Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczone gniazda ptaków pod ochroną. Urząd Miasta Rzeszowa nie zgłosi sprawy na policje

Arkadiusz Iskierka
Arkadiusz Iskierka
W czwartek pisaliśmy o kolejnym umorzeniu sprawy zniszczonych gniazd jerzyków, ptaków pod ścisłą ochroną. Jak się okazało gniazda, o których informowała Czytelniczka należały do jaskółek, które także chronione są prawem w Polsce. Bez względu na gatunek sprawa i tak nie trafi na policję.
W czwartek pisaliśmy o kolejnym umorzeniu sprawy zniszczonych gniazd jerzyków, ptaków pod ścisłą ochroną. Jak się okazało gniazda, o których informowała Czytelniczka należały do jaskółek, które także chronione są prawem w Polsce. Bez względu na gatunek sprawa i tak nie trafi na policję. Arek Iskierka
W ubiegły czwartek pisaliśmy o kolejnym umorzeniu sprawy zniszczonych gniazd jerzyków, ptaków pod ścisłą ochroną. Jak się okazało gniazda, o których informowała Czytelniczka należały do jaskółek, które także chronione są prawem w Polsce. Bez względu na gatunek sprawa i tak nie trafi na policję.

Kobieta niespełna miesiąc temu zgłosiła sprawę zniszczonego gniazda jerzyków do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stamtąd sprawa trafiła do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, a nią zajęli się urzędnicy i strażnicy miejscy. Według informacji uzyskanych w biurze prasowych Urzędu Miasta Rzeszowa, dowiedzieliśmy się, że sprawia nie trafi na policję.

- Ślady, które zostały na elewacji były stare, nawet kilkutygodniowe dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś te gniazda zniszczył, czy samoczynnie się rozpadły

– informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego UM Rzeszowa.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Projektant w odpowiedzi na nasz poprzedni artykuł stwierdziła, że przy ul. Krajobrazowej nie zauważono obecności jerzyków.

- Pragniemy zwrócić uwagę, że jerzyki należą do ptaków, które nie budują gniazd. Do zakładania swych siedlisk wykorzystują szczeliny budynków, dziuple, w związku z czym nie było możliwości zniszczenia takiego gniazda. Ponadto na osiedlu gdzie zamieszkuje Pani Anna nie zauważono występowania tego gatunku ptaków – dowiadujemy się od administracji SM Projektant.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek pisaliśmy o gniazdach jerzyków. Jak się okazało zniszczone gniazda należały do jaskółek. Jednak oba gatunki ptaków chronione są w Polsce prawem. Według pani Anny gniazda, które wytrzymały nad jej oknem przez 14 lat nie mogły spaść samoczynnie.

- Nie jestem ornitologiem, ale gniazda zostały zniszczone początkiem maja, czyli w okresie lęgowym zarówno jerzyków jak i jaskółek, które także są pod ścisłą ochroną. Poza tym wyraźnie widać, że ktoś mechanicznie uszkodził gniazdo w rogu wykuszu. Przy okazji zepsuł elewacje ponieważ prześwituje styropian

– twierdzi kobieta.

Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ dodaje, że usuwanie gniazd dozwolone jest tylko zimą.

- Od 16 października do końca lutego dozwolone jest usuwanie gniazd z obiektów budowlanych, albo terenów zielonych pod ściśle określonymi warunkami. W każdym innym przypadku jest to wykroczenie, albo wymaga to odpowiedniego zezwolenia – tłumaczy Łukasz Lis.


Dzik spacerował rano po osiedlu Kmiecie w Przemyślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24