Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie budowlanym

JÓZEF LONCZAK
Od 11 bm. obowiązuje znowelizowane prawo budowlane. Podczas telefonicznego dyżuru redakcyjnego na pytania Czytelników odpowiadali: Maria Tokarska, kierownik Oddziału Architektury i Budownictwa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i Władysław Woźniak, zastępca dyrektora wydziału w PUW i architekt wojewódzki: - Przez moją parcelę przeprowadzono kolektor sanitarny odprowadzający ścieki ze wszystkich domów przy ulicy w taki sposób, że na mojej posesji znajdują się aż trzy studzienki kanalizacyjne. Czy z tego powodu przysługuje mi odszkodowanie? Czy jeśli będę chciał przyłączyć się do tego kolektora, to będę musiał wnosić opłaty partycypacyjne?

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie wymagają m.in.:
- budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej np. parterowych budynków gosp. do 35 m kw., przy rozpiętości nie większej niż 4,8 m.
- budowa wiat i altan o powierzchni zabud. do 10 m, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać 2 na każde 1000 m kw. działki

- Inwestor realizujący taki kolektor ubiegając się o pozwolenia na jego budowę musiał wykazać swoje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, po uzyskaniu zgody właściciela działek, przez które miał przebiegać kolektor.
Natomiast sprawy odszkodowań nie reguluje prawo budowane, ale spory na tym tle mogą być rozstrzygane w postępowaniu cywilno-prawnym.
Z kolei warunki przyłączenia do kanalizacji sanitarnej określa jej dysponent.

- Gdzie można kupić tekst nowego prawa budowlanego oraz uzyskać niedrogo porady w tej dziedzinie?

- Zmiany do ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 maja 2003 r. nr 80, pod pozycją 718. Dzienniki Ustaw są do nabycia w sądach. Wszelkich informacji i wyjaśnień dotyczących nowelizacji prawa budowlanego można zasięgać w odpowiednich wydziałach starostw, PINB, a także w Oddziale Architektury i Budownictwa PUW, jak i w Podkarpackim Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

- Mieszkam w domu, którego budowę zakończyłem ponad 4 lat temu. Teraz jednak chciałbym dobudować niewielki ganeczek, który zresztą był w projekcie. Czy muszę starać się o pozwolenie na budowę?
- Wybudowanie ganku jako części funkcjonalnie związanej z budynkiem jest, zgodnie z prawem budowlanym, faktycznie rozbudową budynku i wymaga uzyskania "pozwolenia na rozbudowę". Dlatego powinien pan zgłosić do starosty i przedstawić projekt rozbudowy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Natomiast w przypadku, gdyby przerwa w pracach budowlanych była krótsza niż 2 lata, nie musiałby pan starać się o pozwolenie na rozbudowę, gdyż budowa ganku nastąpiłaby w ramach budowy pańskiego domu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24