolicy podczas walk w czasie I wojny światowej.

Kilka lat temu Ryszard Majka podjął się trudnego wyzwania - przeszedł Główny Szlak Beskidzki, od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Pokonał pieszo ok. 500 kilometrów.

Wiadomość o śmierci Ryszarda Majki z wielkim smutkiem i niedowierzaniem przyjęło całe środowisko, z którym był związany.

- Już nas nie poprowadzi (...) po drogach, ścieżkach i bezdrożach tego świata... - napisali jego koledzy z Koła Przewodników PTTK Krosno na profilu FB.

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Dodaj ogłoszenie