Spis treści
Edukacja w Polsce w kwietniu 2023. Zmiany
To, jakie zmiany przyniesie początek drugiego kwartału 2023, nie jest niespodzianką. W życie wchodzą przepisy ustalone tygodnie i miesiące wcześniej, wśród nich m.in. dotacja na szkolenia nauki języka migowego. Niektóre dotyczą nauczycieli, inne samorządów. Zebraliśmy najważniejsze przepisy.
Dotacja na wyposażenie szkół w podręczniki
1 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 r. Kwota przewidziana na dotację celową w 2023 r. wynosi 273 mln zł.
Wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności przyznania dotacji celowej na wyposażenie szkół podstawowych oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej:
- w podręczniki i materiały edukacyjne – w przypadku klas III i VI;
- w materiały ćwiczeniowe dla klas I-VIII.
Rozporządzenie mówi m.in. o tryb i terminach udzielania dotacji dla szkół oraz o sposobie rozliczania wykorzystania dotacji celowej, w tym kwot refundacji.
Dofinansowanie PFRON do nauki języka migowego
Z kolei rozporządzenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które obowiązuje od 1 kwietnia, dotyczy dofinansowania PFRON kosztów szkolenia języka polskiego, polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego, sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych oraz tłumacza-przewodnika.
Kto może uzyskać dofinansowanie:
- osoba, która ma trwałą lub okresową trudność w komunikowaniu się,
- członek rodziny takiej osoby,
- osoba, która ma stały lub bezpośredni kontakt z taką osobą.
Wyższe wynagrodzenia dla egzaminatorów już pewne
Nowelizacja dotycząca podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli-ezgaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego wejdzie w życie 5 kwietnia.
Praca zdalna w kodeksie nie dla nauczyciela
Kwestie pracy zdalnej, która wchodzą w życie w związku z podpisaną przez prezydenta dyrektywą work-life balance tylko częściowo będzie dotyczyć nauczycieli. Ze względu na specyfikę zawodu niemal niemożliwe będzie uzyskanie możliwości pracy zdalnej ze względu na wniosek pracownika. Przepisy mówią jednak, że dyrektor może na to zezwolić, gdy:
- nauczyciel jest rodzicem dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, również po ukończeniu przez nie 18. roku życia;
- nauczyciel jest rodzicem dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
- nauczyciel wychowuje dziecko posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, również po ukończeniu przez nie 18. roku życia;
- nauczyciel jest w ciąży;
- nauczyciel wychowujące dziecko poniżej 4. roku życia;
- nauczyciel ma pod opieką innego członka najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?